سرمایه+>موفقیت>آشنایی با تئوری «ابله‌تر از من»>

آشنایی با تئوری «ابله‌تر از من»

  • اشتراک‌گذاری
  • 47
  • 0

تابحال پیش آمده است که یک دارایی را به قیمتی بخرید که حس کنید بالاتر از ارزش ذاتی و واقعی آن پول داده‌اید؟ آیا به این دلیل روی چنین گزینه‌ای سرمایه‌گذاری کردید که حس می‌کردید می‌توانید به زودی آن را به قیمتی بالاتر به فرد دیگری بفروشید؟ برای این رفتار یک نظریه اقتصادی برای آن وجود دارد که به آن نظریه «ابله بزرگتر» یا «ابله‌تر از من» گفته می‌شود. در واقع طبق این نظریه کسی که چنین دارایی را بخرد «ابلهی» است که قصد دارد به زودی آن را به یک «ابله‌تر از خود» بفروشد.

بر اساس این نظریه مهم نیست قیمت یک دارایی چقدر بیش از حد ارزش‌گذاری شده باشد، باز هم خریدار فکر می‌کند فرد دیگری وجود دارد که آن را با قیمت بالاتری بخرد. در این حالت، تقاضا برای دارایی بی‌کیفیت یا بیش از حد ارزش‌گذاری شده، تا آنجا ادامه پیدا می‌کند که خریدار فکر می‌کند می‌تواند به زودی خریدار دیگری با قیمت بالاتر پیدا کند. عاقبت به دلیل افزایش تقاضای سفته‌بازی، قیمت آنقدر بالا می‌رود تا دیگر خریداری پیدا نشود. در اینجاست که حباب ایجاد شده می‌ترکد و قیمت آن دارایی به شدت کاهش می‌یابد. این اتفاق ممکن است با رویدادهای دیگری همراه یا تشدید شود. مثلا اگر بحران اقتصادی یا رکود رخ دهد، امکان پیدا کردن خریدار برای دارایی‌ها دشوارتر می‌شود.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

گریز از خطای ابله بزرگتر

در سال ۲۰۰۸ و هنگام بحران مالی جهانی نیز چنین مشکلی پیش آمد. شاید اگر در همه شرایط افراد معیارهایی برای سنجش دارایی داشته و دقت عمل را رعایت کنند، چنین چیزی پیش نیاید. این دقت عمل را می‌شود با استفاده از مدلی برای تعیین ارزش بنیادی دارایی‌های خریداری شده، تقویت کرد. البته معیارهای کیفی و کمّی مختلفی برای افزایش دقت عمل و انتخاب دارایی وجود دارند. مثلا برای دوری از خطای «ابله بزرگتر» در سهام می‌شود ارزش بازاری شرکت یا مجموع ارزش آن را در نظر گرفت. علاوه بر این، می‌توان درآمد شرکت، سود و روند آن را دنبال کرد. تحقیق در مورد رقبای احتمالی آن و چشم‌انداز شرکت نیز از جمله موارد مهم دیگر، به حساب می‌آیند.

علاوه بر این موارد، سرمایه‌گذار می‌تواند اقداماتی در جهت درک مدیریت و مالکیت شرکت بردارد. مثلا بداند چه کسی بیشترین سهم را در اختیار دارد و بیشترین قدرت در اختیار او است. این موارد احتمال ارتکاب چنین خطایی را پایین‌تر می‌آورد.

مثالی از نظریه ابله بزرگتر

برخی از صاحب‌نظران قیمت بیت‌کوین و تغییرات قیمت آن در سال‌های اخیر را یکی از مصداق‌های این نظریه می‌دانند. به عقیده آنان ارزهای دیجیتال ارزش ذاتی ندارند، انرژی زیادی برای تولید آنها مصرف می‌شود و فقط از چند خط کُد تشکیل شده‌اند. با این حرف‌ها قیمت بیت‌کوین در طول سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است.

در اواخر سال ۲۰۱۷ قیمت بیت‌کوین به حدود ۲۰ هزار دلار رسید. اما پس از آن عقب نشست و در اواخر سال ۲۰۱۸ به ۳۳۰۰ دلار رسید. همین موضوع سبب شده افرادی اقدام به خرید و فروش سریع بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال کنند. بر اساس برخی مقالات به نظر می‌رسد بسیاری از خریداران به امید فروش مجدد ارزهای دیجیتال به قیمتی بالاتری در آینده آن اقدام به خرید می‌کنند. در واقع به نظر می‌رسد یکی از عوامل صعود قیمت بیت‌کوین در مدتی کوتاه، نظریه ابله بزرگتر باشد که تقاضا را بسیار بالا می‌برد.

راهکار:

  • سعی کنید برآوردی از ارزش ذاتی دارایی‌های که سرمایه‌گذاری می‌کنید، داشته باشید. در صورت عدم آشنایی، از مشاوران اقتصادی استفاده کنید.
  • از اقدام به خرید دارایی‌هایی که فاصله زیادی با ارزش ذاتی خود دارند، پرهیز کنید.
  • هنگام سرمایه‌گذاری و خرید دارایی‌هایی از جمله سهام، به کیفیت آن توجه کنید. گاهی اوقات خطای ابله بزرگتر به دلیل بی‌توجهی به کیفیت و صرفا مشاهده رشد قیمت، رخ می‌دهد.
مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...