ایران و خاورمیانه از کی واکسیناسیون را شروع می‌کنند؟/ چه کسانی واکسن نزنند؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 78
  • 0
  ایران و خاورمیانه از کی واکسیناسیون را شروع می‌کنند؟/ چه کسانی واکسن نزنند؟

  در روزهای اخیر کشورهای مختلف در حال پذیرفتن و مراحل آغازین واکسیناسیون هستند. این روند با بریتانیا آغاز شد و به نظر می‌رسد در سایر کشورها مانند کانادا و آمریکا نیز این اتفاق در حال رخ دادن است. به نظر می‌رسد اندک اندک کشورهای مختلف به این کشورها بپیوندند. اما این سوال هنوز در ذهن بسیاری از مخاطبان وجود دارد که واکسیناسیون در ایران کی آغاز می‌شود؟

  واکسن کرونا

  واکسیناسیون در ایران کی انجام می‌شود؟

  در حال حاضر، فرآیند آغاز واکسیناسیون در ایران چندان مشخص نیست. در پایگاه‌های داده جهانی نیز مشخص نیست که ایران واکسنی را سفارش داده است یا خیر.با این حال، بر اساس اظهارات مسوولین قرار است هزار میلیارد تومان در بودجه امسال به خرید واکسن تخصیص داده شود. علاوه بر این، مسوولان اعلام کرده‌اند که خرید ۲۰ میلیون دوز واکسن از طریق برنامه «کوواکس» به دلیل تحریم‌ها به مشکل برخورده است. امری که مسوولان کوواکس آن را تایید نکرده‌اند.

  همچنین، بر اساس اظهارات عضو کمیته علمی ستاد کرونا، «امکان وارد کردن واکسن‌های خارجی به ایران وجود ندارد، زیرا این واکسن‌ها باید در سرمای منهای ۲۰ و منهای ۷۰ درجه بمانند که حمل و نقل آن‌ها اصلا امکان پذیر نیست». به گفته مینو محرز، «واکسنی هم که در انگلیس ساخته شده هنوز دوز تزریق مشخص نیست و واکسن چین و روسیه دقیقا مثل واکسن ما است که از ویروس ضعیف شده استفاده کرده‌اند.» البته برخی مسوولان نیز خبرهایی در خصوص خرید واکسن خارجی اعلام کرده‌اند. با این حساب، فعلا باید منتظر ماند و دید در آینده چه تصمیمی برای واکسن گرفته خواهد شد.

  کوواکس، امید کشورهای کم‌درآمد

  یک برنامه جهانی به نام «کوواکس» امید را برای برخی از کشورهای کم‌درآمد در پی داشته است. در این برنامه قرار است ۷۶ کشور با درآمد متوسط و بالای جهان، کمک کنند تا واکسن کرونا را با قیمت‌های پایین‌تر برای کشورها فراهم آورند. اهمیت کوواکس برای کشورهای کم‌درآمد که توان پرداخت قیمت‌های بالاتر واکسن‌های دیگر را ندارند، بسیار زیاد است. این برنامه قصد دارد برای ۲۰ درصد فقیر کشورها واکسن فراهم کند.

  وضعیت واکسن در خاورمیانه

  کشورهای خاورمیانه‌ای در زمینه آغاز واکسیناسیون با مشکلاتی روبرو هستند. گرم بودن دمای هوا در این کشورها موجب می‌شود، شرایط لازم برای نگهداری و حمل و نقل برخی واکسن‌ها مانند فایزر با مشکلاتی روبرو شود. خبرهای رسیده از عربستان سعودی حاکی از این است که این کشور قصد دارد تا پایان سال میلادی جاری، واکسیناسیون را به صورت رایگان و اختیاری انجام دهد. واکسن مورد موافقت عربستان سعودی فایزر-بیون تک است. در میان کشورهای خاورمیانه، کویت یک میلیون واکسن، لبنان دو میلیون واکسن، مراکش ۱۰ میلیون واکسن، ترکیه ۵۰ میلیون واکسن و مصر ۵۵ میلیون واکسن سفارش داده‌اند.

  بیشتر بخوانید: خرید واکسن کرونای کشورها به کجا رسید؟

  هر کشور چه واکسنی تهیه کرده است؟

  لبنان واکسن‌های مورد نظر خود را از شرکت فایزر سفارش داده است. کویت نیز از واکسن‌های ساخت همین شرکت استفاده می‌کند. مراکش از واکسن‌های شرکت چینی سینوفارم استفاده می‌کند و ترکیه واکسن‌های سینوواک ساخت چین را برای سفارش دادن انتخاب کرده است. این در حالی است که مصر از دو شرکت مختلف سفارش داده است. این کشور ۲۵ میلیون واکسن را از موسسه تحقیقاتی گامالیای روسی خریداری کرده و ۳۰ میلیون دوز واکسن نیز از دانشگاه آکسفورد سفارش داده است. انتظار می‌رود مصر بتواند ۲۰ میلیون واکسن نیز از کوواکس دریافت کند. امارات متحده عربی نیز از شرکت سینوفارم استفاده کرده و کارآیی واکسن‌های این شرکت در استفاده ابتدایی را ۸۶ درصد اعلام کرده است.

  چه کسانی واکسن نزنند؟

  به نظر می‌رسد واکسن کرونایی که در کشورهای غربی آزمایش شده است، در برخی موارد عوارض جانبی دارد. در حال حاضر متخصصان به دلیل کاهش اثرات جانبی احتمالی برخی افراد را از واکسن زدن مستثنی کرده‌اند. به نظر می‌رسد کسانی که دچار آلرژی شدید هستند، با واکسن فایزر واکسینه نمی‌شوند. با وجود اینکه تعداد چنین افرادی که واکنش نشان داده‌اند بسیار کم است، باز هم متخصصان احتمالات اندک را در نظر گرفته‌اند تا اثرات جانبی این موضوع تا حد امکان کم باشد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها