سرمایه+>سرمایه‌گذاری>برندگان بازدهی بازارها در هفته سوم آذر: سهام شرکت ‌های کوچک‌ و صندوق‌های سهام>

برندگان بازدهی بازارها در هفته سوم آذر: سهام شرکت ‌های کوچک‌ و صندوق‌های سهام

  • اشتراک‌گذاری
  • 12
  • 0

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای مختلف جز ارزهای دیجیتال صعودی بودند اما رشد آنها اندک بود. شاخص کل بورس تهران در این هفته تنها ۲٫۴ درصد رشد کرد. دلار، طلا و سکه نیز همانند شاخص کل بورس رشد کمی را تجربه کردند. ارزهای دیجیتال نیز در هفته جاری به کانال‌های پایین‌تر رفتند. این در حالی است که شاخص هم‌وزن بورس رشد نسبتا خوبی پشت سر گذاشت. به نظر می‌رسد تا حدود یک ماه دیگر و رفتن ترامپ از کاخ سفید، بازارهای دارایی با اندکی نوسان همراه باشند. به هر صورت برنده این هفته بازارهای دارایی را می‌توان سهام شرکت ‌های کوچک‌تر دانست. البته به این برندگان باید صندوق‌های سهام را نیز افزود.

  بازدهی بازارها

  دلار و سرنوشت انتظارات آینده

  دلار در هفته‌ای که گذشت با رشد قیمت اندکی روبرو بود. پایان هفته گذشته بهای دلار به ۲۶ هزار تومان رسید. در حال حاضر نیز در بازار آزاد هر دلار حدود ۲۶ هزار و ۱۵۰ تومان قیمت دارد. بنابراین دلار در هفته اخیر تنها حدود ۰٫۶ درصد افزایش داشته است. رشد اندک بازارهای دارایی نیز تا حدودی به این دلیل برمی‌گردد. با این حال قیمت دلار وابسته به خبرهای سیاسی است و نباید فراموش کرد احیای برجام می‌تواند تاثیرات مهمی روی آن بگذارد.

  رشد کم‌رمق بورس؛ چرخش به سهام شرکت‌‎های کوچک؟

  در هفته سوم آذر ماه بورس رشد اندکی را شاهد بود. شاخص کل بورس که در پایان هفته گذشته به عدد یک میلیون و ۴۷۰ هزار و ۹۸۰ واحد رسیده بود، در پایان هفته جاری حدود ۳۵ هزار واحد افزایش یافت. شاخص بورس با این افزایش وارد کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی شد. بر همین اساس بازدهی بورس در هفته اخیر حدود ۲٫۴ درصد بوده است. در مورد بورس دو نکته مهم نیز وجود دارد. یکی اینکه در دو روز نخست هفته جاری بورس صعودی بود، اما سه روز بعدی شاخص کل بورس کاهش یافت. دیگر اینکه به نظر می‌رسد شاخص هم وزن در تمام روزهای گذشته افزایش داشته است. در واقع شاخص هم وزن بورس در هفته جاری به حدود ۴۵۱ هزار رسید که نسبت به آخر هفته قبل رشد ۶٫۶ درصدی یافته است. به نظر می‌رسد سهام شرکت‌های کوچک‌تر در هفته اخیر جذاب شده است.

  سکه داغ‌تر از طلا

  قیمت طلا در یک هفته اخیر نسبتا ثابت بود. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار که در پایان هفته گذشته به یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان رسیده بود، تاکنون به یک میلیون و ۱۳۸ هزار تومان رسیده است. این افزایش به معنی این است که هر گرم طلای ۱۸ عیار در طول هفته اخیر بازدهی حدود ۰٫۹ درصدی داشته است. قیمت جهانی طلا نیز در هفته اخیر نسبتا ثابت مانده است. علاوه بر این، قیمت سکه امامی نیز در حال حاضر به حدود ۱۲ میلیون و ۵۳۸ هزار تومان رسیده است. قیمت سکه در پایان هفته گذشته به ۱۲ میلیون و ۱۹۹ هزار تومان رسیده بود. بر همین اساس، سکه در یک هفته اخیر تاکنون بازدهی ۲٫۸ درصدی کسب کرده است.

  بیشتر بخوانید: پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری در هفته منتهی به 28 خرداد 1400

  بیت کوین و اتریوم در سراشیبی قیمت

  بازار ارزهای دیجیتال در هفته‌ای که گذشت با افت قیمت روبرو بود. در ۷ روز اخیر، قیمت بیت کوین از ۱۹ هزار و ۴۱۱ دلار به کانال ۱۸ هزار دلار سقوط کرد. در حال حاضر قیمت بیت کوین حدود ۱۸ هزار و ۴۰۰ دلار است. این به معنی کاهش ۵٫۳ درصدی بهای بیت کوین در یک هفته اخیر است. بهای اتریوم نیز در ۷ روز اخیر حدود ۸ درصد کاهش یافت. قیمت اتریوم در پنجشنبه گذشته حدود ۶۱۳ دلار بود که در هفته اخیر به ۵۶۴ دلار کاهش یافته است.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...