بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته اول اردیبهشت 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 433
  • 0
  بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته اول اردیبهشت 1401
  اگر به میانگین صندوق‌های سهامی در هفته قبل نگاهی بیندازیم، خواهیم دید صندوق‌های سهامی بازدهی بهتری نسبت به شاخص کل بورس داشته‌اند.

  در هفته گذشته، صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز مشابه بازارهای سرمایه‌گذاری عمل کردند. همچنان که شاخص کل بازار سهام رشد کمی داشت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم صعود کردند. از سوی دیگر، قیمت طلا در بازار جهانی با افت نسبتا قابل توجهی همراه بود و همین موضوع روی بازدهی سرمایه‌گذاری‌های مبتنی بر طلا هم تاثیر گذاشت. در ادامه به بررسی وضعیت بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته اول اردیبهشت 1401 می‌پردازیم و آنها را با بازارهای سرمایه‌گذاری مقایسه می‌کنیم.

  ورود دلار به محدوده 28 هزار تومانی

  در هفته قبل دلار دوباره به محدوده 28 هزار تومانی بازگشت. دلار در هفته پیش با رشد 0.95 درصدی روبرو بود. این افزایش دلار تا حدودی روی رشد سایر بازارهای سرمایه‌گذاری هم موثر بود. با طول کشیدن فرآیند احیای برجام و دست نیافتن به یک نتیجه ملموس، بهای دلار با افزایش روبرو شده است. البته همچنان هم احتمال بازگشت به توافق وجود دارد. دستیابی به توافق می‌تواند بهای دلار را در بازار آزاد کاهش دهد و امکان مقابله با تورم چشمگیر را هم فراهم آورد. به این ترتیب باید منتظر تحولات آینده برجامی بود.

  مقایسه شاخص‌های بورس و صندوق‌های سهامی

  اگر شاخص کل بورس را در هفته گذشته بررسی کنیم، خواهیم دید که این شاخص در هفته گذشته بیش از 9 هزار واحد رشد کرده و به یک میلیون و 521 هزار واحد رسیده است. این افزایش نشان می‌دهد که شاخص کل در هفته قبل 0.6 درصد رشد کرده است. از طرف دیگر، شاخص هم وزن بازار نیز بیش از 10 هزار واحد رشد کرده است. این به معنی آن است که شاخص هم وزن رشد 2.5 درصدی در هفته قبل داشته است. علت این که شاخص هم وزن بیش از شاخص کل رشد کرده این است که وضعیت شرکت‌های کوچکی که مدتی طولانی با افت قیمت روبرو بودند، بهبود پیدا کرده‌ است.

  اگر به میانگین صندوق‌های سهامی نگاهی بیندازیم، خواهیم دید 86 صندوق سهامی کشور 0.78 درصد بازدهی داشته‌اند. این مقدار بهتر از رشد شاخص کل سهام است و نشان می‌دهد به طور متوسط صندوق‌ها بهتر از شاخص کل عمل کرده‌اند. با این حال، این صندوق‌ها نتوانسته‌اند به اندازه شاخص کل رشد کنند که علت آن هم تا حدودی به این برمی‌گردد که صندوق‌ها عموما در شرکت‌های بزرگ‌تر یا قابل اعتمادتر سرمایه‌گذاری کرده بودند و تغییر سبد آنها در کوتاه‌مدت دشوار است. با این حساب، صندوق‌ها همچنان بهتر از شاخص کل عمل کرده‌اند و گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آیند. انتخاب صندوق‌های معتبر و مناسب می‌تواند سرمایه شما را در مقابل تورم حفظ کرده و حتی آن را افزایش دهد.

  مقایسه صندوق‌های طلا و سکه

  در این قسمت می‌خواهیم بازدهی صندوق‌های طلا را در مقابل سکه طلا ببینیم و مشاهده کنیم که اگر صندوق طلا داشتیم بیشتر بازدهی به دست می‌آوردیم یا اگر سکه طلا داشتیم. در هفته گذشته، با وجودی که قیمت دلار بالا رفت، اما سکه در داخل کشور با افت روبرو شد. دلیل آن هم کاهش قابل توجه قیمت جهانی طلا بود. هر اونس طلا در بازارهای جهانی در بازه 31 فروردین تا 7 اردیبهشت حدود 3 درصد افت کرد تا بهای سکه امامی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. هر سکه امامی در هفته پیش 0.15 درصد افت کرد و به قیمت 13 میلیون و 419 هزار تومان معامله شد. این در حالی است که در همین بازه زمانی، صندوق‌های طلا عملکرد بهتری داشتند. میانگین 6 صندوق طلای کشور در این بازه زمانی یک هفته‌ای به 0.07 درصد می‌رسد. این مقدار هرچند رشد خاصی را نشان نمی‌دهد اما به ما می‌گوید که بازدهی بهتری نسبت به سکه امامی داشته‌اند.

  صندوق‌های درآمد ثابت بهتر بودند یا سود بانکی؟

  برای این که بتوانیم صندوق‌های درآمد ثابت را با بانک‌ها مقایسه کنیم باید بازده هر کدام را به دست بیاوریم. در هفته قبل، میانگین صندوق‌های درآمد ثابت کشور (غیر از صندوق‌های نیکوکاری درآمد ثابت) به 0.26 درصد رسید. این در حالی است که اگر سود بانکی را در این دوره زمانی محاسبه کنیم، به مقدار کمتری می‌رسیم. بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، بانک‌ها برای سپرده یک ساله خود مجاز به پرداخت 16 درصد سود بانکی هستند. این مقدار برای یک هفته معادل است با تقریبا 0.31 درصد. این در حالی است که صندوق‌های درآمد ثابت معتبر مقدار بیشتری نسبت به سود بانکی ذکر شده پرداخت می‌کنند. به این ترتیب، انتخاب یک صندوق درآمد ثابت می‌تواند شما را بیش از سود بانکی کمک کند.

  صندوق‌ها بهتر هستند یا ورود مستقیم به بازار؟

  در بالا میانگین صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با میانگین شاخص بازارها مقایسه کردیم. اگر بخواهیم به این پرسش پاسخ بدهیم که سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌ها بهتر است یا خرید و فروش مستقیم، به نکته مهمی برمی‌خوریم. این نکته مهم آن است که اگر شما زمان کافی یا دانش لازم را ندارید، بهتر است از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام کنید، اما اگر فردی حرفه‌ای یا آموزش دیده هستید و وقت کافی برای بازارها دارید، می‌توانید مستقیما هم معامله کنید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به افراد متخصصی که در آنها مشغول به کار هستند، بازدهی معقول و حتی بهتری نسبت به حالت‌های عادی افراد پدید می‌آورند. با این بازدهی می‌توانید سرمایه‌تان را از تورم حفظ کنید و حتی با جلوتر زدن از تورم به ثروتتان بیفزایید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها