اثر تضاد چیست؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 193
  • 0
  اثر تضاد چیست؟

  اثر تضاد به توضیح این سوگیری ذهنی می‌پردازد که انسان از لحاظ ذهنی از اطلاعات جدید بیشتر تاثیر می‌پذیرد تا اطلاعات قدیمی.

  همان طور که می‌گویند، همه چیز نسبی است و افراد همیشه تمایل به مقایسه محصولات و تجربیات دارند. به عنوان مثال، یک میلیاردر ممکن است بگوید که 100دلار مقدار بسیار کمی است اما برای برخی دیگر از افراد جامعه 100 دلار، رقم قابل توجهی باشد. یک دلار ممکن است حتی پس انداز زندگی برخی افراد باشد. شاید دیده باشید که مشاوران املاک و مستغلات ملکی گران قیمت را به مشتریان نشان می‌دهند تا سایر املاک آنها را جذاب‌تر کند. مثال‌هایی از این دست، جزو مصادیق اثر تضاد است. این اثر به ما نشان می‌دهد که ما چیز‌ها را نه فقط بر اساس ویژگی‌های آنها بلکه با مقایسه آن‌ها با چیزهای دیگر قضاوت می‌کنیم. گاهی حتی ممکن است آن‌ها را با موارد نادرستی مقایسه کنیم. سرمایه گذاران نیز تحت تاثیر اثر تضاد قرار می‌گیرند. در ادامه ابتدا به بررسی اثر تضاد در سرمایه گذاری می‌پردازیم.

  اثر تضاد در سرمایه گذاری چیست؟

  حتی طرفداران سرسخت بازار سهام نیز اعتراف می‌کنند که رفتار می‌تواند بر تصمیمات سرمایه گذاری تاثیر بگذارد. از این گذشته، انسان‌ها ربات نیستند و از تجربه سرمایه گذاری خود درس می‌گیرند. تجربه قبلی احتمالا بر تصمیم گیری فعلی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. ساموئل هارتز مارک در دانشگاه شیکاگو و کلی شو از دانشگاه ییل بر روی آزمایشی کار کردند تا نشان دهند اثر تضاد چگونه در بازار سهام کار می‌کند.

  آنها واکنش سرمایه گذاران به اخباری که توسط شرکت‌ها ارائه می‌شود، را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که اگر شرکت‌های مطرح و شناخته شده گزارش خوبی اعلام کنند، بازار در روز بعد واکنش ضعیفی به اعلام درآمد سایر شرکت‌ها نشان می‌دهد. این اتفاق حتی اگر نتایج سایر شرکت‌ها نسبتا خوب بود نیز می‌افتد. همچنین در صورت بد بودن اخبار روز قبل، بازار به این اطلاعیه‌های شرکت‌های دیگر واکنش خوبی نشان می‌داد.

  پژوهشگران دریافتند که در این شرایط سرمایه گذاران تحت تاثیر سوگیری رفتاری قرار می‌گیرند و این سوگیری در قیمت سهام منعکس می‌شود. اثر تضاد، حتی برای گمراهی سهامداران یک شرکت استفاده می‌شود. اما چگونه؟صورت درآمد ضعیف یک سال خاص و افزایش هزینه‌ها و فروش دارایی‌های شرکت باعث می‌شود آن شرکت نامناسب به‌نظر برسد. در نتیجه در سال‌های بعد، اظهارات متضاد، بسیار بهتر به نظر می‌رسند.

  احساسات متضاد می‌تواند بر تصمیمات سرمایه گذاری افراد تاثیر بگذارد. سرمایه گذاری طیف وسیعی از احساسات را بسته به میزان ریسک‌پذیری و ریسک‎گریزی سرمایه گذاران بر می‌انگیزد. شما باید اثر تضاد را در نظر بگیرید تا ببینید آیا در اقدامات شما سوگیری وجود دارد یا خیر. به همین دلیل است که سرمایه گذاری موفق سخت است. قبل از درک چگونگی غلبه بر اثر تضاد درس‌هایی وجود دارد که می‌توانید یاد بگیرید. استفاده از صندوق های سرمایه گذاری نیز یکی دیگر از مصادیق دور ماندن از اثر تضاد است.

  پیام‌های اثر تضاد

  پیام اول اثر تضاد این است که تغییرات قیمت دیروز بر برخی از تغییرات امروز سهام تاثیر می‌گذارد.

  نکته دوم این است که اثر تضاد می‌گوید قیمت‌ها نسبت به اخبار خوب واکنش کمتری نشان می‌دهند و در روز‌های بعد افزایش می‌یابند. سرمایه گذاران از اشتباهات خود آگاه هستند و پس از چند روز، قیمت سهام افزایش می‌یابد تا اخبار خوب را منعکس کند. تحقیقات هارتزمارک و شو نشان می‌دهد که این واکنش‌ها ناشی از اثر تضاد است در دو ماه آینده اصلاح می‌شوند.

  نکته سوم این است که متخصصان مالی احتمالا تحلیل بیشتری انجام می‌دهند و کمتر به اخبار تمایل دارند. همین موضوع باعث می‌شود از اثر تضاد دورتر بمانند. از آنجایی که آن‌ها دانش مالی دارند، می‌توانند خوب یا بد بودن نتایج شرکت را تجزیه و تحلیل کنند. این کار با استفاده از صورت‌های مالی، بررسی‌های همتا و اطلاعات صنعت انجام می‌شود.

  اثر تضاد در همه جا وجود دارد. جالب اینجاست که بیشتر عادات بد به خاطر همین گرایش شکل می‌گیرند. اما خوشبختانه این سوگیری، اگر به صورت هوشمندانه استفاده شود، می‌تواند به شما در کسب بازدهی کمک کند.