سرمایه+>سرمایه‌گذاری>برخاستن بازارها از خواب زمستانی؟ / برندگان بازدهی بازارها در هفته پایانی دی>

برخاستن بازارها از خواب زمستانی؟ / برندگان بازدهی بازارها در هفته پایانی دی

  • اشتراک‌گذاری
  • 33
  • 0
برخاستن بازارها از خواب زمستانی؟ / برندگان بازدهی بازارها در هفته پایانی دی

در هفته‌ای که گذشت بازارها شاهد نزول بودند و کمتر گزینه‌ای توانست به سوددهی و عایدی مثبت دست پیدا کند. در روزهای پایانی حضور ترامپ در کاخ سفید، دلار پس از انتشار برخی خبرهای سیاسی روند نزولی طی کرد. در پی افت ارزش دلار نیز بازارهای دارایی شاهد افت قابل توجهی بودند. به نظر می‌رسد این نزول در یکی دو روز اخیر متوقف شده باشد. اکنون باید منتظر بود و دید حضور بایدن در کاخ سفید و خبرهای آتی، انتظارات از قیمت دلار را بار دیگر کاهش می‌دهد یا خیر. برخاستن بازارها از خواب زمستانی به تحولات دلار در روزهای آینده کاملا مرتبط خواهد بود. در ادامه به بررسی بیشترین سوددهی بازارهای مختلف در هفته اخیر می‌پردازیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

اوج گیری مجدد دلار؟

همان طور که گفتیم بهای دلار در روزهای اخیر در پی تحولاتی به شدت کاهش یافت و حتی تا ۲۱ هزار و۸۰ تومان پایین آمد. پایان پنجشنبه گذشته بهای دلار حدود ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومان بود. با این حال از دو روز گذشته، بار دیگر شاهد روند افزایشی دلار در بازار آزاد هستیم. نشانه ها حاکی از این است که گویا احیای توافق حتی با دولت جدید آمریکا نیز چندان ساده نباشد. در حال حاضر بهای دلار ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان است که تقریبا به قیمت هفته گذشته بازگشته است. با این حرف ها، در هفته اخیر دلار حدود ۱٫۷ درصد افت کرده است. با این حال، گمانه زنی هایی از آزاد شدن بخشی از دارایی های بلوکه شده ایران در شرق آسیا نیز مطرح شده که در صورت تحقق، می تواند هفته آینده بر قیمت ارز اثر گذار باشد.

سبزپوش شدن بورس با آغاز بهمن ماه؟

در روزهای اخیر پس از افت دلار ، بازار سهام نیز واکنش نشان داد و شاهد تداوم ترس در بورس بودیم. شاخص کل بازار سهام در پایان هفته گذشته در عدد یک میلیون و ۲۳۰ هزار واحد به کار خود پایان داده بود. با این حال، در هفته جاری شاخص به یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد نیز رسید. اما به نظر می‌رسد در اولین روز بهمن ماه بازار نشانه هایی از صعود صادر کرده است. در مجموع، در هفته اخیر شاخص کل با افت ۳٫۷ درصدی روبرو شد. شاخص هم وزن نیز در یک هفته اخیر ۴٫۸ درصد افت داشته است. این میزان نشان می دهد بالاخره سهام شرکت های کوچک تر بیشتر از سهام شرکت های بزرگ افت کرده اند.

تخلیه حباب سکه با کاهش دلار ؟

در روزهای اخیر، همگام با ریزش دلار در بازار، قیمت سکه و طلا نیز روند نزولی طی کردند. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در پایان هفته گذشته حدود یک میلیون و ۳۹ هزار تومان بود. این قیمت در هفته اخیر به زیر یک میلیون تومان هم رسید اما در حال حاضر حدود یک میلیون و ۵۴ هزار تومان معامله می شود. سکه امامی نیز که در پایان هفته گذشته به ۱۰ میلیون و ۶۳۸ هزار تومان رسیده بود، در حال حاضر به قیمت ۱۰ میلیون و ۵۳۸ تومان خرید و فروش می شود. در واقع به نظر می رسد حباب سکه کوچک شده است. به این ترتیب در یک هفته اخیر، طلا شاهد رشد ۱٫۴ درصدی و سکه شاهد افت تقریبا یک درصدی بوده اند.

بیشتر بخوانید: بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ماه نخست 1400

جمع بندی : نکته مهم در مورد سوددهی بازارها

در چنین شرایطی که نااطمینانی در بازارها زیاد است، صندوق های درآمد ثابت اهمیت خاصی برای تعدیل ریسک دارند. هر گونه اتفاق یا خبر سیاسی می تواند قیمت دلار را متاثر کند و بنابراین بازارهای دارایی و سوددهی آنها را هم تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل هم سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت برای تعدیل ریسک در سبد سرمایه گذاری نکته مهمی است. برای افراد ریسک گریز هم این توصیه سودآوری بیشتر از بانک دارد.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها