شرکت‌های کوچک‌ برندگان این هفته بازار سهام

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 47
  • 0
  شرکت‌های کوچک‌ برندگان این هفته بازار سهام

  شاخص کل در این هفته رشد نسبتا خوبی را شاهد بود. بازار سهام که پس از رسیدن به یک میلیون و 340 هزار واحدی در نهم آبان روند افزایش خود را به آهستگی آغاز کرده بود، در این هفته به رشد ادامه داد. شاخص کل که در پایان هفته قبل به مرز 1.4 میلیون واحدی نزدیک شده بود، در پایان این هفته به یک میلیون و 456 هزار واحد افزایش یافت.

  در هفته‌ای که گذشت بازار سهام با رشد روبرو بود و شاخص کل در میانه 1.4 میلیون واحد قرار گرفت. بورس که در هفته‌های ابتدایی آبان با نوسان همراه بود، در این هفته رشد کرد و به سطح یک ماه قبل بازگشت. یکی از نکات قابل توجه این روزهای بازار افزایش قیمت دلار در هفته اخیر است. در ادامه نگاهی به وضعیت بازار در هفته‌ای که گذشت می‌اندازیم.

  رشد دلار پیش از آغاز مذاکرات

  در شرایطی که به نظر می‌رسد مذاکرات وین از ابتدای ماه آینده آغاز شود، دلار همچنان روند صعودی در بازار طی می‌کند. در چهارشنبه هفته گذشته، هر دلار در بازار آزاد بین 27620 تا 27940 تومان معامله می‌شد و قیمت پایانی آن به 27810 تومان رسید. اما پس از گذشت یک هفته، دلار وارد کانال 28 هزار تومانی شده است. در حال حاضر قیمت هر دلار در بازار آزاد به 28 هزار و 300 تومان رسیده است. به این ترتیب در یک هفته اخیر بهای دلار در بازار 1.7 درصد افزایش یافته است. این افزایش قیمت روی بازارهای دارایی نیز تاثیر گذاشت. برخی معتقدند این رشد دلار شاید نشانه برخی دشواری‌های بازگشت به برجام باشد.

  شاخص کل در میانه 1.4 میلیون واحد

  شاخص کل در این هفته رشد نسبتا خوبی را شاهد بود. بازار که پس از رسیدن به یک میلیون و 340 هزار واحد در نهم آبان روند افزایش خود را به آهستگی آغاز کرده بود، در این هفته به رشد ادامه داد. شاخص کل که در پایان هفته قبل به مرز 1.4 میلیون واحدی نزدیک شده بود، در پایان این هفته به یک میلیون و 456 هزار واحد افزایش یافت. به این ترتیب، در هفته‌ای که گذشت، شاخص کل 4.1 درصد رشد کرد. اما برندگان این هفته بازار سهامداران کدام گروه شرکت‌ها بودند: بزرگ یا کوچک؟

  بیشتر بخوانید: چرا صندوق سهامی بخریم؟

  سهام کوچک‌تر بهتر بودند یا سهام بزرگ؟

  اگر بخواهیم بدانیم شرکت‌های بزرگ یا کوچک در هفته جاری عملکرد بهتری داشتند، باید شاخص هم‌وزن را هم محاسبه کنیم و رشد یا افت آن را با شاخص کل مقایسه کنیم. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل کار خود را در 374 هزار واحد پایان داده بود، در پایان این هفته به 391 هزار واحد رسید. به این ترتیب، شاخص هم وزن در این هفته 4.5 درصد رشد کرده است. مقایسه رشد شاخص کل و شاخص هم وزن نشان می‌دهد با وجود آن که هر دو افزایش پیدا کرده‌اند، شاخص هم وزن عملکرد بهتری داشته است. به همین دلیل هم به طور کلی صاحبان سهام کوچک بیش از صاحبان سهام شرکت‌های بزرگ در این هفته سود برده‌اند.

  جمع‌بندی

  همان طور که گفتیم، در این هفته بازار سهام شاهد رشد بیش از 4 درصدی بود. اتفاق مهم این هفته رشد دلار در بازار آزاد و ورود به کانال 28 هزار تومانی بود. همین موضوع روی استقبال از بازار سهام نیز تاثیر گذاشته است. در این هفته، هم شاخص کل و هم شاخص هم‌وزن صعودی بود که نشان می‌داد هم قیمت سهام شرکت‌های بزرگ و هم قیمت سهام شرکت‌های کوچک بهبود یافته است. حتی شرکت‌های کوچک‌تر عملکرد بهتری در این هفته داشتند.

  تازه‌ترین‌ها