سرمایه+>صندوق‌ سرمایه‌گذاری>بازدهی بازار ها در هفته دوم زمستان/ صندوق های درآمد ثابت، گزینه برتر هفته>

بازدهی بازار ها در هفته دوم زمستان/ صندوق های درآمد ثابت، گزینه برتر هفته

  • اشتراک‌گذاری
  • 16
  • 0

در هفته‌ای که گذشت بازدهی بازارها عمدتا بازدهی منفی تجربه کردند. بورس در آخرین روز هفته وارد کانال ۱٫۳ میلیون واحدی شد و دلار، طلا و سکه امامی نیز با کاهش ارزش روبرو بودند. با این حال، دارایی‌های درآمد ثابت در این هفته رشد داشتند. به نظر می‌رسد برنده هفته اخیر بازارها را بتوان دارایی‌های درآمد ثابت مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری دانست. صندوق‌های درآمد ثابت در چنین شرایطی که بازار با نوسانات روبرو است، می‌توانند یکی از گزینه‌های سبد دارایی افراد باشند. در ادامه به بررسی وضعیت بازارها در یک هفته اخیر می‌پردازیم.

بازدهی بازارها هفته دوم زمستان

ورود بازار سهام به کانال ۱٫۳ میلیون واحدی

شاخص بورس که در پایان هفته گذشته در حدود یک میلیون و ۴۴۸ هزار به کار خود پایان داده بود، در پایان هفته جاری با افت مواجه بود. این شاخص در پایان هفته جاری وارد کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار شد. بازار سهام در یک هفته گذشته با پایان یافتن در عدد یک میلیون و ۳۹۸ هزار واحد، ۳٫۴۵ درصد از ارزش خود را از دست داد. شاخص هم وزن نیز در طول هفته اخیر از ۴۶۸ هزار و ۵۰۸ واحد به ۴۶۳ هزار و ۷۱۵ واحد رسید. این افت به معنی کاهش ۱٫۰۲ درصدی شاخص هم وزن است. در هفته اخیر هرچند شاخص بورس منفی بوده اما به طور کلی وضعیت سهام شرکت‌های کوچک‌تر بورس بهتر بوده است.

عقب نشینی دلار در هفته جاری

قیمت دلار نیز در یک هفته اخیر با کاهش برابری در برابر ریال مواجه بوده است. ارزش هر دلار آمریکا در پایان پنجشنبه گذشته در بازار آزاد ۲۵ هزار و ۹۳۰ تومان بود که در حال حاضر به ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش یافته است. این تغییر قیمت به معنای افت ۰٫۹ درصدی ارزش دلار در یک هفته اخیر است. همگام با کاهش دلار، بازارهای دارایی مرتبط با آن نیز دچار افت شدند. دورنمای دلار در صورت رسیدن اخبار مثبت سیاسی، همچنان نزولی به نظر می‌رسد. این موضوع می‌تواند دارایی‌های دیگر را نیز تحت الشعاع قرار دهد و قیمت آنها را با کاهش روبرو نماید.

بیشتر بخوانید: بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته اول تیر 1400

تدوام کاهش قیمت طلا در بازارهای داخلی

در پایان هفته گذشته، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به حدود یک میلیون و ۱۵۴ هزار تومان رسیده بود. این در حالی است که در حال حاضر قیمت فلز زرد حدود یک میلیون و ۱۴۷ هزار تومان است. همین موضوع نشان می‌دهد بازدهی طلا در یک هفته اخیر حدود ۰٫۶- درصد بوده است. در بازارهای جهانی نیز قیمت هر اونس طلا به ۱۸۹۰ دلار رسیده است. در پایان هفته گذشته این میزان ۱۸۸۱ دلار بود. همان طور که پیش‌بینی می‌شد، قیمت طلای جهانی افزایش داشته و قیمت طلا در داخل کشور با کاهش روبرو بوده است. قیمت سکه امامی نیز در حال حاضر به ۱۱ میلیون و ۷۱۱ هزار تومان رسیده است. این در شرایطی است که در پایان هفته گذشته قیمت هر سکه امامی ۱۱ میلیون و ۹۹۹ هزار تومان بود. این آمار و ارقام به معنای افت ۲٫۴ درصدی ارزش سکه امامی در یک هفته اخیر است. به نظر می‌رسد خبرهای سیاسی در تعیین سمت و سوی آینده قیمت طلا در ایران نقش مهمی داشته باشند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...