آسترازنکا در صدر تقاضای واکسن ها در جهان / ۵ واکسن پرطرفدار دنیا

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 36
  • 0
  آسترازنکا در صدر تقاضای واکسن ها در جهان / ۵ واکسن پرطرفدار دنیا

  پیکار با کووید-۱۹ از طریق واکسن همچنان ادامه دارد و کشورها در حال تجهیز به این سلاح برای از بین بردن آن هستند. این موضوع می‌تواند موجب شود کشورها بار دیگر بتوانند فعالیت‌های اقتصادی معمول خود را از سر بگیرند و از فقر توده‌های بیشتری از مردم جلوگیری کنند. کشورهای کم درآمد و متوسط عموما آسترازنکا خریده‌اند که عمدتا ناشی از قیمت واکسن‌های کرونا است. در ادامه با پرطرفدارترین واکسن‌های جهان و میزان تقاضای واکسن در سایر کشورها آشنا می‌شوید.

  واکسن

  بیشترین متقاضیان واکسن در سراسر جهان

  تازه‌ترین اخبار از واکسن کرونا نشان می‌دهد پس از اتحادیه اروپا، بیشترین تقاضای واکسن از سوی ایالات متحده صورت گرفته است. آمریکا با درخواست یک میلیارد و ۲۱۰ میلیون دوز واکسن در صدر متقاضیان است و پس از آن نیز به ترتیب اندونزی با ۴۰۵٫۵ میلیون دوز، بریتانیا با ۳۵۷ میلیون دوز، کانادا با ۳۴۲ میلیون دوز، هند با ۳۰۰ میلیون دوز و ژاپن با ۲۹۰ میلیون دوز قرار دارند. این ۵ کشور در حالی در ۵ جایگاه برتر متقاضی واکسن در جهان قرار دارند، که اتحادیه اروپا با یک میلیارد و ۵۸۵ میلیون دوز واکسن و کوواکس با یک میلیارد و ۷۰ میلیون دوز واکسن سهم مهمی از تقاضای واکسن را به خود اختصاص می‌دهند.

  تقاضای واکسن در خاورمیانه و منطقه

  وضعیت واکسن در کشورهای خاورمیانه هم قابل توجه است. در مصر ۵۵ میلیون دوز واکسن سفارش داده شده و احتمال می‌رود ۴۰ میلیون دوز دیگر نیز سفارش دهد. ترکیه نیز ۵۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن تقاضا کرده و ۳۰ میلیون دوز هم احتمالا سفارش دهد. ازبکستان نیز ۳۵ میلیون دوز، مراکش ۱۰ میلیون دوز، لبنان ۲ میلیون دوز، عراق ۱٫۵ میلیون دوز، پاکستان ۱٫۲ میلیون دوز و کویت یک میلیون دوز سفارش داده‌اند. ورود عربستان با ۳ میلیون دوز واکسن جدیدترین اتفاق در بازار واکسن‌ها محسوب می‌شود. واکسن‌های مورد تقاضای مصر ۳۰ میلیون دوز آسترازنکا/ آکسفورد و ۲۵ میلیون دوز واکسن روسی موسسه گامالیا (اسپوتنیک وی) هستند. این در حالی است که ترکیه ۵۰ میلیون دوز سینوواک چینی و ۴٫۵ میلیون دوز فایزر سفارش داده است. ازبکستان تمام واکسن خود را از روسیه می‌خرد و مراکش و پاکستان نیز تمام تقاضایشان را از شرکت سینوفارم سفارش داده‌اند. عربستان، لبنان، عراق و کویت همه تقاضای خود را از فایزر خریداری کرده‌اند.

  ۵ واکسن پرطرفدار کدام هستند؟

  به طور کلی تقاضای خرید واکسن آسترازنکا/ آکسفورد در جهان متقاضی بیشتری دارد. کشورهای پردرآمد یک میلیارد و ۲۴۶ میلیون دوز واکسن آسترازنکا/ آکسفور سفارش داده‌اند و برنامه جهانی کوواکس نیز ۱۷۰ میلیون دوز از این واکسن تقاضا نموده است. در مجموع تاکنون ۱٫۹۶ میلیارد دوز واکسن آسترازنکا در جهان تقاضا شده است. شرکت فایزر نیز با ۸۰۹٫۵ میلیون دوز واکسن از سوی کشورهای پردرآمد روبرو است و جمع تقاضای جهانی آن به ۹۸۰٫۵ میلیون دوز می‌رسد. پس از آسترازنکا و فایزر، جانسون و جانسون، سانوفی و واکسن موسسه گامالیا قرار دارند.

  بیشتر بخوانید: خرید واکسن کرونای کشورها به کجا رسید؟

  کدام واکسن بین کشورهای کم درآمد و متوسط محبوبیت بیشتری دارد؟

  خرید واکسن به دلیل قیمت آن، برای کشورهای مختلف متفاوت است و به سطح درآمدی آنان ارتباط دارد. کشورهای کم درآمد و متوسط بیشتر از واکسن آسترازنکا/ آکسفورد استقبال کرده‌اند و حدود ۵۴۴ میلیون دوز از خرید آن به این کشورها اختصاص دارد. کشورهای کم درآمد و متوسط همچنین ۵۰۸٫۶ میلیون دوز واکسن روسی موسسه گامالیا، ۲۲۵٫۳ میلیون دوز واکسن چینی سینوواک، ۱۷۱ میلیون دوز فایزر و ۱۵۰ میلیون دوز نواواکس تقاضا کرده‌اند. کشورهای کم درآمد و متوسط ۱۰۹٫۲ میلیون دوز سینوفارم چینی، ۲۰ میلیون دوز واکسن کانسینو بیولوجیکس و ۹ میلیون دوز جانسون و جانسون درخواست کرده‌اند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها