سرمایه+>ارز دیجیتال>ایران در رتبه ششم استخراج بیت کوین در جهان/ فرصت‌ها و تهدیدات بیت کوین>

ایران در رتبه ششم استخراج بیت کوین در جهان/ فرصت‌ها و تهدیدات بیت کوین

  • اشتراک‌گذاری
  • 834
  • 0

در هفته‌های اخیر بیت کوین به شدت خبرساز بوده و رشد قابل توجه قیمت آن توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. با این حال، این ارز دیجیتال با بیم و امیدهایی روبرو است. پس از اینکه یک هفته پیش قیمت بیت کوین به حدود ۴۲ هزار دلار رسید، به مرور کاهش پیدا کرد. در حال حاضر قیمت بیت کوین در محدوده ۳۶ هزار دلار قرار دارد. بررسی استخراج بیت کوین در کشورهای مختلف حاکی از آن است که ایران در رتبه ششم جهان قرار دارد و روی آوردن ایرانیان به این ارز دیجیتال در طول زمان رشد کرده است. اما سوال مهم اینجاست که تهدیدات و فرصت‌های بیت کوین چه هستند؟ در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم و عوامل اثر گذار بر این ارز دیجیتال را از قیمت دلار گرفته تا علل رشد آن بررسی می‌کنیم.

بیت کوین

استخراج ۴ درصد از بیت کوین جهان در ایران

بر اساس گزارشی که از سوی شاخص مصرف برق بیت کوین دانشگاه کمبریج تهیه شده است، ایرانیان در فصل دوم سال ۲۰۲۰ در رتبه ششم استخراج بیت کوین در جهان قرار داشته‌اند. در این هنگام حدود ۴ درصد از استخراج بیت کوین در جهان در ایران انجام گرفته است. بر اساس این شاخص، چین با استخراج بیش از ۶۵ درصد از بیت کوین تولید شده در جهان در رتبه نخست استخراج کنندگان این ارز دیجیتال قرار دارد. پس از چین نیز به ترتیب کشورهای ایالات متحده با ۷٫۲۴ درصد، روسیه با ۶٫۹ درصد، قزاقستان با ۶٫۱۷ درصد و مالزی با ۴٫۳۳ درصد در رتبه دوم تا پنجم جای دارند.

مروری بر وضعیت استخراج بیت کوین در ایران نشان می‌دهد در سپتامبر ۲۰۱۹ (شهریور ۱۳۹۸) ایران در رتبه پنجم استخراج کنندگان بیت کوین در جهان قرار داشت اما تنها ۱٫۷۴ درصد از بیت کوین تولید شده در جهان را ماین می‌کرد. این نسبت در طول زمان افزایش یافته است. در آخرین ماه سال ۲۰۱۹ یعنی حدودا آذر ۱۳۹۸ ایران ۲٫۷۱ درصد از بیت کوین استخراج شده را به خود اختصاص داده است. این میزان در ژانویه ۲۰۲۰ به ۳٫۲ درصد، در فوریه حدود ۳ درصد، در مارس حدود ۳٫۵ درصد و در آوریل (یعنی تقریبا فروردین ۱۳۹۹) ۳٫۸۲ درصد شده است. به نظر می‌رسد این میزان در حال حاضر با توجه به رشد قیمت بیت کوین افزایش پیدا کرده باشد. البته برخی گزارش‌ها نیز ایران را در رتبه سوم استخراج بیت کوین ذکر کرده‌اند. این گزارش ها معتقدند ۸ درصد از بیت کوین جهان در ایران ماین می‌شود.

تهدیدات بیت کوین

اگر نگاهی به تغییرات قیمت بیت کوین در روزهای اخیر بیندازیم متوجه می‌شویم که در ۱۸ روزی که از ابتدای سال جدید میلادی سپری شده، این ارز دیجیتال ۲۰ درصد بازدهی عاید سرمایه گذارانش کرده است. اما چند نکته مهم در این میان وجود دارد. این در حالی است که در این بازه زمانی بهای بیت کوین از ۲۹ هزار دلار به بیش از ۴۰ هزار دلار رسید. از یک هفته پیش تاکنون نیز قیمت آن به حدود ۳۶ هزار دلار کاهش پیدا کرده است. در همین راستا ۲ خطر سرمایه گذاری در بیت کوین را تهدید می‌کنند که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

بیت کوین و سناریوی کاهش قیمت ارز

یکی از مواردی که در حال حاضر قابل توجه به نظر می‌رسد، چشم‌انداز کاهشی قیمت ارز است. اگر قیمت ارز در نتیجه توافق و احیای برجام کاهش یابد، کسانی که در قیمت‌های اخیر وارد بیت کوین شده‌اند با زیان روبرو خواهند شد. در واقع اگر جزو کسانی باشید که از بیت کوین ۳۲ هزار دلاری در سوم ژانویه هم به آن پیوسته باشید، صرف نظر از کارمزدی که برای خرید و معامله پرداخت کرده‌اید، با بیت کوین ۳۶ هزار دلاری نیز تاکنون بیش از ۲ درصد زیان دیده‌اید. در واقع اگر قیمت دلار تا ۲۰ هزار تومان سقوط کند، برای سر به سر شدن قیمت خریدتان بیت کوین باید به بیش از ۳۹ هزار دلار برسد. این در حالی است که اگر دلار تا قیمت ۱۷ هزار تومان کاهش یابد، قیمت بیت کوین باید به حدود ۴۳ هزار دلار برسد تا زیانی را تجربه نکرده باشید. در واقع اگر دو هفته پیش بیت کوین خریده بودید، از نظر قیمت بیت کوین شما ۱۲٫۵ درصد سود کرده‌اید، اما واقعیت این است که به دلیل افت قیمت دلار در برابر ریال، در این بازه زیان ۲٫۲ درصدی هم متحمل شده‌اید. بنابراین اگر قصد ورود به بیت کوین را دارید، چشم انداز دلار را نیز در نظر بگیرید.

بیت کوین و هراس افت قیمت

همان طور که ابتدا مطرح کردیم، قیمت بیت کوین در یک هفته اخیر نوساناتی را شاهد بوده است. یکی از مواردی که هراس احتمالی را ایجاد می‌کند، آن است که با عقب کشیدن نهادهای سرمایه گذاری از سرمایه گذاری در بیت کوین، یا عرضه بیت کوین از سوی نهنگ‌های بیت کوین (افرادی که بیت کوین زیادی دارند)، قیمت آن با افت روبرو شود. این موضوع با توجه به اینکه بیت کوین هیچ نهادی برای کنترل قیمت ندارد، می‌تواند بهای آن را به شدت کاهش دهد.

فرصت‌های رشد بیت کوین

فرصتی که برخی برای افزایش قیمت بیت کوین عنوان می‌کنند نیز دلایل قابل توجهی دارد. احتمال بروز تورم در ایالات متحده و بسته‌های حمایتی چشمگیر از سوی دولت این کشور، اقبال جوانان به بیت کوین، پذیرش این ارز دیجیتال از سوی «پی‌پل» و گسترش امکان تبادل آن و در نهایت حمایت سرمایه گذاران نهادی از آن عواملی هستند که احتمال رشد بیت کوین را تقویت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: تحلیل قیمت بیت کوین در روزهای آینده

جمع‌بندی

همان طور که گفتیم در حال حاضر بیت کوین با فرصت‌ها و تهدیداتی روبرو است. این ارز دیجیتال می‌تواند آینده خوبی داشته باشد اما دو نکته مهم در روند قیمت آن وجود دارد که یکی از آنها داخلی و دیگری بین‌المللی است. روند قیمت دلار می‌تواند برای سرمایه گذاران ایرانی مهم باشد و همان طور که مطرح کردیم از سودآوری آن بکاهد و حتی آنان را با زیان مواجه نماید. به همین دلیل نیز پیشنهاد می‌شود با توجه به شرایط فعلی بازارها، ریسک خود را توزیع نمایید. استفاده از گزینه صندوق‌های درآمد ثابت که کم ریسک هستند، می‌تواند یکی از راهکارها برای ایجاد سبدی متنوع و تقسیم ریسک باشد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...