فعالیت در بورس چقدر بازدهی دارد؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 82
  • 0
  فعالیت در بورس چقدر بازدهی دارد؟
  شاخص کل بازار سهام در بازه پنج ساله از سال 1395 تا سال 1400 بیش از 17 برابر شده است. این در حالی است که بازدهی صندوق سهام آوای کیان در این بازه زمانی بیش از 26 برابر بوده است.

  همه افراد جامعه به دنبال تامین نیازهای مورد نیاز خود در زندگی هستند. تامین این نیازها در تمامی جوامع انسانی، به هزینه کردن نیاز دارد. این هزینه‌ها از طریق کار کردن خود افراد یا تامین آن از سوی دیگران صورت می‌گیرد. اما اگر مقداری از این درآمدها پس انداز شد، چه باید کرد؟ برای کسب سود و افزایش سرمایه یا به بیان دیگر افزایش قدرت خرید باید این پولها را سرمایه گذاری کرد. سرمایه گذاری به این معنی است که افراد از همه مطلوبیت‌هایی که سرمایه آن‌ها در حال حاضر ایجاد می‌کند صرف نظر می‌کنند به این امید که در سال‌های آینده سود کسب کنند و سرمایه آنها افزایش پیدا کند. افراد با سرمایه‌گذاری درست و اصولی، از هزینه کردن پول خود در حال حاضر چشم پوشی می‌کنند تا در عوض در آینده از عواید این پول به اضافه نرخ بهره آن مطلوبیت بیشتری به دست آورند.

  سرمایه گذاری در شرایط تورمی اهمیت دوچندانی خواهد یافت. زیرا این دارایی‌ها اگر سرمایه گذاری نشوند، به دلیل تورم در طول زمان ارزش خود را از دست می‌دهند و همین موضوع باعث کاهش قدرت خرید دارنده آن خواهد شد. پس با سرمایه گذاری مناسب می‌توان علاوه بر فرار از فشار تورمی و بی ارزش شدن سرمایه، افزایش مطلوبیت خود را در آینده تضمین کرد. با توجه به آمار موجود بهترین بازار برای سرمایه گذاری در بلند مدت بازار بورس اوراق بهادار بوده است. اما فعالیت در بورس چقدر بازدهی دارد؟

  بازدهی بورس اوراق بهادار

  یکی از بازار های مالی بازار بورس اوراق بهادار است. این بازار به طور کلی دارای چند شاخص است اما مهمترین آن‌ها، شاخص کل و شاخص هم وزن هستند.

  شاخص کل

  شاخص کل یا شاخص کل قیمت، سطح عمومی افزایش و یا کاهش در کل بازار را بیان می کند. این افزایش یا کاهش قیمت نسبت به یک سال مبنا مقایسه می‌شود. سال مبنا را معمولا سالی در نظر خواهند گرفت که نوسانات بازار در آن کم بوده باشد. با توجه به این تفاسیر شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سال 1400 نسبت به سال 1395 در یک بازه پنج ساله بیش از 17.7 برابر شده است.

  شاخص هم‌ وزن

  همانگونه که گفته شد در بازار سرمایه چند شاخص وجود دارند. یکی دیگر از شاخص‌های مهم و تاثیرگذار، شاخص هم وزن است. در شاخص هم وزن همه‌ی شرکت‌های بورسی به یک اندازه روی میزان شاخص تاثیر گذار هستند. شاخص هم وزن شاخص آگاهی دهنده خوبی است، اگر این شاخص مثبت باشد نشان دهنده این است که اکثر شرکت‌ها روند مثبت و خوبی داشته‌اند و اگر منفی باشد نشان دهنده این است که بیشتر شرکت‌ها روند مناسبی نداشته‌اند.

  این شاخص در بازه پنج ساله، از سال 1395 تا 1400 با رشد بسیار خوبی مواجه بوده و عدد شگفت‌انگیزی را ثبت کرده است. در این بازه 5 ساله شاخص هم وزن بیش از 22 برابر شده است. این در حالی است که در همان بازه زمانی گفته شده بازار های سنتی و رقیب بازار اوراق بهادار کمتر رشد کرده‌اند. به عنوان مثال، دلار چیزی حدود 7 برابر شده است که نسبت به شاخص کل و شاخص هم وزن رشد کمتری را تجربه کرده است.

  فعالیت در بورس مناسب چه کسانی است؟

  فعالیت در بورس اوراق بهادار برای کسانی که دانش مالی مناسبی در زمینه‌های اقتصادی و شناخت کافی در مورد شرکت‌ها داشته و همچنین زمان کافی برای وقت گذاشتن برای تحلیل و معامله در بازار را دارند، بسیار مناسب است. برای حضور در بازار اوراق بهادار علاوه بر داشتن دانش و زمان کافی، فرد باید روحیه ریسک پذیری هم داشته باشد. افراد از لحاظ روحیه‌ی ریسک کردن به سه دسته تقسیم می‌شوند.

  ریسک پذیر

  ریسک پذیر افرادی هستند که توانایی پذیرفتن ریسک سرمایه گذاری با ضریب بالا را دارند. این افراد با توجه به پذیرش ریسک بالا احتمالا سود بیشتری به دست خواهند آورد. البته در صورت اشتباه کردن هم زیان بالاتری خواهند پرداخت.

  ریسک گریز

  افراد ریسک گریز علاقه چندانی به پذیرش سرمایه گذاری‌های با ریسک بالا ندارند و همواره به دنبال سرمایه گذاری‌های با ریسک کم مانند گزینه‌های درآمد ثابت هستند.

  ریسک خنثی

  افراد ریسک خنثی کسانی هستند که نه مانند افراد ریسک گریز همواره دنبال گزینه‌های درآمد ثابت هستند و نه مانند افراد ریسک‌پذیر روحیه پذیرش ریسک بالا را دارند. آنها حالتی بینابینی دارند.

  صندوق های سرمایه گذاری مناسب چه کسانی است؟

  بازار سهام بسیار مناسب افراد ریسک‌پذیر است. در بالا اشاره کردیم که برای ورود به بازار سهام باید دانش و زمان کافی داشت. اما یک راه دیگر هم برای سرمایه‌گذاری در این بازار وجود دارد. این راه، استفاده از صندوق های سرمایه گذاری و ورود غیرمستقیم به بازار سهام است. در این حالت با خرید بخشی از صندوق سهامی در بازار سهام و بازدهی آن شریک می‌شویم. به دلیل این که در مورد یک صندوق خوب از نظر صاحبنظران و متخصصان سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود، نیاز به آگاهی ما از بازار نیست. برای این که میزان بازدهی صندوق‌های سهامی را متوجه شوید، به یک مثال اشاره می‌کنیم. ارزش صندوق آوای سهام کیان در بازه پنج ساله، از سال 1395 تا سال 1400 بیش از 26 برابر شده است.

  در واقع رشد ارزش صندوق آوای سهام کیان نسبت به بازار دلار، طلا وملک رشد بسیار بیشتر بوده است. این در حالی است که تورم در این بازه زمانی پنج ساله چیزی حدود چهار برابر شده و قیمت دلار نیز در این مدت حدود 7 برابر شده است. با این حرف‌ها می‌توان نتیجه گرفت صندوق آوای سهام کیان یکی از گزینه‌های مناسب و معقول برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید.

  تا اینجا به صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی اشاره کردیم. با این حال، در بازار سهام گزینه‌های دیگری هم وجود دارد که با فعالیت در بورس می‌توان از آنها هم بازدهی به دست آورد. از جمله این گزینه‌ها می‌توان به صندوق های با درآمد ثابت اشاره کرد که مناسب افرادی است که خواهان درآمد ثابت بوده و ریسک‌گریز هستند. صندوق های طلا نیز وجود دارند که برای افرادی مناسبند که علاقه به سرمایه‌گذاری در طلا دارند. از جمله صندوق‌های با درآمد ثابت می‌توان به صندوق درآمد ثابت کیان و از جمله صندوق‌های طلا می‌توان به صندوق سکه طلای کیان اشاره کرد. بازدهی صندوق درآمد ثابت کیان از بانک بهتر است و بازدهی صندوق طلا نیز تقریبا مشابه بازدهی سکه طلا است.

  جمع بندی

  افراد جامعه به چند دسته ریسک پذیر، ریسک خنثی و ریسک گریز تقسیم می‌شوند، سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار برای افراد ریسک پذیر مناسب است. این بازار بازدهی مناسبی در بلند داشته و از گزینه‌های رقیب بهتر عمل کرده است. علاوه بر این باید به بازدهی خوب صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم اشاره کرد. در بازه پنج ساله، از سال 1395 تا 1400 صندوق سهام آوای کیان یکی از بهترین عملکردها را در میان گزینه‌های سرمایه‌گذاری در کشور داشته است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها