سرمایه+>ارز دیجیتال>بیت کوین و هیاهوی «ارابه موسیقی»/ آینده‌ای مبهم برای سرمایه‌داران خُرد؟>

بیت کوین و هیاهوی «ارابه موسیقی»/ آینده‌ای مبهم برای سرمایه‌داران خُرد؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 37
  • 0
  بیت کوین و هیاهوی «ارابه موسیقی»/ آینده‌ای مبهم برای سرمایه‌داران خُرد؟

  ارزش بیت کوین هم اکنون به بیش از ۲۳ هزار دلار رسیده است و در مواردی از ۲۴ هزار دلار نیز فراتر رفت. طی خبری که اخیرا منتشر شده، موسسه مشاوره مالی «وان ریوِر اَسِت» One River Asset یک شرکت سرمایه گذاری ایجاد نموده که تا اوایل سال دیگر حدود یک میلیارد دلار بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال خواهد داشت. این موضوع نشان دهنده آن است که اکنون در نگاه شرکت‌های سرمایه گذاری، بیت کوین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و آن‌ها بر این باورند که پول در بیت کوین است! به نظر می‌رسد بسیاری از سرمایه گذاران در تکاپوی خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال هستند. در نتیجه به تبعیت از این سرمایه گذاران، افراد بسیاری به سرمایه گذاری در بیت کوین روی می‌آورند. اکنون این سوال وجود دارد که آیا بیت کوین دچار مساله ارابه موسیقی و هیاهوی آن است؟

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  بیت کوین سوار بر ارابه موسیقی؟

  شاید شما هم وسوسه شده‌اید تا در بیت کوین سرمایه گذاری کنید. حال سوال این است که آیا باید پولی که با هزار زحمت به دست آورده‌اید تبدیل به ارزهای دیجیتال و بیت کوین کنید؟ البته که احتیاط شرط عقل است و نباید بی گدار به آب بزنید. چند سال قبل مثل حالا بیت کوین بسیار ارزشمند شده بود. در سال ۲۰۱۷ خیل عظیمی از سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بیت کوین روی آوردند و در نتیجه ارزش آن به ۱۹ هزار دلار رسید و یک سال بعد ارزش آن تا ۳۵۰۰ دلار سقوط کرد! با این وجود بسیاری از سرمایه گذارانی که از تمکن مالی بهره مند هستند در بیت کوین سرمایه گذاری می‌کنند. سرمایه گذاران پولدار بسیاری سوار بر ارابه موسیقی بیت کوین شدند و به سرمایه گذاری در آن روی آوردند. تودور جونز سرمایه گذار ثروتمندی است که سرمایه گذاری در بیت کوین را با سرمایه گذاری در ابتدای کار گوگل مقایسه کرد و معتقد بود هیچ وقت در این سرمایه گذاری پول خود را از دست نمی‌دهید و به اصطلاح سرمایه‌تان بر باد نمی‌رود. علاوه بر این، بسیاری از مدیران صندوق‌های پوشش ریسک به بیت کوین تمایل پیدا کرده‌اند. به طور کلی، هنوز بسیاری مشکوکند که آیا سرمایه گذاری در بیت کوین به دلیل هیاهو و جنجال در مورد آن است یا مردم به این ارز جدید اعتماد کرده‌اند و بیت کوین آینده‌ای طلایی در پیش دارد.

  آیا بیت کوین امن و سودمند است؟

  امسال با رونق بورس و بازار سرمایه، افراد زیادی وارد بازار سرمایه و بیت کوین شدند. سرمایه‌گذاران خُرد که در بازارهای ریسکی وارد می‌شوند نباید با خود فکر کنند که یک شبه سرمایه گذاری قابل شده‌اند و هیچ کس و هیچ چیز جلودار آن‌ها نیست. آنان نباید بادی در غبغب بیاندازند و فکر کنند می‌توانند به هر چه که به سرمایه گذاری مربوط می‌شود، ورود کنند. خیلی از این افراد با خود فکر می‌کنند راحت و بدون دغدغه در بیت کوین سود می‌کنند. اما باید به یاد داشت، بیت کوین برای سفته‌بازی میلیاردرهای بزرگ بازی خوبی است. آن‌ها پول فراوان دارند و بخشی از آن را بی اینکه تغییر چندانی در ثروت‌شان ایجاد کند وارد این بخش می‌کنند. اما در واقع بیت کوین برای عموم مردم اغلب نمی‌تواند به عنوان یک سرمایه گذاری معقول، امن و سودمند باشد. پس نباید با خود فکر کنیم حال آنکه سرمایه گذاری در بیت کوین باب شده ما هم بی‌محابا وارد آن شویم و به تبعیت از دیگران در آن سرمایه گذاری کنیم.

  طلا و اوراق قرضه یا بیت کوین؟

  شرکت‌های پرداخت اینترنتی مثل پِی پَل PayPal سعی بر آن دارند تا کاری کنند افراد برای پرداخت پول و نقل و انتقالات از بیت کوین استفاده کنند. این در حالی است که اغلب بازرگانان از بیت کوین برای نقل و انتقالات خود استفاده نمی‌کنند. طبق مطالعه‌ای که از سوی فدرال رزرو کانزاس سیتی انجام گرفته، مقایسه بیت کوین، طلا و اوراق قرضه بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که اوراق قرضه مطمئن است، طلا گاهی این طور است و بیت کوین هرگز این گونه نیست. کمیابی مصنوعی بیت کوین روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد و کمک می‌کند تا قیمت آن به هنگام رونق بالاتر برود. اما هنگام سقوط قیمت‌ها چیزی جلودار آن نیست.

  بیشتر بخوانید: کدام برای سرمایه‌گذاری بهتر است: بیت کوین یا اتریوم؟

  جمع‌بندی

  به نظر می‌رسد بیت کوین که یکی پس از دیگری در حال شکستن رکوردهای پیشین خود است، آنقدر هم سرمایه مطمئنی نباشد. این موضوع به خصوص برای سرمایه‌داران خرد بسیار مهم است. با این حال، نکته‌ای نیز در این میان وجود دارد. هر نوآوری تازه‌ای از دوران دشواری عبور خواهد کرد. به درستی نمی‌توان تعیین کرد که آیا جهان به پذیرذش ارزهای دیجیتال و در راس آنها بیت کوین رسیده است یا خیر. به همین دلیل نیز اگر چه این سرمایه‌گذاری به افراد ریسک گریز و ناآشنا با آن توصیه نمی‌شود، اما برخی دیگر می‌توانند بخشی از پورتفوی سرمایه‌گذاری خود را با سنجیدن تمام جوانب به آن اختصاص دهند. البته باید در این کار و زمان خرید دقت لازم صورت گیرد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها