سرمایه+>سرمایه‌گذاری>کدام بازارها در دی ماه سود دادند؟>

صندوق های درآمد ثابت، فاتحان زمستانی بازارها

کدام بازارها در دی ماه سود دادند؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 71
  • 0
  کدام بازارها در دی ماه سود دادند؟

  بر اساس گزارشی که مرکز آمار منتشر کرده نرخ تورم ماهانه دی ماه امسال ۱٫۸ درصد اعلام شده است. چرا این نرخ باید برای ما مهم باشد؟ این نرخ نشان می دهد قدرت خرید و سرمایه نقدی شما چقدر تحت تاثیر آثار منفی تورم قرار می گیرد. البته این سوال را هم پیش می آورد که در کجا سرمایه گذاری می کردیم بهتر بود؟ آیا شرایط دی ماه همچنان در بهمن ماه هم ادامه پیدا می کند؟ همان طور که از نرخ تورم مشخص است، هر سرمایه گذاری که بیش از ۱٫۸ درصد سود داده باشد، گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری یک ماه اخیر بوده است. در ادامه به سنجش بازدهی بازارها و مقایسه آن با تورم در دی ماه می پردازیم.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  دلار در یک ماه اخیر چقدر سود دهی داشت؟

  تحولات اخیر دلار منجر به کاهش ۱۳ درصدی قیمت آن در برابر ریال شده است. در آخرین ماهی که شاهد حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید بودیم، بهای دلار روندی کاهشی طی کرد و حتی تا نزدیکی ۲۱ هزار تومان هم رسید. این کاهش دلار روی بازارهای دیگر نیز اثر گذاشت. بهای دلار در روزهای آغازین بهمن دوباره به محدوده ۲۳ هزار تومان رسیده است. به طور کلی، چشم انداز دلار در شرایط فعلی نشان می دهد در بلندمدت قیمت آن کاهش خواهد یافت. با این حال، در کوتاه مدت احتمال می رود به دلیل موانع موجود بر سر راه احیای برجام قیمت دلار در همین حوالی نوسان کند.

  دی ماه سخت بورس

  بورس تهران در دی ماه همگام با کاهش ارزش دلار، شاهد افت شاخص کل بود. شاخص کل بورس در این ماه از یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحد به یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد کاهش یافت. این افت ۲۰ درصدی بسیاری از سرمایه گذاران بازار سهام را ترساند. با این حال به نظر می رسد بهمن ماه دوباره تا حدودی پای سرمایه گذاران را به این بازار باز کرده است. این در حالی است که در این بازه زمانی، شاخص هم وزن بورس تنها ۳٫۹ درصد افت کرد.

  درخشش اندک سکه و طلا

  در یک ماهی که گذشت، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار از یک میلیون و ۱۳۷ هزار تومان به ۹۶۲ هزار تومان رسید. این افت ۱۵٫۴ درصدی در بازار طلا نیز تا حدود زیادی ناشی از افت قیمت دلار در بازار بود. هر سکه امامی هم شاهد افت قیمت ۱۴٫۶۶ درصدی در دی ماه امسال بود. با این حال در روزهای آغازین بهمن قیمت طلا و سکه بار دیگر افزایش یافته است.

  صندوق های درآمد ثابت، فاتحان زمستانی دی ماه

  بررسی صندوق های درآمد ثابت نشان می دهد عملکرد آن ها در دی ماه مثبت بوده است. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کیان در این ماه حدود ۱٫۹۸ درصد بوده است. این عدد از تورم ۱٫۸ درصدی دی ماه و بانک بالاتر است. بنابراین به نظر می رسد صندوق های درآمد ثابت بازار برنده در دی ماه بوده اند.

  بیشتر بخوانید: سوددهی امسال بورس چقدر بود؟

  جمع بندی: بیشترین سود متعلق به صندوق ها

  نگاهی به آمارهای ارائه شده در بالا نشان می دهد صندوق های درآمد ثابت یکی از گزینه های مهم سرمایه گذاری هستند. این گزینه ها که گاهی از آنها غفلت می شود، بازدهی بالاتری نسبت به تورم داشته اند. علاوه بر این، صدرنشین بازدهی بازارهای مختلف در دی ماه نیز شده اند. همین موضوع نشان می دهد تخصیص بخشی از سرمایه گذاری به این گزینه می تواند ریسک را در شرایط نااطمینانی بازار پایین بیاورد و عایدی نسبتا خوبی هم داشته باشد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها