بهترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم آبان 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 111
  • 0
  بهترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم آبان 1400

  در هفته اخیر قیمت طلا در بازار داخلی با افت اندکی روبرو بود. قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در پایان پنجشنبه هفته گذشته به حدود یک میلیون و 172 هزار تومان رسیده بود، در این هفته با اندکی کاهش به یک میلیون و 168 هزار تومان رسید.

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه‌گذاری با نوسان همراه بودند. بورس در روزهای ابتدایی هفته با افت نسبتا شدیدی روبرو بود اما در روزهای بعدی افت روزهای نخست را جبران کرد. دلار نیز در این هفته نوساناتی را تجربه کرد که بخشی از آن به اتفاقات منطقه مربوط بود. بازار طلا نیز نسبت به تغییرات دلار واکنش نشان داد. در ادامه بیشتر به بررسی تحولات بازارهای سرمایه‌گذاری در هفته دوم آبان می‌پردازیم و بهترین بازار این هفته را معرفی می‌کنیم.

  تغییرات دلار در هفته اخیر

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد نوساناتی را تجربه کرد. قیمت دلار در پنجشنبه هفته گذشته 27 هزار و 520 تومان معامله می‌شد، در روزهای ابتدایی هفته به کمتر از 27 هزار و 500 تومان هم رسید. با این حال در روزهای بعد بهای این ارز معتبر در بازار آزاد رو به افزایش گذاشت و در چهارشنبه پس از انتشار خبرهای رویارویی ایران و آمریکا در خلیج فارس تا نزدیکی 28 هزار تومان نیز صعود کرد. با این حال، صعود قابل توجه دلار دوامی نداشت و با انتشار اخباری مبنی بر از سرگیری مذاکرات وین در آذر ماه، قیمت دلار افت کرد. در پایان پنجشنبه این هفته (13 آبان)، قیمت دلار به 27 هزار و 750 تومان رسیده که در مقایسه با هفته گذشته رشد اندک 0.8 درصدی داشته است.

  رفت و برگشت بورس در نزدیکی 1.4 میلیون واحد

  همان طور که در ابتدا گفتیم، بورس در دو روز ابتدایی این هفته شاهد افت بود و شاخص کل از حدود یک میلیون و 394 هزار واحد به یک میلیون و 340 هزار واحد کاهش یافت. با این حال، در سه روز بعدی هفته شاخص کل افزایشی بود و در پایان هفته از یک میلیون و 398 هزار واحد عبور کرد. به این ترتیب، شاخص کل در این هفته با تمام افت و خیزهایش 0.3 درصد رشد کرد. البته وضعیت شاخص هم وزن همچنان نزولی بود. این شاخص در یک هفته اخیر بازدهی منفی نیم درصد داشت. به این ترتیب، شرکت‌های بزرگ بورسی در این هفته برندگان بازار بوده‌اند.

  بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌‎گذاری با پول کم

  چشم‌انداز فلز زرد در میانه آبان

  در هفته اخیر قیمت طلا در بازار داخلی با افت اندکی روبرو بود. قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در پایان پنجشنبه هفته گذشته به حدود یک میلیون و 172 هزار تومان رسیده بود، در این هفته با اندکی کاهش به یک میلیون و 168 هزار تومان رسید. این افت قیمت به معنای این است که هرگرم طلا در این هفته با افت 0.27 درصدی روبرو بوده است. از سوی دیگر، قیمت سکه امامی در بازار نیز با افت همراه بود. هر سکه امامی که در پایان هفته قبل به قیمت 11 میلیون و 862 هزار تومان رسیده بود، در پایان این هفته با افت 0.34 درصدی به 11 میلیون و 821 هزار تومان رسید. افت قیمت داخلی طلا در شرایطی رخ می‌دهد که قیمت جهانی طلا نیز در 7 روز گذشته با کاهش همراه بوده است. بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی در حال حاضر به 1776 دلار رسیده که نسبت به 7 روز قبل 1.15 درصد کاهش یافته است.

  بیشتر بخوانید: بهترین بازار سرمایه‌گذاری 7 ماه اول سال 1400

  بهترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم آبان

  در بالا بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف را بررسی کردیم. مقایسه بازارهای مختلف نشان می‌دهد دلار و شرکت‌های بزرگ بورسی در این هفته وضعیت بهتری نسبت به سایر بازارها داشته‌اند. با این حال، به نظر نمی‌رسد تا مشخص شدن تکلیف مذاکرات وین دلار از مرز 27 تا 28 هزار تومان پایین‌تر یا بالاتر رود. همین موضوع بازدهی دلار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر ارزش معاملات بورس بالاتر برود، به نظر می‌رسد با توجه به پتانسیل‌هایی مانند تورم امکان رشد بورس در هفته‌ دیگر هم وجود داشته داشته باشد.