سرمایه+>سرمایه‌گذاری>تورم در کدام استان‌ها بالاتر است؟>

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد

تورم در کدام استان‌ها بالاتر است؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 41
  • 0
  تورم در کدام استان‌ها بالاتر است؟

  تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران حاکی از این است که تورم نقطه‌ای مرداد ماه به 45.2 درصد رسیده است. یعنی اگر برای خرید سبدی از کالاها و خدمات در مرداد 1399 حدودا یک میلیون تومان خرج می‎کردید، اکنون باید یک میلیون و 450 هزار تومان برای خرید همان کالاها و خدمات هزینه کنید. تورم ماه مرداد نیز 3.2 درصد اعلام شده است. اما این میزان تورم کل کشور است و میزان افزایش قیمت‌ها و هزینه کردن خانوارها در استان‌های مختلف تا حدودی متفاوت است. در ادامه به بررسی تورم در استان‌های مختلف می‌پردازیم.

  بالاترین و پایین‌ترین تورم ماهانه در استان‌های کشور

  نگاهی به گزارش منتشر شده مرکز آمار نشان می‌دهد که بیشترین تورم ماهانه در بین استان‌های مختلف کشور مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد است. این استان در مرداد ماه تورم 4.9 درصدی را ثبت کرده است که اختلاف مهمی با متوسط تورم کل کشور دارد. پایین‌ترین نرخ تورم مرداد نیز در میان استان‌های مختلف در اختیار استان قم است که تورم 1.8 درصدی داشته است.

  از سوی دیگر، تورم نقطه‌ای (از مرداد سال گذشته تا امسال) در ایلام بالاترین مقدار را نشان می‌دهد. این استان در یک سال اخیر شاهد تورم 53.4 درصدی بوده است. کمترین تورم نقطه‌ای نیز مربوط به استان تهران است. نرخ تورم نقطه‌ای در پایتخت 37.6 درصد است.

  بیشتر بخوانید: 4 نکته مهم گزارش تورمی مرداد 1400 / چرا باید جدی‌تر به سرمایه‌گذاری فکر کرد؟

  تفاوت تورمی در شهر و روستا در مرداد ماه

  در مرداد ماه تورم خانوارهای شهری و روستایی یکسان و 3.2 درصد بوده، یعنی افزایش هزینه‌ها در شهر و روستا مشابه بوده است. بالاترین تورم مناطق شهری در کشور برای مرداد ماه مربوط به استان فارس با 4.6 درصد و کمترین آن مربوط به شهرهای استان قم با 1.8 درصد است. همچنین، بیشترین نرخ تورم مرداد در مناطق روستایی متعلق به کهگیلویه و بویراحمد با 5.8 درصد و کمترین آن متعلق به روستاهای کردستان با 1.7 درصد است.

  چه کسانی در یک سال اخیر بیشتر از تورم زیان دیدند؟

  یک موضوع قابل توجه در این روزها، بالاتر بودن تورم روستایی کل کشور از شهرها در یک سال اخیر است. تورم نقطه‌ای در مناطق روستایی کشور 47.7 درصد و در مناطق شهری 42.4 درصد است. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد بالاترین تورم نقطه به نقطه در مرداد ماه برای مناطق شهری و روستایی مربوط به ایلام بوده است. تورم نقطه‌ای شهرهای ایلام 52.3 درصد و تورم نقطه‌ای روستاهای ایلام 58.4 درصد بوده است. این در حالی است که کمترین تورم نقطه‌ای مناطق شهری مربوط به استان تهران با 37.4 درصد و کمترین تورم نقطه‌ای مناطق روستایی مربوط استان‌های ایلام با 39.3 درصد بوده است. به نظر می‌رسد ساکنان استان ایلام بیشترین آسیب تورمی را در یک سال اخیر در میان استان‌های مختلف شاهد بوده‌اند.

  نکته پایانی

  تورم سال‌های اخیر قابل توجه بوده و قدرت خرید خانوارها را به شدت کاهش داده است. این پدیده بیشتر به اقتصاد کلان مربوط است اما تنها کاری که از دست خانوارها برمی‌آید این است که در شرایطی که تورم محتمل است سرمایه خود را به صورت نقد نگه ندارند و سرمایه‌گذاری مناسبی پیدا کنند. این موضوع می‌تواند مانند بیمه‌ای برای سال‌ها پس‌انداز آنان باشد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها