کدام بازار بیشترین بازدهی هفته سوم آبان را داشت؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 100
  • 0
  کدام بازار بیشترین بازدهی هفته سوم آبان را داشت؟

  در روز پنجشنبه 20 آبان، بهای هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی به مرز یک میلیون و 264 هزار تومان رسید که در مقایسه با پنجشنبه هفته گذشته 8.16 درصد رشد کرده است. علاوه بر آن، هر سکه امامی نیز همگام با بازار طلا رشد کرد و در این هفته 12 میلیون تومان را پشت سر گذاشت.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای مالی شاهد رشد نسبتا خوبی بودند. بهای دلار در هفته جاری وارد کانال 28 هزار تومانی شده و در آن پیشروی کرد. بورس نیز در این هفته با رشد همراه بود. از سوی دیگر، طلا نیز هم در سطح داخلی و هم بین‌المللی با افزایش قیمت روبرو بود. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری در هفته سوم آبان 1400 می‌پردازیم و پرسودترین بازار را نیز معرفی می‌کنیم.

  رشد قیمت دلار در میانه آبان

  در هفته جاری بهای دلار در بازار آزاد رشد کرد. بهای هر دلار که در پایان هفته گذشته به قیمت 27 هزار و 750 تومان معامله می‌شد، در این هفته بالاخره 28 هزار تومان را پشت سر گذاشت. در پایان این هفته بهای هر دلار به 28 هزار و 420 تومان رسید. البته در ساعاتی از پنجشنبه قیمت دلار تا 28500 تومان نیز بالا رفت. به این ترتیب، بهای هر دلار در بازار آزاد در یک هفته اخیر رشد 2.4 درصدی داشته است. برخی از فعالان بازار این رشد قیمت را با وجود اخبار مبنی بر از سر گرفتن مذاکرات وین در روزهای ابتدایی آذر ماه نشانه‌ای از دشواری مذاکرات پیش رو می‌دانند. با این حال، باید منتظر اخبار بیشتر از آینده مذاکرات بود.

  بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌‎گذاری با پول کم

  بازگشت بورس در میانه پاییز؟

  در این هفته علاوه بر رشد دلار، شاخص کل بورس نیز افزایش یافت. پس از افت دو هفته قبل بورس و رسیدن آن به سطح یک میلیون و 340 هزار واحدی، بازار سهام اندک اندک رشد کرد. در هفته قبل افزایش شاخص کل زیاد نبود اما در این هفته وضعیت بسیار بهتر بود. در هفته جاری شاخص کل بورس به میانه کانال 1.4 میلیون واحدی رسید و شاهد رشد 4.15 درصدی بود. این در حالی است که شاخص هم وزن در این بازه 4.5 درصد رشد کرد. به این ترتیب به نظر می‌رسد با وجود رشد بازار برای عموم شرکت‌ها، برندگان بزرگ این هفته بازار سهام به طور کلی شرکت‌های کوچک‌تر بورسی بوده‌اند.

  پیشتازی طلا در بازارها

  اتفاق مهم دیگری که این هفته در بازارها رخ داد، افزایش قابل توجه قیمت طلا بود. دیروز پس از انتشار آمار تورم آمریکا و فراتر بودن آن از انتظارات، قیمت جهانی طلا صعود کرد و در عرض یک ساعت و نیم، از 1826 دلار به ازای هر اونس به 1862 دلار افزایش یافت. به این ترتیب، در این هفته قیمت جهانی طلا کمتر از 5 درصد رشد کرد. در بازارهای داخلی نیز تاثیر این رشد قیمت حس شد، هرچند رشد دلار هم بر آن تاثیر مضاعفی گذاشت.

  در روز پنجشنبه 20 آبان، بهای هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی به مرز یک میلیون و 264 هزار تومان رسید که در مقایسه با پنجشنبه هفته گذشته 8.16 درصد رشد کرده است. علاوه بر آن، هر سکه امامی نیز همگام با بازار طلا رشد کرد و در این هفته 12 میلیون تومان را پشت سر گذاشت. امروز 20 آبان هر سکه امامی 12 میلیون و 539 هزار تومان معامله شد که در مقایسه با هفته قبل بیش از 6 درصد رشد داشته است.

  بیشتر بخوانید: بهترین بازار سرمایه‌گذاری 7 ماه اول سال 1400

  کدام بازار بیشترین بازدهی هفته سوم آبان را داشت؟

  اگر نگاهی به بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری در هفته جاری بیندازیم، خواهیم دید که بیشترین بازدهی متعلق به طلا بوده است. رشد قیمت طلا روی بازدهی صندوق‌های طلا نیز تاثیر خواهد گذاشت و صاحبان آنها را بهره‌مند خواهد کرد. با این همه، نیم نگاهی هم باید به تحولات قیمت دلار و آینده ذاکرات سیاسی داشت زیرا می‌تواند روی قیمت دارایی‌ها در کشور تاثیرگذار باشد.

  تازه‌ترین‌ها