بهترین صندوق سهامی با عمر 5 ساله را بشناسید

31 برابر شدن صندوق آوای سهام کیان در 5 سال

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 383
  • 0
  31 برابر شدن صندوق آوای سهام کیان در 5 سال
  صندوق آوای سهام کیان از ابتدای تاسیس خود در 18 بهمن سال 1395 تا 6 اردیبهشت ماه 1401، بازدهی حدودا 3 هزار درصدی داشته است. یعنی اگر از ابتدای تاسیس این صندوق پولتان را در آن گذاشته بودید، اکنون دارایی شما چیزی حدود 31 برابر شده بود.

  در سال‌های اخیر با افزایش تورم، اهمیت سرمایه‌گذاری در زندگی افراد مهمتر شده است. احتمالا شما هم با گزینه‌ها و پیشنهادهای متنوعی روبرو شده‌اید که از سوی دوستان و آشنایانتان به شما گفته شده یا به نحو دیگری با آن آشنا شده‌اید. دو سال پیش، بورس چنین یکی از گزینه‌هایی بود که از سوی بسیاری از افراد توصیه می‌شد. اما پس از افت چشمگیر بازار در میانه سال 99، بسیاری نسبت به این بازار بدبین شدند. در این مطلب می‌خواهیم وضعیت یک صندوق سهامی را در یک افق زمانی طولانی‌تر بررسی کنیم و ببینیم اگر به جای ورود مستقیم به بازار سهام، در این صندوق‌ها سرمایه‌‎گذاری کرده بودید، سرمایه شما چقدر شده بود.

  صندوق آوای سهام، در صدر صندوق‌های سهامی 5 ساله

  اگر نگاهی به تاریخچه فعالیت صندوق‌های مختلف بیندازیم، می‌بینیم که بازدهی برخی از آنها به شدت قابل توجه بوده است. اگر به بازدهی تجمعی صندوق‌های سهامی نگاه کنید، متوجه خواهید شد که چرا خرید این صندوق‌ها در شرایط تورمی می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد. اگر 5 سال پیش پولتان را در صندوق‌های سهامی گذاشته بودید، الان چه اتفاقی برای پولتان افتاده بود؟

  جالب است بدانید در میان صندوق‌های سهامی، صندوق آوای سهام کیان توانسته است با اختلاف زیادی نسبت به بقیه داشته باشد. صندوق آوای سهام کیان از ابتدای تاسیس خود در 18 بهمن سال 1395 تا 6 اردیبهشت ماه 1401، بازدهی حدودا 3 هزار درصدی داشته است (دقیقا 2981 درصد). این یعنی اگر از ابتدای تاسیس این صندوق پولتان را در آن گذاشته بودید، اکنون دارایی شما چیزی حدود 31 برابر شده بود. شاید پذیرفتن این موضوع دشوار باشد اما اگر در میانه بهمن 1395 فقط 10 میلیون تومان در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده بودید، اکنون پس از گذشت حدود 5 سال و 2 ماه، با همه افت و خیزهای بازار، چیزی در حدود 308 میلیون تومان دارایی داشتید. این مقدار بسیار بالاتر از نرخ تورم است.

  نگاهی به صندوق‌های تشکیل شده در سال‌های اخیر

  از سال 1395 تا 1400 سی صندوق سهامی در کشور راه‌اندازی شده است. 5 صندوق از آنها در سال 95 تشکیل شده‌اند. متوسط بازدهی این صندوق‌ها از زمان تاسیسشان در سال 1395 تاکنون حدود 1923 درصد است. در سال‌های 97 یک صندوق سهامی، در سال 98 دو صندوق سهامی، در سال 1399 نه صندوق سهامی و در سال 1400 هم 13 صندوق سهامی تشکیل شده‌اند.

  مقایسه صندوق آوای سهام کیان با سایر بازارها

  تا اینجای کار معلوم شد که صندوق آوای سهام کیان توانسته است در مقایسه با سایر صندوق‌های سهامی و مشابه خود (با عمر یکسان) عملکرد بهتری داشته باشد و بازدهی بیشتری نصیب سرمایه‌گذارانش کند. اما اگر پولتان را در سایر گزینه‌ها می‌گذاشتید، چطور؟ آیا سرمایه‌گذاری در مسکن، سکه و دلار می‌توانست از این گزینه بهتر باشد و علاوه بر غلبه بر تورم، سوددهی بیشتری عاید شما کند؟

  برای این که مقایسه و معیاری برای سنجش این گزینه‌ها داشته باشیم، بازارهای مختلف را از نظر بازدهی با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم. مبنا و معیار ما برای این مقایسه، از 18 بهمن یعنی تاریخ تاسیس صندوق آوای سهام کیان تا 6 اردیبهشت ماه است. در این صورت می‌توانیم مشاهده کنیم هر گزینه چقدر در برابر دیگری سوددهی بهتر یا بدتری داشته است.

  شکوفایی بورس در بازه 5 ساله

  همان طور که بسیاری از فعالان بازارهای سرمایه‌ و حتی تعداد زیادی از مردم می‌دانند، بازار سهام در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته است. درست است که افت دو سال اخیر ممکن است برخی را به اشتباه به این نتیجه برساند که این بازار برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست، اما واقعیت برعکس است. شاخص کل بازار سهام در بازه زمانی 18 بهمن 1395 تا 6 اردیبهشت 1401، علیرغم افت و خیزهایش، 1886 درصد رشد کرده است. در واقع، اگر سرمایه‌گذاری معقولی در بورس کرده بودید و به اندازه رشد شاخص کل بازدهی می‌گرفتید، الان پولتان کمی کمتر از 20 برابر شده بود. این رشد قابل توجه و بسیار بهتر از تورم است، اما در مقایسه با صندوق آوای سهام کیان بسیار پایین‌تر است.

  رشد سرمایه‌گذاری‌های سنتی در 5 سال اخیر

  بازارهای دیگری که در اینجا مورد بررسی قرار می‌دهیم، گزینه‌های سنتی‌تر سرمایه‌گذاری هستند. معمولا بازارهایی مانند مسکن و طلا چنین مواردی به شمار می‌آیند. نگاهی به آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که قیمت مسکن شهر تهران در بازه اسفند ماه سال 1395 تا اسفند 1400 به طور متوسط از حدود 4 میلیون و 600 هزار تومان به بیش از 35 میلیون تومان رسیده است. این رشد، نشان دهنده 7 برابر شدن متوسط قیمت مسکن تهران در این بازه زمانی است.

  سکه امامی رشد بیشتری را هم تجربه کرده است. هر سکه امامی که در 18 بهمن 1395 حدودا یک میلیون و 200 هزار تومان قیمت داشت، در 6 اردیبهشت 1401 به بیش از 13 میلیون تومان رسید. در این بازه زمانی، سکه امامی 980 درصد رشد کرده است، به عبارت دیگر، قیمت سکه در این مدت ذکر شده، 10.8 برابر شده است.

  دلار، یک سرمایه‌گذاری کم صعود

  بسیاری از سرمایه‌گذاران دلار را یک سرمایه‌گذاری مناسب می‌دانند که ما را در مقابل تورم محافظت می‌کند. این درست است که رشد دلار بیشتر از تورم بوده است، اما دلار در بازار آزاد از 18 بهمن 1395 تا 6 اردیبهشت 1401 حدودا 626 درصد رشد کرده و در واقع کمی بیش از 7 برابر شده است، یعنی کمتر از رشد سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری که در بالا به آن اشاره کردیم. دلار در 18 بهمن 1395 حدودا 3850 تومان بود اما در 6 اردیبهشت امسال به مرز 28 هزار تومان رسیده است.

  جمع‌بندی

  همان طور که در این مطلب مشاهده کردیم، صندوق آوای سهام کیان توانسته است بازدهی فوق‌العاده‌ای را کسب کند و گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد. صندوق‌های سهامی برای کسانی که تا حدودی روحیه‌ای ریسک‌پذیر دارند، مناسب است. با توجه به شرایط تورمی کشور، انتخاب یک صندوق سهامی مناسب می‌تواند شما را در برابر شوک‌های تورمی محافظت کند و حتی ثروت شما را هم افزایش دهد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها