آزمون مارشملو و درس‌هایی برای سرمایه گذاری

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 212
  • 0
  آزمون مارشملو و درس‌هایی برای سرمایه گذاری

  سابقه انجام آزمایش مارشملو به دهه شصت میلادی یعنی حدود 6 دهه قبل برمی‌گردد. این آزمایش از سوی روانشناسی به نام والتر میشل انجام شد تا اثر صبر و به تعویق انداختن لذت را بر شکل‌گیری ما به عنوان یک انسان تحقیق کند.

  اگر کمی اهل فضای مجازی باشیم، ویدیوهایی را از کودکان دیده‌ایم که از آن‌ها خواسته می‌شود در برابر خوردن مارشملو مقاوت کنند و به خاطر مقاومتی که به اندازه چند دقیقه نشان داده‌اند به عنوان جایزه دو عدد مارشملو بخورند. گرچه ممکن است تعداد بسیاری از آن‌ها در این آزمایش شکست بخورند، باید گفت که آزمایش مارشملو را نه تنها بسیاری از کودکان بلکه بسیاری از بزرگسالان با موفقیت پشت سر نمی‌گذارند. البته که جنس این آزمایش در بزرگسالان متفاوت است.

  به عنوان مثال شباهت‌هایی میان آزمایش مارشملو و مزایای صبر در سرمایه گذاری در افراد وجود دارد که نوع بزرگسالانه‌ای است که هر روز شاهد آن هستیم. حال که پای ما هم به آزمایش مارشملو باز شد، بهتر است خودمان را محک بزنیم و ببینیم که آیا آزمون مارشملو را با موفقیت پشت سر می‌گذاریم یا خیر؟

  نگاهی به آزمون مارشملو

  در کنار انواع خطاهای شناختی برای انسان، سابقه انجام آزمایش مارشملو به دهه شصت میلادی یعنی حدود 6 دهه قبل برمی‌گردد. اگر مارشملو برای‌مان غریب است، باید بگوییم که مارشملو از خوراکی‌های شیرین و نرمی است که نمونه آن را می‌توان در فروشگاه‌ها پیدا کرد. این آزمایش از سوی روانشناسی به نام والتر میشل انجام شد تا اثر صبر و به تعویق انداختن لذت را بر شکل‌گیری ما به عنوان یک انسان تحقیق کند.

  این آزمایش از این قرار است: یک عدد مارشملو را جلوی یک کودک بگذارید و به او بگویید که اگر 15 دقیقه از خوردن آن مارشملو صرف نظر کند، یک مارشملوی دیگر اضافی جایزه می‌گیرد. کسی که آزمایش را انجام می‌دهد، بعد از توضیحات لازم به کودک، اتاق آزمایش را ترک می‌کند.

  این‌که کودک تا چه اندازه صبر دارد نشان می‌دهد که در مدرسه، محل کار و آینده تا چه اندازه می‌تواند از صبر خود برای رسیدن به هدفی متعالی‌تر بهره‌مند باشد. آزمایش مارشملو به ظاهر ساده و سرگرم‌کننده است. اما می‌تواند نشان‌دهنده سیگنال‌هایی از آینده کودک باشد. سرمایه گذاری بلندمدت نیز مانند همین آزمایش مارشملو است. بازه‌های زمانی بلندمدت در سرمایه گذاری و شکیبایی که سرمایه گذاران به خرج داده‌اند، در کنار انتخاب یک سرمایه گذاری مناسب، نشان می‌دهد کسانی که صبور باشند می‌توانند به بازدهی مقبولی از سرمایه خود دست پیدا کنند.

  گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی

  حالا که با آزمون مارشملو آشنا شدیم خوب است به نتایج مشابه آن در سرمایه گذاری اشاره کنیم. سرمایه گذاری و بازدهی که از صبر در سرمایه گذاری به دست می‌آوریم می‌تواند همانند یک خوراکی شیرین کام‌مان را شیرین کند. تصور کنید که میزانی پول نقد داریم و می‌خواهیم آن را سرمایه گذاری کنیم.

  در چنین شرایطی ممکن است ترجیح دهیم به جای صبر کردن برای گرفتن نتیجه در بلندمدت، از آن میزان پول در همان لحظه لذت ببریم و راحتی را برای خودمان فراهم کنیم. اما جایی که برای سرمایه گذاری انتخاب کردیم به ما می‌گوید اگر برای مدتی مثلا 3 تا 5 سال صبر داشته باشید، می‌توانید سود بالایی از سرمایه اصلی‌تان را از طریق سرمایه گذاری به دست بیاورید.

  اما لازم است که صبر داشته باشید. حالا سوال اینجاست صبر می‌کنید یا نه؟ آزمایش مارشملو از معروف‌ترین قسمت‌های تحقیقات علوم اجتماعی به حساب می‌آید. البته ناگفته نماند تصمیمات ما در این موارد ممکن است به مسال بسیار بیشتری هم ارتباط پیدا کند.

  یافته‌ها چه می‌گویند؟

  همان‌طور که اشاره کردیم ممکن است این آزمایش به نظر ساده بیاید، اما تعمیم آن جالب است. اگر بخواهیم این آزمون را تعمیم دهیم، می‌توانیم به این فکر کنیم که نتایج آزمایش صبر در سرمایه گذاری نشان می‌دهد که اگر همان 15 دقیقه به عنوان مثال به بازه 5 ساله در سرمایه گذاری تبدیل شود، چه خواهد شد.

  در صورتی که گزینه مناسبی را انتخاب کرده باشید، سرمایه اصلی شما با رشد رو به رو می‌شود. جمله‌ای مشهور می‌گوید «صبر، فضیلتی است که در آن آسیب و رنجی وجود ندارد.». سال‌های طولانی صبر کردن و سرمایه گذاری بلندمدت برای همه افراد جذاب نیست. اما نتیجه این شکیبایی در صورت انتخاب درست می‌تواند بسیار مفید باشد. بنابراین تعمیم این آزمایش به سرمایه گذاری می‌تواند سه درس برای ما داشته باشد: صبر در صورت انتخاب گزینه درست، دید بلندمدت در سرمایه گذاری و تحمل رنج‌های کوچکی که ممکن است برای دست یافتن به مارشملوی بیشتر (رشد سرمایه ما) لازم باشد.

  برنده، سرمایه گذاری بلندمدت

  از آنچه گفتیم، این‌طور می‌توان نتیجه گرفت که سرمایه گذاری بلندمدت در این آزمایش صبر برنده است. انتظار برای گرفتن دومین مارشملو مانند خرید و نگهداری سهام، اوراق بهادار یا واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری است. بهتر است به مارشملو دوم فکر کنیم. ماندن در مسیر سرمایه گذاری، داشتن نظم و انضباط و پایبندی به برنامه مالی در بلندمدت، موفقیت را برای هر فرد سرمایه گذار به همراه دارد.