ادامه رشد بازار سهام در هفته اول شهریور ماه 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 50
  • 0
  ادامه رشد بازار سهام در هفته اول شهریور ماه 1400

  در هفته اول شهریور شاخص بورس همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. بازار سهام به دلیل تعطیلات کرونایی به مدت یک هفته تعطیل بود و از روز یکشنبه این هفته باز شد. اما در این 3 روز یعنی از یکشنبه تا چهارشنبه توانست 50 هزار واحد رشد کند و به یک میلیون و 550 هزار واحد برسد. این رشد تا حدود زیادی ناشی از افزایش قیمت دلار در بازار آزاد است. در ادامه به بررسی برندگان بورس در هفته اخیر می‌پردازیم و به این سوال جواب می‌دهیم که چطور می‌توانیم به طور غیرمستقیم و با ریسک کمتر در بازار سهام سود کنیم.

  رشد دلار در کانال 27 هزار تومانی

  قیمت دلار در بازار آزاد در مرداد ماه رشد قابل توجهی داشت و در این هفته نیز همچنان روندی صعودی نشان می‌دهد. بهای دلار در روز یکشنبه هفته گذشته که بازار سهام تعطیل شد، حدود 26 هزار و 900 تومان بود اما در چهارشنبه این هفته به 27 هزار و 800 تومان رسیده است. این افزایش قیمت دلار ناشی از انتظارات تورمی و گمانه‌زنی در خصوص دشوارتر شدن احیای برجام است که با مشکلاتی مانند کسری بودجه نیز ادغام شده است. خبرهای مثبت در خصوص احیای برجام می‌تواند تا حدودی این روند را تغییر دهد اما هنوز خبر مشخصی در این مورد به گوش نمی‌رسد.

  رشد بازار سهام در یک هفته اخیر

  همان طور که گفتیم، در هفته‌ای که گذشت شاخص کل بازار سهام به 1.55 میلیون واحد رسید و رشد 3.35 درصدی را در مقایسه با یکشنبه هفته قبل تجربه کرد. از ابتدای تابستان تاکنون شاخص کل بازار سهام رشد خوبی داشته و از حدود یک میلیون و 169 هزار واحد به اینجا رسیده است. در واقع، از ابتدای تابستان تاکنون شاخص کل بازار سهام 32.6 درصد رشد کرده است.

  برندگان این هفته بازار سهام

  برای این که بدانیم به طور کلی چه کسانی برنده این هفته بازار سهام بوده‌اند، باید رشد شاخص هم وزن را نیز به دست آورده و با رشد شاخص کل مقایسه کنیم. شاخص هم وزن نشان می‌دهد که بازار سهام صرف نظر از اندازه شرکت‌های مختلف چقدر تغییر کرده است. به زبان ساده یعنی اگر همه شرکت‌ها به یک اندازه روی شاخص تاثیر بگذارند، بازار سهام چقدر رشد یا نزول می‌کند.

  شاخص هم وزن بازار سهام که در یکشنبه هفته قبل و پیش از رفتن به تعطیلات کرونایی در محدوده 428 هزار واحدی قرار داشت، در پایان این هفته به 456 هزار واحد افزایش یافت. این افزایش 28 هزار واحدی نشان می‌دهد که شاخص هم وزن بازار سهام در این بازه 6.5 درصد رشد کرده است. مقایسه رشد شاخص کل و هم وزن نشان می‌دهد رشد شاخص هم وزن در این هفته بیشتر بوده است. این به معنای آن است که پس از رشد ماه‌های اخیر بورس که پیش بردن آن عمدتا با شرکت‌های بزرگ بورسی بود، حالا برخی از شرکت‌های کوچک‌تر که وضعیت مناسبی دارند با استقبال خریداران و سرمایه‌گذاران روبرو شده‌اند. این موضوع نتایجی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

  نتایج این هفته برای سرمایه‌گذاری

  در بالا بیان کردیم که شرکت‌های کوچک‌تر در این هفته رشد بیشتری در مقایسه با شرکت‌های کوچک‌تر بورسی داشته‌اند. اولین نتیجه این موضوع آن است که برندگان این هفته بازار سهام، صاحبان سهام برخی شرکت‌های کوچک‌تر و متوسط بوده‌اند. دومین نتیجه‌ای که این موضوع دارد آن است که به نظر می‌رسد موعد رشد شرکت‌های معتبر و نه چندان بزرگ بورسی نزدیک شده باشد. البته به شرطی که شرایط بازار و دلار به همین صورت باقی بماند. توصیه ما به افراد ناآشنا به بازار سهام یا کسانی که زمان کمی در اختیار دارند، آن است که در صندوق‌های سهامی سرمایه‌گذاری کنند. این نوع سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس ریسک کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم دارد. برخی از صندوق‌های سهامی در سهام کوچک‌تر و برخی دیگر در سهام بزرگ‌تر سرمایه‌گذاری کرده‌اند. صندوق آهنگ سهام کیان می‌تواند گزینه خوبی برای این روزها باشد.