سرمایه+>موفقیت>«اقتصاد اشتراک گذاری» چیست؟/ ۴ ایده ناب برای موفقیت>

«اقتصاد اشتراک گذاری» چیست؟/ ۴ ایده ناب برای موفقیت

  • اشتراک‌گذاری
  • 15
  • 0

«اقتصاد اشتراک ‌گذاری » پدیده‌ای نسبتا نوین در عرصه اقتصاد جهانی است. شاید نخستین باری که با این پدیده روبرو شده باشید، هنگامی است که می‌خواستید از خدمات یک تاکسی اینترنتی استفاده کنید. یک اپلیکیشن در تلفن همراهتان به شما اجازه می‌دهد تا از خدماتی استفاده کنید که فرد دیگری با شما به اشتراک می‌گذارد. با این حال دامنه این موضوع به همین محدود نمی‌شود. در ادامه به اقتصاد اشتراک گذاری می‌پردازیم و به ایده‌های نوین و جذابی که در این حوزه نوظهور مطرح شده‌اند، گریزی خواهیم زد.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

اقتصاد اشتراک گذاری چطور کار می‌کند؟

اقتصاد اشتراک گذاری یا اقتصاد اشتراکی بر اساس مازاد منابع شکل گرفته است. در واقع، فرض کنید شما خانه‌ای در شهری زیارتی یا سیاحتی دارید. در فصولی که زیارت یا سیاحت بیشتر است، تقاضا برای خانه در شهر توریستی افزایش می‌یابد. از سوی دیگر، شاید شما یک اتاق از خانه یا یک واحد مسکونی خالی داشته باشید که ظرفیت این را داشته باشد که اجاره داده شود. در این شرایط، شما شاید دسترسی مناسب به متقاضیان نداشته باشید و متقاضیان نیز نتوانند به خوبی شما یا سایر عرضه کنندگان را پیدا کنند. ایجاد نوعی سامانه واسط که عرضه و تقاضا را به هم متصل کند و قیمتی را برای این تبادل خدمات ذکر نماید، می‌تواند به نفع همه تمام شود. همین موضوع در مورد سایر موارد نیز صادق است، از تاکسی‌های اینترنتی گرفته تا اجاره خانه و آموزش‌های مجازی.

ایده‌های اقتصاد اشتراک گذاری ؛ از اجاره جواهرات تا جای پارک

در اینجا قصد داریم مثال‌هایی از برخی ایده‌های ناب که در چارچوب اقتصاد اشتراک ‌گذاری بسیار جالب هستند و می‌توانند موجب بهبود معیشت همه طرفین شوند را مطرح کنیم. ایده نخست اجاره جواهرات است. شرکتی به نام «فولی بوتیک» اقدام به اجاره دادن جواهرات می‌کند. این ایده به نظر جالب می‌رسد و متقاضیان خاص خودش را هم دارد. کسانی که به جای خرید جواهرات گران، مبلغی را می‌پردازند و از آن جواهرات برای یک میهمانی ازدواج یا دورهمی‌های دیگر استفاده می‌کنند.

ایده دومی که به خصوص برای شهرهای بزرگ و پرترافیک بسیار جالب به نظر می‌رسد، پلتفرم‌هایی است که به اجاره فضایی برای پارک کردن می‌پردازند. در کلانشهرها پیدا کردن جای پارک بسیار مهم است. در این مورد نیز پلتفرمی به نام «پارک‌اکس» ایجاد شده است. این پلتفرم علاوه بر اینکه بازاری برای پارکینگ خصوصی در اختیار دارد، با کمک سازندگان ساختمان، مدیران املاک و مستغلات و افرادی از این قبیل، پارکینگ و جای خالی را به متقاضیان اعلام می‌کند.

دو ایده دیگر؛ اشتراک دوچرخه تا تعویض لباس

ایده دیگری که در این زمینه مطرح شده است، استفاده اشتراکی از دوچرخه در سطح شهر است. در واقع برخی از استارت‌آپ‌ها اقدام به ایجاد بازاری برای به اشتراک گذاشتن دوچرخه‌ها کرده‌اند تا از این طریق استفاده از آن را در سطح شهر افزایش دهند. این پلتفرم به مالکان دوچرخه اجازه می‌دهد وسیله نقلیه خود را به دیگران قرض دهند و به ازای آن مبلغی دریافت کنند. پلتفرمی به نام «جوی راید» اقدام به این کار کرده است. این پلتفرم از یک اپلیکیشن تلفن همراه استفاده می‌کند و طرفین عرضه و تقاضا را به هم متصل می‌کند.

یک مورد دیگر از مصادیق اقتصاد اشتراک‌گذاری، ایده خرید، فروش و معاوضه لباس و پوشاک به ویژه لباس‌های رسمی است. اپلیکیشن «سواپ ماماز» این امکان را در اختیار افراد می‌گذارد تا اگر از لباسی دیگر خوشتان نمی‌آید یا به هر دلیلی می‌خواهید دیگر از آن استفاده نکنید، آن را به افراد دیگر بفروشید یا معاوضه‌اش کنید.

بیشتر بخوانید: 4 درس مهم در برنامه‌ریزی اقتصاد خانوار

اقتصاد اشتراک گذاری راهی برای موفقیت

البته دامنه اقتصاد اشتراک گذاری بسیار فراتر از موارد ذکر شده است. این پلتفرم‌ها اوبر و Airbnb را نیز در بر می‌گیرند که اکنون تبدیل به شرکت‌های بسیار بزرگی شده‌اند. این موضوع نشان دهنده اهمیت اقتصاد اشتراک گذاری و آینده آن در جهان است. یک ایده خوب و کارآمد در این زمینه می‌تواند شما را به موفقیت و حتی ثروت برساند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...