پرسودترین بازار هفته اول بهمن 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 174
  • 0
  پرسودترین بازار هفته اول بهمن 1400

  مقایسه بازدهی بازارها نشان می‌دهد که طلا پرسودترین بازار هفته اول بهمن 1400 بوده است. البته در شرایط فعلی بهتر است سبدی از دارایی‌های متفاوت تشکیل داد.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری عملکرد متفاوتی داشتند. در این هفته، قیمت دلار با نوسان کمی همراه بود و حول و حوش 28 هزار تومان معامله شد. از سوی دیگر، بازار سهام روزهای تلخی را پشت سر گذاشت و در کانال 1.2 میلیون واحدی پایین‌تر رفت. در ادامه بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری مهم را بررسی می‌کنیم و پرسودترین بازار هفته اول بهمن ماه 1400 را نیز معرفی خواهیم کرد.

  نوسان دلار در مرز 28 هزار تومان

  در هفته جاری، قیمت دلار نوسان زیادی نداشت. این عدم تغییر را می‌توان ناشی از آن دانست که در هفته قبل خبر تاثیرگذاری در حوزه مذاکرات رخ نداد و بازار از کنار خبرهای کم‌اهمیت به راحتی گذشت. پنجشنبه هفته گذشته هر دلار به قیمت 28 هزار و 100 تومان معامله می‌شد اما در این هفته بهای آن کمی افت کرد. در پایان این هفته قیمت دلار به ۲۸ هزار تومان رسید. به این ترتیب، قیمت دلار در این هفته با افت کوچک ۰.۳۶ درصدی روبرو شد.

  افت بورس در کانال 1.2 میلیون واحدی

  این هفته بازار سهام روزهای خوبی را پشت سر نگذاشت. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل به یک میلیون و 279 هزار واحد رسیده بود، تا یک میلیون و 208 هزار واحد هم افت کرد، اما در روز پایانی هفته کار خود را در یک میلیون و 229 هزار واحد خاتمه داد. با این حساب شاخص کل بازار سهام در هفته اول بهمن 3.9 درصد افت کرد. این در حالی است که شاخص هم وزن بازار سهام در این هفته از حدود 336 هزار واحد به 319 هزار واحد رسید. به این ترتیب، شاخص هم وزن بازار در این هفته 5 درصد افت کرد. مقایسه شاخص هم وزن و شاخص کل بازار نشان می‌دهد شاخص هم وزن بیش از شاخص کل کاهش یافته است. به این ترتیب، در هفته اول بهمن، سهامداران شرکت‌های کوچک بورسی به طور کلی بیش از سهامداران شرکت‌های بزرگ زیان دیده‌اند.

  دوگانگی بازار طلا در هفته جاری

  در هفته جاری، بازار طلا عملکرد متفاوتی در مورد سکه و طلای گرمی داشت. هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته قبل به یک میلیون و 218 هزار تومان رسیده بود، در این هفته به یک میلیون و 232 هزار تومان رسید. در واقع، طلای گرمی در این هفته 1.18 درصد رشد کرد. این در حالی است که قیمت هر سکه امامی در بازار با افت روبرو بود. قیمت هر سکه که در پایان هفته قبل به 12 میلیون و 336 هزار تومان رسیده بود، در این هفته به 12 میلیون و 317 هزار تومان افت کرد. به این ترتیب، ارزش سکه امامی در هفته اول بهمن 0.15 درصد کاهش یافت. البته قیمت جهانی طلا نیز در این هفته افت کرد و با 1.2 درصد کاهش از 1839 دلار به 1815 دلار افت کرد.

  پرسودترین بازار هفته اول بهمن 1400

  در بالا بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف را مورد بررسی قرار دادیم. مقایسه این بازدهی‌ها نشان می‌دهد که طلا پرسودترین بازار هفته اول بهمن 1400 بوده است. البته در شرایطی که نااطمینانی در بازار سهام همچنان وجود دارد و از سوی دیگر سرنوشت مذاکرات نامشخص است، بهتر است سبدی از دارایی‌های متفاوت تشکیل داد تا ریسک خود را به کمترین مقدار برسانیم.

  تازه‌ترین‌ها