سرمایه+>ارز دیجیتال>آیا بیت کوین حباب دارد؟/ ابتلای ارز دیجیتال برتر به «جنون گل لاله»؟>

آیا بیت کوین حباب دارد؟/ ابتلای ارز دیجیتال برتر به «جنون گل لاله»؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 73
  • 0

بیت کوین در یک سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است. این ارز دیجیتال در روزهای اخیر رکورد پیشین خود را شکست و به مرز ۲۰ هزار دلار نزدیک شد. با این حال، در روزهای اخیر شاهد نوساناتی بوده و به نظر می‌رسد در نزدیکی کانال ۱۹ هزار دلار گیر کرده است. آخرین بار دسامبر ۲۰۱۷ یعنی ۳ سال پیش بود که قیمت بیت کوین به این حد و مرز رسیده بود. در این شرایط بیت کوین با تقاضای سفته بازی زیادی روبرو بود. افرادی با گمان کسب سود فراوان در بازه‌ای کوتاه مدت وارد بازار شده بودند و همین موضوع باعث شد موج فروش، قیمت بیت کوین را به شدت کاهش دهد. اکنون به نظر می‌رسد خاطرات آن دوران دوباره در حال تکرار شدن است. اکنون سوال مهمی وجود دارد که آیا بیت کوین حباب دارد؟ پاسخ به این سوال برای سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال بسیار مهم است.

جنون گل لاله

«جنون گل لاله» چیست؟

جنون گل لاله به دوره‌ای گفته می‌شود که تقاضا برای پیازهای گل لاله در هلند به شدت افزایش یافت و به همین ترتیب قیمت آن را افزایش داد. پس از مدتی این قیمت افت شدیدی را نیز تجربه کرد. این تقاضای چشمگیر که در فاصله سال‌های ۱۶۳۴ تا ۱۶۳۷ میلادی رخ داد، نخستین حباب اقتصادی به شمار می‌آید. علاوه بر این، بحران هلندی بالا یکی از سه حباب اقتصادی بزرگ اروپای معاصر محسوب می‌شود.

گل لاله از نیمه قرن پانزدهم میلادی از امپراتوری عثمانی به ترکیه منتقل شد. پیاز این گل در کوتاه مدت چندان افزایش نمی‌یابد. در واقع در صورت کاشت بذر گل لاله حدود ۳ تا ۷ سال طول می‌کشد تا این گل دربیاید. اگر هم از پیاز آن استفاده شود، رویش گل در همان سال رخ می‌دهد، اما از هر گیاه مادر فقط ۲ یا ۳ پیار به دست می‌آید. همین موضوع سبب می‌شود وقتی تقاضا زیاد می‌شود، تولید نتواند همگام با آن بالا رود. این موضوع موجب افزایش قیمت قابل توجه گل لاله شد. کم کم خبر افزایش قیمت پیاز گل لاله بین مردم عادی نیز پخش شد و علاوه بر ثروتمندان و دلالان، کشاورزان و صنعتگران و بقیه مردم نیز وارد بازار گل لاله شدند. زمانی که دیگر در سال ۱۶۳۷ خریداری با قیمت‌های بالا پیدا نشد، قیمت گل‌های لاله در در مدت چند هفته به یک صدم قیمت کاهش یافت. به این ترتیب فرجام جنون گل لاله با سقوط قیمت‌ پیازهای آن به پایان رسید.

ابتلای بیت کوین به جنون گل لاله؟

باید پذیرفت که لاله‌ها حداقل زیبا هستند. علاوه بر این، جنون گل لاله یک بار رخ داد و دیگر برنگشت. بیت کوین این طور نیست. پس از سال ۲۰۱۳ پول زیادی وارد بیت کوین شده است. علاوه بر این ارزهای دیجیتال دیگری نیز در سال‌های اخیر افزوده شده است. هرچند اقبال به آنها یکسان نبوده است. بیت کوین پس از افول آن در سه سال گذشته، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و ارزش بیشتری به دست آورده است. به نظر می‌رسد بیت کوین برای کسانی که معتقدند بانک‌های مرکزی دست به انتشار پول بدون پشتوانه می‌زنند، جذاب می‌ماند. برخی از نهادهای بزرگ نیز به تازگی جذب بیت کوین شده‌اند. با این حال مشکلات آن باقی مانده‌اند: بیت کوین فاقد ارزش ذاتی است و دولت‌ها ممکن است سخت تلاش کنند تا انحصار خود بر انتشار پول را نگه دارند. اما در حال حاضر بیت کوین برخی نشانه‌ها از رشد و رسیدن به یک کلاس دارایی نشان می‌دهد.

جمع‌بندی در مورد حباب بیت کوین

به نظر می‌رسد بیت کوین ارتباط چندانی با جنون گل لاله و حباب مربوط به آن نداشته باشد. البته این به معنی آن نیست که بیت کوین امکان ریزش قیمت ندارد. به نظر می‌رسد فقدان ارزش ذاتی بیت کوین موجب می‌شود نتوان دقیقا بهای آن را تعیین کرد. همین موضوع نیز موجب می‌شود به درستی نتوان تعیین کرد که آیا بیت کوین حباب قیمتی دارد یا خیر. برخی کارشناسان اقتصادی وقوع همه‌گیری کرونا را موجب اقبال به بیت کوین و تبدیل آن به چیزی شبیه طلای دیجیتال می‌دانند و قیمت بالایی برای سال آینده آن قائل هستند. البته فقدان بانک مرکزی و هر گونه کنترل کننده نوسانات، ریسک را در این بازار نگه داشته است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با 3 استارت آپ مهم خاورمیانه در سال 2020

توصیه آخر در صورت وجود حباب بیت کوین

بنابراین توصیه می‌شود اگر ریسک‌گریز هستید وارد این بازار نشوید. اگر ریسک‌پذیر هستید نیز ابتدا مبانی و مفاهیم ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید. در نهایت تمام دارایی خود را روی بیت کوین یا ارزهای مشابه نگذارید. سبد متنوعی از دارایی‌ها می‌تواند ریسک شما را کاهش دهد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...