پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم مرداد 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 257
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم مرداد 1400

  در هفته‌ای که گذشت، مهمترین تحولات بازار افزایش قیمت دلار و ورود آن به کانال 26 هزار تومانی بود. این افزایش قیمت دلار بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری را نیز تحت تاثیر قرار داد و شاهد رشد ارزش بازارها بودیم. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که کدام بازار در یک هفته اخیر توانست پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم مرداد 1400 باشد.

  افزایش قیمت دلار در بازار

  همان طور که گفتیم در این هفته دلار رشد زیادی داشت. بهای هر دلار که در پایان پنجشنبه گذشته به قیمت 25 هزار و 460 تومان رسیده بود، در این هفته 1050 تومان افزایش یافت و به 26 هزار و 320 تومان رسید. این افزایش به معنی آن است که ارزش دلار در مدت یک هفته 3.38 درصد بالاتر رفته است. قرار گرفتن دلار در این محدوده قیمتی نشان دهنده این است که انتظارات تورمی در بازار مشهود است و می‌تواند پتانسیلی برای رشد بازارهای مختلف ایجاد کند.

  بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم در سال 1400

  شاخص کل بورس در آستانه 1.5 میلیون واحد

  بورس تهران همچنان به صعود خود ادامه می‌دهد و در این هفته توانست به مرز 1.5 میلیون واحد نزدیک شود. بورس که از میانه تابستان سال گذشته تا ابتدای خرداد امسال روندی نزولی را طی کرده و حتی تا حدود 1.1 میلیون واحدی پایین رفته بود، در ماه‌های اخیر عملکرد خوبی داشته است. در این هفته نیز بازار سهام 78 هزار واحد رشد کرد و به عدد یک میلیون و 484 هزار واحدی دست یافت. این به معنی آن است که شاخص کل بازار سهام در این هفته شاهد رشد 5.6 درصدی بوده است. از سوی دیگر، بررسی شاخص هم وزن نیز نشان می‌دهد که این شاخص در یک هفته اخیر 4.9 درصد رشد کرده است. مقایسه این رشد بیانگر آن است که به طور کلی شرکت‌های بزرگ بورسی نسبت به شرکت‌های کوچک‌تر رشد بیشتری را در این هفته داشته‌اند.

  بیشتر بخوانید: در بورس سرمایه‌گذاری کنیم یا نه؟ عبرت‌هایی از شاخص بورس ایران، یک سال پس از سقوط تاریخی

  افزایش قیمت طلا در یک هفته اخیر

  همکام با رشد دلار در بازار آزاد، بازار داخلی طلا نیز با افزایش قیمت روبرو شد. به این ترتیب، قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازار در روز پنجشنبه به یک میلیون و 107 هزار تومان رسید. این در حالی است که قیمت هر گرم طلا در پایان هفته قبل 6200 تومان ارزان‌تر بود. بنابراین هر گرم طلا در یک هفته اخیر حدود 0.56 درصد رشد کرده است. از سوی دیگر، سکه افزایش بیشتری را شاهد بود. هر سکه امامی در روز پنجشنبه 21 مرداد ماه به بهای 11 میلیون و 562 هزار تومان رسید که در مقایسه با پایان هفته قبل 224 هزار تومان گران‌تر شده است. ارزش سکه امامی در این یک هفته 1.98 درصد افزایش یافت.

  این افزایش قیمت طلا در بازار داخلی در شرایطی است که بهای طلا در بازارهای جهانی در طول 7 روز اخیر با افت روبرو بوده است. در حال حاضر بهای هر اونس طلا به حدود 1755 دلار رسیده که در مقایسه با 7 روز گذشته 2.78 درصد افت کرده است.

  بیشتر بخوانید: افزایش نرخ تورم ماهانه سیگنالی برای سرمایه‌گذاری؟

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم مرداد

  همان طور که از اعداد و ارقام بالا می‌توان نتیجه گرفت، این هفته نیز بورس بیشترین بازدهی را در میان بازارهای مختلف داشته است. اما هنوز بسیاری از این بازار می‎ترسند. یک راه حل برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار، خرید صندوق‌های سهام است. درست است که در صورت خرید این صندوق‌ها هم ریسک شما صفر نیست اما بازدهی خوب آنها و تجربه بالای برخی مدیران می‌تواند برای شما و سرمایه‌تان بسیار مفید باشد. دو صندوق بسیار معتبر سهام در کشور آهنگ سهام کیان و آوای سهام کیان هستند.

  تازه‌ترین‌ها