برندگان این هفته بورس چه کسانی بودند؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 60
  • 0
  برندگان این هفته بورس چه کسانی بودند؟

  در هفته جاری بازار سهام شاهد صعود اندکی بود و دلار نیز در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه رشد کرد. اما بورس در این هفته دو رویه متفاوت داشت: صعود در روز آغازین هفته و افت در میانه هفته. با این حال، بازار برای سهامداران شرکت‌های کوچک و بزرگ متفاوت بوده است. در ادامه به تحولات بازار سهام در این هفته اشاره می‌کنیم و برندگان این هفته بازار سهام را نیز می‌شناسیم.

  وضعیت دلار در هفته اخیر: بی‌تفاوتی در روز پایانی

  در هفته جاری قیمت دلار با رشد همراه بود و از 27 هزار و 150 تومان در چهارشنبه هفته قبل به 27 هزار و 700 تومان در پایان این هفته رسید. اما این افزایش 2 درصدی قیمت دلار در طول یک هفته نتوانست موجب رشد زیادی در بازار سهام شود. از هفته پیش، با افزایش انتظارات در مورد تلاش‌های دولت برای کنترل بازار ارز و گمانه‌زنی‌هایی در خصوص بهبود موضع‌گیری در قبال احیای برجام قیمت دلار به مرز 27 هزار تومان رسید اما نتوانست این مرز را بشکند و وارد کانال 26 هزار تومانی شود. این موضوع تا حدودی نشان می‌دهد هنوز نااطمینانی‌های زیادی در خصوص برجام و آینده احیای آن وجود دارد. از روز گذشته نیز با انتشار اخباری از گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بهای دلار بار دیگر به میانه کانال 27 هزار تومانی بازگشته است. با این حال، این خبر هم رشد چندانی در بازار سهام ایجاد نکرد.

  بیشتر بخوانید: کدام سرمایه‌گذاری بهتر است:صندوق‌های سهام یا حضور مستقیم در بورس؟

  به نظر می‌رسد باید چشم‌انتظار تحولات هفته آینده بود. در صورتی که دلار به رشد خود ادامه داده و به مرز 28 هزار تومان نزدیک شود، بازار سهام می‌تواند پتانسیل رشد خود را بار دیگر احیا کند. اما اگر اخبار مثبتی از مذاکرات منتشر شود، هم دلار و هم بازار سهام می‌توانند افت کنند.

  نمایی از شاخص کل بورس در این هفته

  شاخص کل بازار سهام در این هفته حدود 6 هزار واحد رشد کرد و به یک میلیون و 526 هزار واحد رسید. این افزایش نشان می‌دهد شاخص کل بورس نزدیک به 0.35 درصد رشد کرده است. روز اول هفته بازار سهام رشد خوبی را پشت سر گذاشته بود اما روزهای بعدی با نوسان همراه بود و در میانه هفته شاخص کل تقریبا به مقدار پایان هفته قبل بازگشت.

  چرخش بازار به سوی سهام کوچک‌تر؟

  از طرفی، شاخص هم وزن با رشد بیشتری همراه بوده است. میزان شاخص هم وزن در پایان این هفته از 466 هزار واحد گذشت. در واقع شاخص هم وزن در 7 روز اخیر حدود 11 هزار واحد افزایش یافته که به معنی رشد 2.38 درصدی شاخص هم وزن است. بیشتر بودن رشد شاخص هم وزن در مقایسه با شاخص کل یک نکته مهم را نشان می‌دهد. رشد 0.35 درصدی شاخص کل در برابر رشد 2.35 درصدی شاخص هم وزن گویای این است که در این هفته سهامداران شرکت‌های کوچک‌تر سود بهتری در مقایسه با سهامداران شرکت‌های بزرگ به دست آورده‌اند. بنابراین به طور کلی سهامداران شرکت‌های کوچک و متوسط بورسی را می‌توان برندگان این هفته بازار سهام دانست.