سرمایه+>سرمایه‌گذاری>کدام بازارها در هفته دوم آذر سودده بودند؟>

کدام بازارها در هفته دوم آذر سودده بودند؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 129
  • 0
  کدام بازارها در هفته دوم آذر سودده بودند؟
  در هفته اخیر قیمت طلا در بازار داخلی با افزایش قیمت روبرو بود. هر سکه امامی نیز در این هفته 0.44 درصد رشد کرد و به 12 میلیون و 626 هزار تومان رسید. افزایش قیمت طلا در بازار داخلی در شرایطی روی می‌دهد که قیمت طلا در بازار جهانی در 7 روز اخیر با افت همراه بوده است.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری عملکرد متفاوتی داشتند. دلار در کانال 29 هزار تومانی معامله شد و همین موضوع روی بازدهی بازارها تاثیر گذاشت. با این حال مذاکرات وین و خبرهای آن ممکن است تا حدودی روی قیمت دلار در روزهای آتی تاثیر بگذارد. اما در این شرایط که نااطمینانی در بازارها زیاد است، کدام بازار سودده بوده است؟ در این مطلب به بررسی بازارهای سودده در هفته دوم آذر ماه می‌پردازیم و بازار دارای بالاترین بازدهی را نیز ذکر می‌کنیم.

  تثبیت دلار در کانال 29 هزار تومانی

  در هفته‌ای که گذشت دلار بازار آزاد در محدوده 29 هزار تومانی باقی ماند و در همان محدوده معامله شد. هر دلار که در پنجشنبه هفته گذشته، 4 آذر، به قیمت 29110 تومان معامله می‌شد، در پنجشنبه این هفته، 11 آذر به 29450 تومان افزایش یافت. این افزایش قیمت به معنی رشد 1.17 درصدی دلار در بازار آزاد است. افزایش نسبتا کم دلار در بازار روی بازارهای دارایی تاثیرات مختلفی گذاشته است. هرچند طلا از بهای دلار متاثر شده، اما بورس فعلا واکنشی نشان نمی‌دهد. با تمام این تفاسیر، در حال حاضر مذاکرات مربوط به احیای برجام و رفع تحریم‌ها در حال برگزاری است و ممکن است اخبار منتشر شده از آن روی بازارهای مختلف و قیمت دلار تاثیر بگذارد.

  بیشتر بخوانید: پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری 8 ماه ابتدایی سال

  بورس در دوراهی

  در هفته‌ای که سپری شد، بازار سهام روند منفی خود را ادامه داد و به کف چهار ماه اخیر خود رسید. شاخص کل بازار سهام در این هفته حدود 54 هزار واحد کاهش یافت و به یک میلیون و 340 هزار واحد رسید. این افت به معنای آن است که در هفته اخیر شاخص کل 3.87 درصد از ارزش خود را از دست داده است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن نیز در این هفته از 383 هزار واحد به 367 هزار واحد افت کرد. به این ترتیب شاخص هم وزن در هفته اخیر 4.15 درصد از ارزش خود را از دست داده است. مقایسه شاخص هم وزن و کل نشان می‌دهد که در هفته دوم آذر ماه شرکت‌های کوچک‌تر بورسی در مقایسه با شرکت‌های بزرگ‌تر افت بیشتری را شاهد بوده‌اند. بورس پس از مدتی افت دوباره به سطحی رسیده که از نظر تکنیکال حمایت محسوب می‌شود. بنابراین اگر شاهد افت گسترده در دو روز ابتدایی هفته آتی باشیم، شاخص کل می‌تواند بیش از این هم نزول کند. اما اگر اوضاع و خبرها نامناسب نباشد، می‌توانیم شاهد بهبود بورس با توجه به حمایت فعلی باشیم.

  بیشتر بخوانید: نکات مهم تورمی آبان ماه

  بازار طلا و انتظارات متفاوت

  در هفته اخیر قیمت طلا در بازار داخلی با افزایش قیمت روبرو بود. هر گرم طلای 18 عیار در پنجشنبه 11 آذر در مقایسه با هفته قبل 0.68 درصد رشد کرد و حدود یک میلیون و 259 هزار تومان معامله شد. از سوی دیگر، هر سکه امامی نیز در این هفته 0.44 درصد رشد کرد و به 12 میلیون و 626 هزار تومان رسید. افزایش قیمت طلا در بازار داخلی در شرایطی روی می‌دهد که قیمت طلا در بازار جهانی در 7 روز اخیر با افت همراه بوده است. با وجود اخبار مبنی بر انتشار سویه جدید کرونا و تورم بی‌سابقه در اقتصادهای بزرگ جهان، قیمت جهانی طلا در این 7 روز حدود 1 درصد افت کرده و به 1770 دلار رسیده است. با این حال، هنوز ممکن است در صورت تداوم تورم یا اخبار مبنی بر انتشار ویروس کرونا شاهد رشد بیشتر قیمت جهانی طلا هم باشیم.

  کدام بازارها در هفته دوم آذر سودده بودند؟

  در بالا بازارهای سرمایه‌گذاری را در هفته دوم آذر ماه بررسی کردیم. همان طور که دیدیم، دلار، طلا و سکه در بازار داخلی با صعود همراه بودند. دلار در این هفته رشد خوبی داشت اما نتیجه مذاکرات می‌تواند روی آن تاثیر زیادی بگذارد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها