اثر گوگل چیست؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 293
  • 0
  اثر گوگل چیست؟

  دسترسی سریع و آسان افراد به گوگل و وجود اطلاعات بسیار زیاد در فضای مجازی باعث شده است که کاربران کمتر به حفظ کردن اطلاعات مورد نیاز خود روی بیاورند و برای جواب دادن پرسش‌های خود به گوگل مراجعه کنند. البته گوگل می‌تواند در سرمایه‌گذاری هم نقش داشته باشد.

  در گذشته اگر کسی به دنبال یافتن و تحقیق در مورد هر مسئله‌ای بود به کتابخانه‌ها مراجعه می‌کرد. به دلیل اینکه هر آنچه که از لحاظ علمی و دیگر مسائل نیاز بود در کتابخانه‌ها یافت می‌شد. البته در آن دوران کتابخانه‌ها مرجعی برای مراجعه افراد برای یادگیری بودند و جز کتابخانه‌ها جای دیگری وجود نداشت. به همین دلیل کسانی که به کتابخانه مراجعه کرده و به مطالعه کتاب‌ها می‌پرداختند مجبور بودند، مطالب را یاد بگیرند یا یادداشت‌برداری کنند، زیرا این مطالب در جای دیگری یافت نمی‌شد. به بیان دیگر افراد مراجعه کننده به کتابخانه‌ها یادگیرنده بودند و مطالب مطالعه شده را یاد میگرفتند. اما امروزه به دلیل وجود فضای جست و جوی اینترنتی مردم شاید کمتر به کتابخانه ها مراجعه کنند.

  اثر گوگل چیست؟

  یکی از پیامدهای فراگیری گوگل آن است که مطالب به آسانی در دسترس افراد قرار می‌گیرد و در نتیجه آنها انگیزه‌ چندانی برای به خاطر سپردن آن‌ها ندارند. به بیان دیگر پیدایش و گسترش فضای جستجوی اینترنتی که مشهور‌ترین موتور جستجوی آن گوگل است، باعث شده که افراد بدانند مطالب مورد نیاز آن‌ها همواره در دسترس است و تمایلی به یادگیری آن ندارند. این یعنی آحاد جامعه از کسترش فضای اینترنتی متاثر شده‌اند.

  همان گونه که گفته شد قبلا افراد برای دسترسی به یک سری اطلاعات باید به کتابخانه مراجعه می‌کردند اما با گسترش فضای اینترنت دیگر افراد برای یافتن مطالب مورد نظرشان نیازی به تحمل دشواری‌های زیاد ندارند، بلکه با یک کلیک ساده می‌توانند در هر جای دنیا که به فضای اینترنت متصل است به داده‌ها و اطلاعات دسترسی داشته باشند. این امر موجب نوعی تنبلی در یادگیری افراد شده است، چون می‌دانند که اطلاعات همواره در دسترس است و نیازی به یادگیری جزئیات آن ندارند.

  عوارض اثر گوگل چیست؟

  اثر گوگل یا همان در دسترس بودن اطلاعات در فضای اینترنت عوارضی را برای افراد جامعه ایجاد می‌کند. پژوهشی که بر روی تعدادی از افراد جامعه صورت گرفته نشان می‌دهد، افراد برای پاسخ به مجموعه‌ای از سوالات عمومی که حتی جواب آن‌ها را می‌دانستند برای جواب دادن به آن سوال از فضای اینترنت یا در واقع از گوگل استفاده کرده‌اند. این نتیجه حتی در مورد سوالات غیر عمومی و سخت‌تر هم بوده و افراد برای پاسخ به سوالات سخت‌تر و تخصصی‌تر نیز به گوگل مراجعه کرده‌اند.

  این نتایج، این نتیجه را می‌رساند که افراد جامعه تمایلی برای یادگیری و حفظ بسیاری از اطلاعات ندارند و انگیزه این کار در دسترس بودن بسیاری از اطلاعات در گوگل است. این موضوع موجب می‌شود تمایل افراد برای یادگیری کم و کمتر بشود. از دیگر نتایج این پژوهش این بود که افراد بصورت واقعی انگیزه‌ای برای حفظ کردن اطلاعاتی که تصور می‌کنند همواره در دسترس آنهاست ندارند. افراد مورد پژوهش بیشتر متمایل به این بودند که محل ذخیره داده‌ها و اطلاعات را حفظ کنند تا خود اطلاعات.

  تاثیر جستجوی گوگل بر بازار سهام

  داده‌هایی که حاصل از جستجوی گوگل بوده در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. زیرا این داده‌های حاصل از جستجو در گوگل دارای اطلاعات خوب اقتصادی و اجتماعی هستند. به این دلیل که این داده‌ها علایق جستجو کنندگان و نوع سوالات آن‌ها را به نمایش می‌گذارد و نشان می‌دهد کسانی که در گوگل جستجو کرده‌اند بیشتر به دنبال چه مطالبی بوده و در مورد چه کالاهایی جستجو کرده‌اند.

  بررسی این داده‌ها با دیدگاه سرمایه گذاری به ما می‌‎گوید افزایش جستجوی آنلاین یک شرکت نشان دهنده علاقه بیشتر کاربران و سرمایه گذاران در مورد این شرکت خاص خواهد بود. این نتایج حاصل پژوهشی بوده است که چند سال پیش برای چند شرکت هندی انجام شده است. در این پژوهش این نتیجه حاصل شده است که، افزایش جستجوی گوگل در مورد یک شرکت با بازده سهام و نوسانات آن شرکت در بازارهای مالی ارتباط دارد.

  جمع بندی

  در گذشته مردم برای دریافت اطلاعات به کتابخانه‌ها مراجعه می‌کردند. زیرا کتابخانه‌ها مرجع اصلی اطلاعات و داده‌های جامعه بودند. اما امروزه بجای کتابخانه بیشتر مطالب مورد نیاز خودرا در فضای اینترنت و با استفاده از گوگل جستجو می‌کنند. این جستجو در گوگل باعث شده که افراد برای جزئی‌ترین سوالات تا سطح تخصصی سوالات به این موتور جستجو مراجعه کنند.

  از یک سو این در دسترس بودن اطلاعات در گوگل باعث شده که افراد کمتر به کتابخانه‌ها مراجعه کنند. این مراجعه به گوگل و آسانی دسترسی به آن باعث شده که افراد به این نتیجه برسند که اطلاعات همواره در دسترس هستند و نیازی به حفظ کردن آن‌ها نیست.

  تازه‌ترین‌ها