سرمایه+>طلا و سکه>بازار فلزات قیمتی در سال ۲۰۲۱ به کجا می‌رود؟ / پیش‌بینی قیمت آینده طلا و نقره>

بازار فلزات قیمتی در سال ۲۰۲۱ به کجا می‌رود؟ / پیش‌بینی قیمت آینده طلا و نقره

  • اشتراک‌گذاری
  • 68
  • 0

  در سال ۲۰۲۰، به دلیل عواملی از جمله شیوع کرونا قیمت دارایی‌ها افزایش یافت. بالا رفتن قیمت طلا و نقره از جمله این اتفاقات بود. با این حال، در ماه‌های پایانی سال جاری میلادی، با انتشار اخبار مبتنی بر موثر بودن واکسن‌های کرونا، قیمت طلا تا حدودی کاهش یافت. ارزش طلا در تابستان امسال حتی از ۲ هزار دلار در هر اونس نیز گذشته بود. در ادامه به بررسی روند قیمتی نفت، طلا و نقره در سال ۲۰۲۰ و آینده آن در سال ۲۰۲۱ خواهیم پرداخت.

  بازار فلزات

  روند قیمتی طلا و نقره

  نگاهی به قیمت طلا و نقره در یک سال اخیر، نشان می‌دهد طلا در سال ۲۰۲۰ بازدهی حدودا ۲۵ درصدی را ثبت کرد که نسبت به بازدهی ۱۹ درصدی سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است. بهای طلا در بازارهای جهانی در حال حاضر به مرز ۱۸۹۴ دلار رسیده است. قیمت هر گرم طلا در پایان سال گذشته ۱۵۰۹ دلار بود در پایان سال ۲۰۲۰ به ۱۸۹۴ دلار رسید. در اوایل ماه آگوست یعنی نیمه مرداد، قیمت طلا به ۲۰۷۰ دلار نیز رسیده بود.

  این در حالی است که قیمت نقره در یک سال اخیر از حدود ۱۸ دلار به بیش از ۲۶ دلار رسید و رشد ۴۸ درصدی را ثبت کرد. در ابتدای ماه آگوست یعنی نیمه مرداد امسال قیمت هر اونس نقره به ۲۹٫۳ دلار نیز افزایش یافته بود.

  وضعیت مس و نفت

  قیمت نفت برنت نیز در حال حاضر به نزدیکی ۵۲ دلار رسیده است. در پایان سال ۲۰۱۹ قیمت نفت برنت ۶۶ دلار بود که به دلایلی از جمله کرونا در پایان ۲۰۲۰ کاهش ۲۷ درصدی پیدا کرد. با این حال، قیمت نفت در دو ماه اخیر و به خصوص پس از انتشار اخبار مربوط به واکسن، افزایش یافته است. در پایان اکتبر امسال قیمت هر بشکه نفت برنت به حدود ۳۸ دلار رسیده بود. افزایش قیمت نفت نشانی از رشد صنعت در جهان پساکرونا خواهد بود.

  پیش‌بینی آینده طلا و نقره

  هرچند واکسن‌های کرونا در تایید نهایی هستند اما به نظر می‌رسد در یک سال آینده قیمت طلا روندی صعودی طی کند. دلیل این اتفاق نیز تا حدودی به سیاست‌های حمایتی بانک‌های مرکزی به ویژه در دوران کرونا برمی‌گردد. به نظر می‌رسد تورم در اقتصادهای برتر جهان ایجاد شود و همین موضوع تقاضای طلا، نقره و حتی ارزهای دیجیتال را بیشتر می‌کند. علاوه بر این، احتمالا فلزات قیمتی و کالاهای معدنی وارد دوران رونق می‌شوند. کاهش شاخص دلار نیز دلیل دیگری برای افزایش قیمت فلزات قیمتی است. انتظار برخی کارشناسان بر این است که طلا در یک تا سه هفته آینده روندی صعودی را آغاز می‌کند. یک پیش‌بینی از قیمت جهانی طلا این است که در سال ۲۰۲۱ به ۲۳۰۰ دلار افزایش پیدا کند.

  انتظارات در مورد قیمت نقره نیز افزایشی است. پیش‌بینی‌ها بر این است که سطح ۲۸ دلار به ازای هر اونس قدم اول صعود آن خواهد بود و ممکن است قیمت نقره تا ۳۰ دلار هم برسد. حتی برخی از تحلیلگران معتقدند در صورت شکست سد ۳۰ دلاری، افزایش قیمت نقره تا ۵۰ دلار نیز محتمل است. سطوح حمایت نقره نیز در بازه ۲۴ تا ۲۵ دلار تخمین زده شده است.

  بیشتر بخوانید: پیش بینی تحلیلگران از فلزات قیمتی در سال 2021

  قیمت آینده طلا و نقره در ایران

  با وجود روند صعودی طلا و نقره که در بالا ذکر شد، به دلیل افزایش انتظارات از کاهش قیمت دلار در بازار ایران و خبرهای مثبت سیاسی، پیش‌بینی طلا و نقره کمی دشوار است. حتی به نظر می‌رسد در صورت کاهش قابل توجه قیمت دلار، بهای طلا و سایر فلزات قیمتی در کشور در کوتاه مدت کاهش پیدا کند.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...