نویسنده: تحریریه کیان دیجیتال

در هفته‌ای که گذشت، بازارهای دارایی واکنش‌های متفاوتی نسبت به خبرهای منتشر شده داشتند. بورس در یک هفته اخیر با رشد ۱۰ درصدی صدرنشین بازارها است و نوید بازگشت به روزهای خوش گذشته را می‌دهد. طلا و سکه نیز با افت مواجه شدند. در ادامه نگاهی به بازارهای دارایی در یک هفته اخیر می‌اندازیم.

تثبیت طلای جهانی

بهای جهانی اونس طلا در هفته اخیر و پس از خبرهای موفقیت واکسن‌ مدرنا با کاهش همراه بود. هرچند خبر موفقیت واکسن فایزر تا حدود زیادی کاهش قیمت طلای جهانی را رقم زده بود و خبر واکسن مدرنا چندان تاثیری نداشت. اونس طلا در یک هفته اخیر ۳٫۸۴ دلار کاهش یافت. این کاهش به معنای افت ۰٫۲ درصدی بهای جهانی فلز زرد تا الان است.

طلا

طلا از سکه افتاد

با این حال، طلا در بازار داخلی ایران وضعیت نامساعدتری داشت. در یک هفته گذشته، هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار ایران با حدود ۸ درصد کاهش همراه بود و تاکنون به قیمت ۱ میلیون و ۱۱۹ هزار تومان رسیده است. بهای سکه نیز در یک هفته اخیر کاهش ۹ درصدی را تجربه کرد. هر سکه طلای بهار آزادی نیز در حال حاضر به ۱۱ میلیون و ۳۴۲ هزار تومان رسیده است. کاهش انتظارات از رشد دلار مهمترین عامل این کاهش بوده است.

بورس و طلا

بازگشت روزهای سبز بورس

برخلاف طلا، بورس در یک هفته اخیر خاطره روزهای خوش چند ماه پیش را زنده کرد. شاخص بورس که در ۲۱ آبان امسال در عدد یک میلیون و ۲۲۱ هزار به کار خود خاتمه داده بود، هفته خوبی را پشت سر گذاشت و از ۱ میلیون و ۳۴۵ هزار واحد گذشت. مهمترین علت رشد بورس را می‌توان تغییر انتظارات از دلار دانست. بورس در یک هفته اخیر کمی بیش از ۱۰ درصد رشد کرده است.

بیت کوین رکورد شکست

به نظر می‌رسد این روزها را باید روزهای صعود بیت کوین بدانیم. علت درخشش بیت کوین را می‌توان در نصف شدن عرضه آن، افزایش چشمگیر تقاضا و ورود شرکت‌های بزرگ به آن دانست. بیت کوین دیروز از مرز ۱۸ هزار دلار گذشت اما امروز مجددا به کانال ۱۷ هزار بازگشت. با این حال، ریسک سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال زیاد است و به دلیل ناآشنایی سرمایه‌گذاران با آن، گزینه‌ای است که استقبال از آن می‌تواند خطراتی برای سرمایه‌گذار در پی داشته باشد. در یک هفته اخیر قیمت بیت کوین بیش از ۹ درصد رشد کرده است.

تغییر انتظارات از دلار

دلار در یک هفته اخیر روزهای کاهشی خود را طی کرد. به نظر می‌رسد با مشخص شدن هر چه بیشتر وضعیت انتخابات در آمریکا، انتظارات فعالان از دلار سمت و سوی نسبتا ثبات پیدا کرده است. دلار در هفته اخیر اندکی نسبت به هفته قبل کاهش هم یافت. دلار صرافی ملی که در پایان هفته گذشته به حدود ۲۶ هزار تومان رسیده بود، در پایان هفته اخیر حدود ۲۵ هزار و ۶۲۰ تومان اعلام شده است.

بازارها در هفته جاری

جمع‌بندی: برتری بورس در هفته آینده؟

در هفته‌ای که گذشت بیت کوین و بورس جذابیت قابل توجهی داشتند. سبز بودن بورس این سوال را پیش می‌آورد که آیا روزهای خوش بورس برگشته است؟ برخی کارشناسان به این سوال پاسخ مثبتی می‌دهند اما باید دید انتظارات به همین صورت باقی می‌مانند یا خیر. علاوه بر این بیت‌ کوین نیز رشد کرده است. با این حال انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری مساله مهمی است. به نظر می‌رسد تحولات این دو بازار در هفته آینده جالب باشد.