پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم بهمن ماه 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 142
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم بهمن ماه 1400
  در شرایطی که بحث‌های احیای برجام ادامه دارد و گاهی خبرهای مثبتی هم از آن به گوش می‌رسد، بازارها وضعیت چندان مساعدی ندارند. علت اصلی هم افت دلار و به تبع آن افت طلا و حتی بورس است. تا زمانی که سرنوشت مذاکرات مشخص نشده، نااطمینانی در بازارها به چشم می‌خورد. اما چه راهکاری برای سرمایه‌گذاری مناسب در این شرایط وجود دارد؟

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری با افت همراه بودند. قیمت دلار بازار آزاد نسبت به هفته پیش نزولی بود و به میانه کانال 26 هزار تومان هم رسید. این افت روی بازارهای دیگر به خصوص طلا نیز تاثیر گذاشت. در ادامه به بررسی بازده بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف در هفته جاری می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته سوم بهمن را معرفی می‎کنیم.

  تحولات دلار در هفته سوم بهمن ماه

  همان طور که اشاره کردیم، در هفته پیش، قیمت دلار بازار آزاد با افت روبرو بود. بهای هر دلار که در پنجشنبه هفته گذشته به قیمت 27 هزار و 340 تومان معامله می‌شد، در این هفته به میانه کانال 26 هزار تومانی رسید. افت دلار به 26 هزار و 500 تومان به معنای آن است که این ارز معتبر در هفته گذشته حدود 3 درصد در برابر ریال افت کرده است. افت دلار در بازار پیامدهای منفی برای بازارهای دیگر داشت که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

  افت مجدد بورس به کانال 1.2 میلیون واحدی

  در هفته جاری، شاخص کل بازار سهام از یک میلیون و 301 هزار واحد به یک میلیون و 284 هزار واحد افت کرد. به این ترتیب، بازده هفتگی شاخص کل منفی 1.3 درصد بود. از سوی دیگر، شاخص هم وزن نیز با حدود 7 هزار واحد کاهش، از 333 هزار واحد به 326 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن در این هفته منفی 2.03 درصد بازدهی داشت. اگر میزان افت شاخص کل و هم وزن را با هم مقایسه کنیم، خواهیم دید که شاخص هم وزن افت بیشتری داشته است. این موضوع به معنای آن است که شرکت‌های کوچک‌تر بورسی در این هفته بازندگان بزرگ‌تری نسبت به شرکت‌های بزرگ‌تر بوده‌اند.

  کاهش سکه به کمتر از 12 میلیون تومان

  در این هفته بازار طلا در کشور ما وضعیت خوبی نداشت. با وجودی که قیمت جهانی هر اونس طلا در مقایسه با هفته قبل 1.3 درصد رشد کرده و به 1830 واحد رسید، وضعیت طلا در بازار داخلی مساعد نبود. هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته قبل به قیمت یک میلیون و 211 هزار تومان معامله می‌شد، در این هفته با 51 هزار تومان کاهش به یک میلیون و 164 هزار تومان رسید. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که طلای 18 عیار در یک هفته 3.9 درصد افت داشته است.

  از سوی دیگر، هر سکه امامی نیز که در پایان هفته قبل به قیمت 12 میلیون و 118 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته به 11 میلیون و 629 هزار تومان افت کرد. کاهش 489 هزار تومانی سکه نسبت به پنجشنبه هفته قبل به معنای آن است که این دارایی پرطرفدار 4 درصد نسبت به پایان هفته پیش ارزان‌تر شده است.

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته سوم بهمن

  در بالا به بررسی بازارهای سرمایه‌گذاری در هفته جاری پرداختیم و بازدهی هر کدام را حساب کردیم. همان طور که می‌بینید در شرایطی که بحث‌های احیای برجام ادامه دارد و گاهی خبرهای مثبتی هم از آن به گوش می‌رسد، بازارها وضعیت چندان مساعدی ندارند. علت اصلی هم افت دلار و به تبع آن افت طلا و حتی بورس است. تا زمانی که سرنوشت مذاکرات مشخص نشده، نااطمینانی در بازارها به چشم می‌خورد. به همین دلیل هم توصیه می‎شود بخشی از سرمایه خود را تا مشخص شدن شرایط به صندوق‌های درآمد ثابت اختصاص دهید و سبدی از گزینه‌های متفاوت تشکیل دهید تا ریسک سرمایه‌گذاری شما پایین باشد. در شرایط افت دلار، معمولا این صندوق‌ها بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری هستند. از جمله این صندوق‌ها می‌توان به صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق ندای ثابت کیان اشاره کرد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها