سرمایه+>سرمایه‌گذاری>وضعیت بازارها دوهفته پس از انتخابات آمریکا/ بازگشت سرمایه‌گذاران به بورس؟>

وضعیت بازارها دوهفته پس از انتخابات آمریکا/ بازگشت سرمایه‌گذاران به بورس؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 5
  • 0

شاخص کل بورس تهران پس از ریزش از ۲ میلیون واحد تا مرز ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار کاهش یافت. با این حال دو روز گذشته بورس در مسیر سبز قرار گرفته است. شاید اولین سوالی که بتوان در این خصوص مطرح کرد این باشد که آیا روزهای بازگشت به بورس فرارسیده است؟

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

آشتی حقیقی‌ها با بورس؟

اگر به میزان ورود پول حقیقی‌ها نگاهی بیندازیم، این موضوع تا حدودی تقویت می‌شود. دیروز (۲۴ آبان) بالاخره پس از ۱۰ روز پول حقیقی‌ها به بازار وارد شد. آخرین باری که ورود پول به بازار صورت گرفته بود، ۱۴ آبان بود. موضوع وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم خالص ورود پول حقیقی ۲۴ آبان ۶۴۷ میلیارد تومان بوده که در یک ماه اخیر سابقه نداشته است. این موضوع به معنی سیگنال‌های اولیه برای رشد بورس است، اما آیا این رشد ادامه خواهد یافت؟ این سوالی است که برای گرفتن پاسخش باید منتظر بود اما به نظر می‌رسد اتفاقات مثبتی افتاده باشد.

تحلیل شرایط فعلی بورس

در شرایط فعلی، بورس با چند عامل تاثیرگذار روبرو است. از یک سو نتایج انتخابات ایالات متحده تقریبا نهایی شده است و شاهد حضور دونالد ترامپ به عنوان مرد شماره یک آمریکا نخواهیم بود. برخی تحلیلگران بر این باورند که حضور جو بایدن می‌تواند موجب بازگشت به برجام و برخی گشایش‌ها مانند دسترسی ایران به ارزهای بلوکه شده به خصوص در شرق آسیا، افزایش فروش نفت و انتقال منابع مالی به داخل کشور شود. این موضوع می‌تواند روی دلار تاثیر بگذارد. با این حال عده‌ای دیگر نیز معتقدند هنوز برای قضاوت در این مورد زود است و رفع گره‌های بازگشت به برجام در دوران بایدن چندان هم ساده نیست. به نظر می‌رسد در حال حاضر بازار بیشتر به نظر دسته دوم بها داده است. هنوز انتظارات در مورد قیمت دلار تغییر چشمگیری پیدا نکرده است.

وضعیت بازارهای موازی

در روزهای اخیر به نظر می‌رسد بازارهای موازی بورس چندان چشم‌انداز خوبی نداشته‌اند. هرچند شدت گرفتن مجدد کرونا در کشور و گمانه‌زنی در مورد تعطیلی ممکن است دوباره تقاضای طلا را افزایش دهد اما بورس که با ریزش قابل توجهی در شاخص کل همراه بوده، اکنون تبدیل به مقصد جذابی برای جذب سرمایه‌های خرد شده است. این موضوع یکی از عواملی است که می‌تواند موجب رشد بورس در روزهای آتی شود.

بورس تهران و بایدن

در واقع آینده بورس تهران به روند دلار در دوره بایدن بازمی‌گردد اما تجربه اولیه نشان داد که بورس از بایدن می‌ترسد. علت این ترس هم به قیمت دلار برمی‌گردد. با این حال، همان طور که گفتیم فعلا چشم‌انداز دلار خیلی تغییر نکرده است. با این حرف‌ها به نظر می‌رسد بورس در حال حاضر دوباره در حال جذاب شدن است. البته نکته ظریفی در اینجا وجود دارد. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار سهام هستید، بهتر است سهامی را انتخاب کنید که بتوانید در بلندمدت روی سودآوری آن حساب کنید. انتخاب سهم‌های بنیادی در شرایط حاضر می‌توانند گزینه خوبی باشد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...