پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم دی 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 253
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم دی 1400

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار با افت روبرو بود و همگام با آن قیمت دارایی‌های مختلف نیز کاهش یافت. همان طور که دیدیم، در روزهای افت دلار بازارهای سرمایه‌گذاری هم عمدتا بازدهی منفی ثبت می‌کنند. در چنین شرایطی کدام بازار برنده است؟

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار با افت و خیز همراه بود و همین موضوع روی بازارهای سرمایه‌گذاری نیز تاثیر گذاشت. دلار که در پایان هفته قبل در کانال 28 هزار تومانی قرار داشت، در میانه این هفته و با خبرهای مثبت برجامی تا نیمه کانال 27 هزار تومانی هم افت کرد. اما از میانه هفته دوباره با اندکی افزایش قیمت روبرو شد. طلا هم از چنین نوسانی در امان نماند. در ادامه به بررسی پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم دی 1400 می‌پردازیم.

  تحولات دلار در هفته سوم دی ماه

  هفته قبل روز پنجشنبه بازارها تعطیل بود، به این ترتیب دلار کار خود را در 28 هزار و 760 تومان خاتمه داد. در این هفته همان طور که گفتیم، قیمت دلار تا نیمه کانال 27 هزار تومان پایین رفت ولی در روزهای بعد به کانال 28 هزار تومان بازگشت. در پنجشنبه دوباره قیمت هر دلار در بازار آزاد به قیمت 28 هزار و 150 تومان رسید. به این ترتیب، در هفته سوم دی ماه دلار با بازدهی منفی 2.1 درصدی روبرو بود. خبرهای مربوط به برجام و مذاکرات وین روی قیمت دلار در هفته آتی تاثیر خواهد گذاشت.

  بورس در میانه کانال 1.3 میلیون واحدی

  در هفته‌ای که گذشت، بازار سهام نیز با افت همراه بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته گذشته به یک میلیون و 363 هزار واحد رسیده بود، در پایان این هفته به یک میلیون و 334 هزار واحد افت کرد. به این ترتیب، شاخص کل بازار سهام در طول این هفته با افت 2.1 درصدی روبرو شد. از سوی دیگر شاخص هم‌وزن بازار سهام نیز در این هفته با افت همراه بود. این شاخص که در پایان هفته قبل حدود 359 هزار واحد بود، در پایان هفته جاری به حدود 354 هزار واحد رسید. به این ترتیب، شاخص هم‌وزن بازار سهام در این هفته 1.6 درصد افت کرد. مقایسه بازدهی شاخص کل و شاخص هم‌وزن نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ بورسی در این هفته به طور کلی بیش از شرکت‌های کوچک بورسی زیان کرده‌اند.

  بیشتر بخوانید: بهترین بازار سرمایه‌‎گذاری 9 ماه اول سال

  افت و خیز طلا در بازار داخلی

  در ابتدای هفته جاری قیمت طلا در بازارهای داخلی با افت روبرو بود اما در میانه هفته، همگام با اندکی افزایش قیمت دلار، طلا نیز کمی از افت خود را جبران کرد. در پایان هفته قبل، قیمت هر گرم سکه طلا در بازار داخلی یک میلیون و 265 هزار تومان بود که در پایان این هفته به 228 رسید. این به معنی آن است که قیمت هر گرم طلا در هفته جاری با افت 3 درصدی روبرو بوده است. هر سکه امامی نیز که در پایان هفته قبل 12 میلیون و 886 هزار تومان بود، در پایان این هفته به ۱۲ میلیون و 472 هزار تومان رسید. در نتیجه سکه امامی نیز در این هفته با افت ۳.۵ درصدی همراه بوده است. این در حالی است که بازده هفتگی طلا در بازار جهانی افزایش یافته است.

  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم دی 1400

  همان طور که دیدیم، در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار با افت روبرو بود و همگام با آن قیمت دارایی‌های مختلف نیز کاهش یافت. همان طور که دیدیم، در روزهای افت دلار بازارهای سرمایه‌گذاری هم عمدتا بازدهی منفی ثبت می‌کنند. گزینه برنده بازارها در هفته‌های کاهش قیمت دلار، صندوق‌های درآمد ثابت هستند.

  تازه‌ترین‌ها