سرمایه+>ملک و آپارتمان>احتکار مسکن به پایان رسید>

احتکار مسکن به پایان رسید

  • اشتراک‌گذاری
  • 9
  • 0

به نظر می‌رسد در روزهای اخیر، بازار مسکن و همچنین احتکار مسکن هم مثل بازارهای دیگر از خبرهای پیروزی بایدن تاثیر پذیرفته است. کافی است نگاهی به فایل‌های ارائه شده املاک در شبکه‌های مجازی بیندازید. آگهی‌ها از «فروش‌های فوری» و «شکست قیمت مسکن» خبر می‌دهند. به نظر می‌رسد انتظارات بخش بزرگی از مردم از پیروزی بایدن این باشد که وی به برجام بازمی‌گردد و تحریم‌های ایران را برخواهد داشت. به همین دلیل هم در بازارهایی همچون طلا و دلار قیمت کاهش یافته ‌است. احتمال می‌رود این پیروزی اگر موجب کاهش بهای دلار شود، بر بازار مسکن نیز تاثیر عمیقی بگذارد. با این همه باید توجه کرد که این انتظارات صرفا برداشت‌های ذهنی از احتمال وقوع تغییری سیاسی و اقتصادی در آینده است و هنوز هیچ تغییر عملی رخ نداده است. گره‌هایی برای بازگشت به برجام وجود دارد و بنابراین نمی‌توان به طور قطع گفت در آینده چه رخ می‌دهد. در ادامه قصد داریم تاثیرگذاری اتفاقات اخیر بر مسکن را بررسی ‌کنیم.

سرمایه گذاری آنلاین کیان دیجیتال

کاهش تقاضای سرمایه‌گذاری

یکی از مهمترین عواملی که می‌تواند منجر به کاهش تقاضای مسکن شود و قفل احتکار مسکن را بشکند، افت تقاضای سرمایه‌گذاری است. بازار مسکن در یکی دو سال گذشته رشد قابل توجهی پیدا کرد. این افزایش به اندازه‌ای بود که در مدت یک سال منتهی به مهرماه ۱۳۹۹ شاهد افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت در شهر تهران بودیم. البته این افزایش به طور متوسط است و در مناطق مختلف شهر، رشد قیمت تا حدودی متفاوت بوده است. با کاهش قیمت دلار و سامان نسبی شرایط اقتصادی و تورمی، احتمالا مسکن بخشی از جذابیت خود به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری را از دست می‌دهد.

کاهش قدرت خرید و احتکار مسکن

نگاهی به تورم سال‌های اخیر نشان می‌دهد قدرت خرید مردم کاهش یافته است. در واقع در مورد بخش بزرگی از افراد، تورم بیش از رشد درآمد آنها بوده و همین مساله بر مخارج آنان تاثیر گذاشته است. این موضوع می‌تواند پس‌انداز و سرمایه برخی اقشار را کاهش دهد و در نتیجه خرید کالاهای سرمایه‌ای نیز تحت تاثیر قرار گیرد زیرا دارایی‌های ثابتی مانند مسکن کم‌وبیش با نرخ تورم افزایش می‌یابند که البته این اتفاق منجر به احتکار مسکن هم می‌شود.

کاهش عرضه مسکن

هرچند هزینه تمام شده ساختمان در صورت کاهش بهای دلار، کمتر می‌شود، اما باید توجه کرد کسانی که در یک سال اخیر اقدام به تولید ساختمان کرده‌اند، به دلیل هزینه بالای نهاده‌ها تمایلی ندارند قیمت‌های خود را چندان کاهش دهند. علاوه بر این، در شرایطی که تقاضا کاهش پیدا می‌کند و سود انتظاری نیز کاهش پیدا کند، انگیزه برای تولید ساختمان‌های جدید کاهش می‌یابد و احتکار مسکن بی معنی می‌شود.

بیشتر بخوانید: قیمت مسکن تهران 2 درصد ارزان‌تر شد

جمع‌بندی

افزایش چشمگیر قیمت و احتکار مسکن در یکی دو سال گذشته موجب شده بخشی از تقاضای مصرفی مسکن از دست برود. از سوی دیگر، همان طور که گفتیم آن دسته از افرادی که به مسکن به عنوان نوعی تقاضای سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند، نیز در صورت تثبیت یا کاهش بهای دلار تمایل چندانی به این بازار نخواهند داشت. این موضوع به معنی کاهش مجموع تقاضا برای خرید مسکن است.

بنابراین از جمله پیامدهای تغییرات اخیر و قیمت دلار آن است که شاید قیمت اسمی ساختمان در کوتاه‌مدت تغییر کند، و علاوه بر آن قیمت واقعی مسکن کاهش یابد. این شرایط حتی ممکن است رکود قابل توجهی برای مسکن به دنبال داشته باشد. به هر صورت باید منتظر بود و مشاهده کرد که آیا انتظارات فعلی از روند قیمت دلار و مذاکرات سیاسی محقق خواهند شد یا گره‌های موجود جلوی تحقق آن را خواهند گرفت.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...