سرمایه+>ملک و آپارتمان>آشکار شدن اولین نشانه‌های رکود مسکن / انتقال قدرت چانه‌زنی به خریداران؟>

آشکار شدن اولین نشانه‌های رکود مسکن / انتقال قدرت چانه‌زنی به خریداران؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 9
  • 0

همان طور که انتظار می‌رفت و شواهد میدانی نیز نشان می‌داد، گزارش‌های رسمی نیز کاهش قیمت مسکن در آذرماه را تایید کردند. نگاهی به آمار ارائه شده در تحولات مسکن شهر تهران حاکی از این است که تعداد معاملات مسکن نیز کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است. از آبان ماه این احساس می‌شد که بازار مسکن به انتهای رشد خود نزدیک شده است. به طور کلی به نظر می‌رسد با اتفاقات پیش رو مسکن گامی به سوی رکود برداشته است. اما در مواجهه با این شرایط چه باید کرد؟ خانه بخریم یا نه؟

رکود مسکن

تغییر و تحولات مسکن در آذرماه

بر اساس گزارش بانک مرکزی، در آذرماه میزان معاملات آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران به ۲۵۵۵ واحد رسید. این میزان نسبت به آبان ۱۳۹۹ کاهش ۴۲٫۸ درصدی و نسبت به آذر ۱۳۹۸ کاهش ۷۳٫۲ درصدی نشان می‌دهد. قیمت مسکن در آذر ماه ۱٫۱ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت و به ۲۶٫۹ میلیون تومان رسید. در واقع آذرماه دومین ماه متوالی است که معاملات مسکن نسبت به ماه پیش از آن کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد احتمال ورود به مسکن بیشتر شده باشد، با این حال باید منتظر ماند و نشانه‌های بیشتری را در بازار مشاهده کرد.

خانه بخریم یا نه؟ اهرم‌های رشد و نزول قیمت

اهرم‌های کاهش قیمت واقعی

در یک سال منتهی به آذر ۹۹، قیمت مسکن حدودا ۹۹ درصد افزایش یافته است. با این حال، به نظر می‌رسد شرایط فعلی حاکی از آشکار شدن نخستین نشانه‌های رکود باشد. خبرهای سیاسی مثبت و تثبیت قیمت دلار می‌توانند موجب فرو رفتن مسکن به رکود باشند. علاوه بر این، تورم بالای یک سال اخیر و کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان، در کنار کاهش قدرت خرید وام‌های مسکن از عوامل دیگری هستند که می‌توانند تقاضای مسکن را در سطوح پایین نگاه دارند.

اهرم‌های افزایش قیمت

با وجود آنچه گفته شد، نباید فراموش کرد انتظارات تورمی برای سال آینده اندک نیست. سازمان‌های معتبر بین‌المللی تورم ایران را برای سال آینده حدود ۳۰ درصد برآورد کرده‌اند. از سوی دیگر هنوز گره‌هایی در بازگشت به برجام و در نتیجه سرنوشت دلار وجود دارد. این دو موضوع می‌تواند پتانسیل‌هایی برای افزایش قیمت مسکن داشته باشد. هرچند در حال حاضر، وزن اهرم‌های کاهنده قیمت واقعی بیشتر به نظر می‌رسد. یعنی ممکن است قیمت اسمی چند درصدی رشد کند، اما به احتمال زیاد رشد قیمت پایین‌تر از تورم است.

بیشتر بخوانید: آمار و ارقام متفاوت در مورد رشد و خروج از رکود اقتصادی

قدرت به خریداران می‌رسد؟

همان طور که گفتیم وزن عوامل کاهش دهنده قیمت مسکن بیشتر به نظر می‌رسد. در واقع، احتمال اینکه قیمت اسمی مسکن به دلیل تورم بالا رود، وجود دارد، اما از آنجا که احتمالا این رشد پایین‌تر از تورم است، قیمت واقعی مسکن منفی خواهد شد. بر این اساس، با توجه به شرایط فعلی، دو استراتژی را مد نظر قرار دهید. با این شرایط مسکن دیگر گزینه مطلوبی برای سرمایه‌گذاری به شمار نمی‌رود، اما اگر منظورتان از خرید، تقاضای مصرفی است، می‌تواند توجیه داشته باشد. استراتژی دوم این است که با از شتاب افتادن رشد مسکن و حرکت وارونه آن، قدرت چانه‌زنی و مذاکره برای معامله مسکن از دست فروشندگان خارج شده و به خریداران می‌رسد. به همین دلیل هم اگر از جمله خریداران خانه هستید، احتمالا کم‌کم دست بالا را در خرید به دست خواهید آورد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...