بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته دوم خرداد 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 176
  • 0
  بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته دوم خرداد 1401
  اگر شرایط بازگشت به برجام دشوار شود، دلار افزایش پیدا می‌کند و طلا نیز می‌تواند دست کم در کوتاه‌مدت با رشد روبرو شود. این در حالی است که احیای برجام ممکن است به سود تقویت ریال باشد.

  در هفته دوم خرداد بازارهای سرمایه‌گذاری عملکرد متفاوتی داشتند. دلار در هفته پیش با صعود روبرو بود و همین مساله باعث افزایش قیمت طلا هم شد. این در حالی است که بورس روزهای خوبی را پشت سر نگذاشت و شاخص کل با افت مواجه شد. همگام با افت بازارها، صندوق‌های متناظر نیز تغییراتی را تجربه کردند. در واقع صندوق‌های سهامی در این هفته با افت روبرو شده و صندوق‌های طلا و درآمد ثابت صعود کردند. در ادامه به بررسی بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری خواهیم پرداخت و میانگین آنها را ذکر خواهیم کرد.

  تغییرات دلار در هفته دوم خرداد ماه

  در هفته گذشته، قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد با افزایش روبرو شد و در کانال 31 هزار تومان بالا رفت. این وضعیت البته در هفته جاری هم ادامه یافته و بهای دلار تا مرز 32 هزار تومانی رشد کرده است. با این حال، در بازه چهارم تا یازدهم خرداد امسال دلار 5.3 درصد رشد داشت و به قیمت 31 هزار و 850 تومان رسید. همین موضوع موجب افزایش تقاضا برای طلا و قیمت آن شد. با توجه به اخباری که در خصوص برجام و فرجام آن به گوش می‌رسد، باید منتظر ماند و دید اثر آن روی قیمت دلار و طلا چه خواهد بود.

  بازدهی صندوق‌های سهامی در هفته دوم خرداد

  همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، در هفته دوم خرداد ماه بازار سهام با افت روبرو بود. با افت بازار، صندوق‌های سهامی هم دچار افت شدند. نگاهی به این بازار نشان می‌دهد شاخص کل بازار سهام در این بازه زمانی از یک میلیون و 564 هزار واحد به یک میلیون و 542 هزار واحد کاهش یافت و در واقع 1.4 درصد افت کرد. از سوی دیگر، شاخص هم وزن نیز با کاهشی تقریبا 7 هزار واحدی به 430 هزار واحد عقب‌نشینی کرد. به این ترتیب، شاخص هم وزن در این بازه زمانی 1.6 درصد کاهش یافته است.

  اگر نگاهی به صندوق‌های سهامی بیندازیم، خواهیم دید در هفته دوم خرداد ماه 1401 این 86 صندوق، به طور میانگین 1.7 درصد افت داشته‌اند. اگر صندوق‌های سهامی کیان را در نظر بگیریم، خواهیم دید صندوق آهنگ سهام کیان در این هفته با افت 2.46 درصدی روبرو بوده است. این در حالی است که صندوق آوای سهام کیان در همین مدت یک هفته‌ای 1.65 درصد افت داشته است که از میانگین صندوق‌های سهامی و شاخص هم وزن بهتر عمل کرده است.

  بازدهی صندوق‌های طلا در هفته دوم خرداد ماه

  در هفته دوم خرداد ماه با توجه به رشد قابل توجه قیمت دلار در بازار آزاد، صندوق‌های طلا هم شاهد رشد بودند. این 6 صندوق در این بازه زمانی به طور متوسط حدود 3.7 درصد عایدی نصیب سرمایه‌گذاران خود کردند. صندوق سکه طلا کیان نیز در این مدت حدود 3.7 درصد عایدی داشت و به اندازه متوسط صندوق‌های طلا رشد کرد. در روز چهارشنبه قیمت هر سکه امامی تا نزدیکی 15.5 میلیون تومان و قیمت هر گرم طلای 18 عیار تا حدود 1.5 میلیون تومان رسیدند. تحولات قیمت دلار با توجه به اخبار برجامی می‌تواند روی قیمت طلا اثر گذاشته و صاحبان صندوق‌های طلا را نیز متاثر کند.

  عیارسنجی سود صندوق‌های درآمد ثابت و بانک

  گزینه دیگری که در اینجا قصد داریم آن را بررسی کنیم، صندوق‌های درآمد ثابت و مقایسه آن با سپرده یکساله بانکی است. طبق مصوبات شورای پول و اعتبار، بانک‌ها برای سپرده‌های یکساله خود باید 16 درصد سود به سپرده‌گذاران پرداخت کنند. هر مقدار سود بیشتر، در چارچوب این مصوبه نیست. این میزان سود، به معنای آن است که در طول هفته دوم خرداد ماه، بانک 0.3 درصد عایدی به سپرده‌گذاران پرداخت کرده است. این در حالی است که صندوق‌های درآمد ثابت بازدهی خوبی را تجربه کرده‌اند. در میان 90 صندوق درآمد ثابت مورد بررسی، میانگین بازدهی هفتگی 0.85 درصد بوده است که بسیار بهتر از سود بانکی است.

  در این میان صندوق درآمد ثابت کیان 0.46 درصد عایدی نصیب سرمایه‌گذارانش کرده و صندوق ندای ثابت کیان هم 0.35 درصد عایدی داشته است. به این ترتیب عایدی صندوق‎های درآمد ثابت کیان بهتر از سود بانکی یک ساله بوده است. صندوق‌های درآمد ثابت برای افراد ریسک‌گریز گزینه خوبی هستند اما در شرایط تورم شدید نمی‌توانند گزینه مناسبی به حساب بیایند. صندوق‌های درآمد ثابت برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری گزینه‌های خوبی هستند.

  جمع‌بندی: بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته دوم خرداد ماه

  همان طور که در بالا بررسی کردیم، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته دوم خرداد ماه بازدهی متفاوتی داشتند. صندوق‌های سهامی با افت روبرو بودند، اما صندوق‌های طلا و صندوق‌های درآمد ثابت رشد کردند. در هفته دوم خرداد ماه صندوق‌های طلا بهترین بازدهی را داشتند. این عملکرد ناشی از رشد قیمت دلار و گمانه‌زنی در خصوص تورم احتمالی است. اگر شرایط بازگشت به برجام دشوار شود، دلار افزایش پیدا می‌کند و طلا نیز می‌تواند دست کم در کوتاه‌مدت با رشد روبرو شود. این در حالی است که احیای برجام ممکن است به سود تقویت ریال باشد. به همین دلیل هم صندوق درآمد ثابت به عنوان یک گزینه مکمل برای سرمایه‌گذاری پیشنهاد مناسبی به نظر می‌رسد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها