بهترین بازار سرمایه گذاری هفته اول آبان 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 179
  • 0
  بهترین بازار سرمایه گذاری هفته اول آبان 1400

  در این هفته، همگام با رشد دلار در بازار آزاد قیمت طلا نیز در بازارهای داخلی رو به افزایش گذاشت. بهای هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته گذشته یک میلیون و 149 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته به نزدیکی یک میلیون و 172 هزار تومان رسید.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه‌گذاری عملکرد متفاوتی داشتند. بورس هفته خوبی را پشت سر نگذاشت و بهبود روز آخر هفته هم نتوانست بازده هفتگی آن را مثبت کند. از سوی دیگر بازار طلا همگام با رشد دلار در این هفته رشد محدودی را تجربه کرد. در ادامه به بررسی تحولات بازارها در هفته‌ای که گذشت می‌پردازیم و بهترین گزینه برای سرمایه‎‌گذاری را معرفی می‌کنیم.

  تحولات دلار در هفته جاری

  در هفته‌ای که سپری شد، بهای دلار در بازار آزاد روند صعودی در پیش گرفت. هر دلار که در پایان پنجشنبه هفته گذشته به قیمت 27420 تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته رشد کرد و به 27 هزار و 520 تومان رسید. این رشد 0.36 درصدی در بهای دلار مستقیما روی بازار طلا تاثیر گذاشت اما بورس از این افزایش قیمت بی‌تاثیر ماند. در روزهای پایانی این هفته دلار تا 27 هزار و 700 تومان نیز بالا رفته بود اما به نظر می‌رسد خبرهایی مبنی بر بازگشت ایران به مذاکرات وین امروز کمی بازار را تحت تاثیر قرار داده باشد. با این حال، احتمالا تا عدم دستیابی به یک نتیجه یا تحول مشخص، قیمت دلار بین 27 تا 28 هزار تومان باقی بماند.

  بیشتر بخوانید: چند نکته مهم در مورد تورم مهر ماه 1400

  بورس به روزهای خوش بازمی‌گردد؟

  همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، بورس این هفته را خوب پشت سر نگذاشت. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته گذشته به یک میلیون و 436 هزار واحد رسیده بود، در پایان این هفته به مرز یک میلیون و 394 هزار واحد افت کرد. به این ترتیب در هفته جاری بورس با افت 2.95 درصدی شاخص کل روبرو بود. وضعیت شاخص هم وزن به مراتب نامناسب‌تر از این هم بود و افت آن در هفته اخیر به 5.2 درصد رسید. بورس با سایه سنگین نااطمینانی روبرو است و شاید بتوان این موضوع را مهمترین عامل عدم صعود آن به خصوص با توجه به تورم بالا دانست، هرچند مسایلی مانند آینده مذاکرات سیاسی هم در این زمینه شاید تا حدودی دخیل باشند. با این همه، افزایش 9500 واحدی روز چهارشنبه، تورم بالای ماه‌های اخیر و نزدیک شدن شاخص به سطح حمایتی می‌توانند پتانسیل‌های رشد بازار در هفته آینده باشند.

  رشد فلز زرد در بازارهای داخلی

  در این هفته، همگام با رشد دلار در بازار آزاد قیمت طلا نیز در بازارهای داخلی رو به افزایش گذاشت. بهای هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته گذشته یک میلیون و 149 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته با افزایش 22600 تومانی همراه بود و به نزدیکی یک میلیون و 172 هزار تومان رسید. این موضوع حاکی از رشد 1.97 درصدی طلا در هفته اخیر است. از سوی دیگر، قیمت هر سکه امامی نیز از 11 میلیون و 769 هزار تومان در پایان هفته قبل به 11 میلیون و 862 هزار تومان در پنجشنبه جاری رسید. این افزایش قیمت به معنای رشد 0.79 درصدی سکه در این هفته است.

  بیشتر بخوانید: بهترین بازار سرمایه‌گذاری 7 ماه اول سال 1400

  علاوه بر این، نگاهی به بازار جهانی هم نشان می‌دهد بهای هر اونس طلا در 7 روز اخیر بیش از 16 دلار افزایش یافته که معادل با 0.92 درصد است. بنابراین قیمت طلا در داخل از دو جبهه افزایش قیمت جهانی طلا و افزایش نرخ دلار رشد کرده است.

  جمع‌بندی

  در بالا وضعیت بازارهای سرمایه‌گذاری را در هفته‌ای که گذشت مورد بررسی قرار دادیم. مقایسه بازدهی بازارها نشان می‌دهد بازار طلا رشد بیشتری در این هفته نسبت به سایر بازارها داشته است. به نظر می‌رسد خبرهای مربوط به وضعیت احیای برجام بر روند بازارها در هفته آینده تاثیر بگذارند.