افت بورس به کانال 1.3 میلیون واحدی

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 76
  • 0
  افت بورس به کانال 1.3 میلیون واحدی

  در این هفته، قیمت دلار در بازار آزاد کاهشی بود. قیمت هر دلار که در پایان چهارشنبه هفته گذشته 27 هزار و 800 تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته به 27 هزار و 250 تومان رسید. همین افت حدودا 2 درصدی طی یک هفته در کنار اخبار مبنی بر از سرگیری مذاکرات کافی بود تا بورس بار دیگر پس از سه هفته در کانال 1.3 میلیونی قرار گیرد.

  در هفته‌ای که گذشت، بورس برخلاف دو هفته نخست مهر روند نزولی طی کرد. در پایان چهارشنبه این هفته شاخص کل بورس یه یک میلیون و 397 هزار واحد افت کرد تا بار دیگر در کانال 1.3 میلیون واحدی قرار گیرد. مهمترین علت افت بازار را می‌توان کاهش قیمت دلار، نااطمینانی‌های موجود در بازار و احتمال بازگشت به مذاکرات برجامی و احیای آن دانست. در ادامه بیشتر به بررسی تحولات این هفته بورس می‌پردازیم.

  افت دلار در بازار آزاد

  در این هفته، قیمت دلار در بازار آزاد کاهشی بود. قیمت هر دلار که در پایان چهارشنبه هفته گذشته 27 هزار و 800 تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته به 27 هزار و 250 تومان رسید. همین افت حدودا 2 درصدی طی یک هفته در کنار اخبار مبنی بر از سرگیری مذاکرات کافی بود تا بورس بار دیگر پس از سه هفته در کانال 1.3 میلیونی قرار گیرد. آخرین بار در پایان شهریور ماه بود که شاخص کل بازار سهام به این سطح رسیده بود. البته در این هفته دلار به مرز 27 هزار تومان هم رسید اما بالا رفت. به نظر می‌رسد 27 هزار تومان سطح قیمت مهمی برای دلار باشد و شکسته شدن آن نیازمند خبرهای مهمتری است.

  شاخص کل بازار در پایان هفته سوم مهر

  شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل به یک میلیون و 488 هرار واحد رسیده بود، در پایان این هفته در عدد یک میلیون و 397 هزار واحد قرار گرفت. این افت حدودا 91 هزار واحدی به معنای این است که بازار سهام در یک هفته اخیر 6.1 درصد از ارزش خود را از دست داده است. همان طور که گفتیم عواملی مانند احیای مذاکرات و گمانه‌زنی در خصوص افت دلار روی افزایش نااطمینانی‌ها در بازار سهام و افت آن در این هفته نقش داشته‌اند.

  وضعیت شاخص هم وزن در هفته سوم پاییز

  در بالا شاخص کل را در یک هفته اخیر مورد بررسی قرار دادیم. نگاهی به شاخص هم وزن اطلاعات بیشتری در اختیار ما می‌گذارد. این شاخص که در چهارشنبه هفته قبل به 427 هزار و 286 واحد رسیده بود، در پایان این هفته به کمتر از 400 هزار افت کرد. رسیدن شاخص هم وزن به 392 هزار و 779 واحد نشان می‌دهد در این هفته 34507 واحد افت کرده است. این اعداد و ارقام به معنای آن است که شاخص هم وزن در یک هفته اخیر 8 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

  مقایسه این افت با کاهش شاخص هم وزن گویای یک نکته است. با وجود افت نسبتا شدید بورس در هفته جاری شاخص کل کمتر از شاخص هم وزن افت کرده است. این به معنای آن است که به طور کلی شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی در هفته جاری زیان کمتری در مقایسه با شرکت‌های کوچک‌تر به سهامداران خود وارد کرده‌اند.

  تازه‌ترین‌ها