سرمایه+>سرمایه‌گذاری>۵ نکته مهم در انتخاب سرمایه گذاری مناسب>

۵ نکته مهم در انتخاب سرمایه گذاری مناسب

  • اشتراک‌گذاری
  • 13
  • 0

همه می‌دانیم که پول درآوردن کاری دشوار است و البته که در سرمایه گذاری نیز یک شاخصه مهم به حساب می‌آید. در نتیجه باید پول‌مان را در جای خوبی سرمایه گذاری کنیم. بنشینید و با خود فکر کنید و ببینید واقعا از سرمایه خود چه می‌خواهید و چطور می‌خواهید پول خود را سرمایه گذاری کنید. در ادامه به بررسی ۵ نکته مهم برای سرمایه گذاری می‌پردازیم که برای هر سرمایه‌گذاری بنیادی است.

انتخاب های مهم در سرمایه گذاری

شناخت خود، اهداف و نیازها و میزان ریسک پذیری

نکته نخست سرمایه گذاری، این است که خود را بشناسید و قدرت ریسک خود را در سرمایه گذاری بسنجید. به این ترتیب، بعد از شناخت خود، نیازها و اهداف‌تان را نیز خواهید شناخت. بعد از آن باید ببینید تا چه میزان ریسک پذیر هستید و دل به دریا می‌زنید. می‌توانید همه‌ی این موارد را به تفکیک و با ذکر جزئیات روی یک تکه کاغذ بنویسید.

زمان، عامل مهمی در سرمایه گذاری است

یکی دیگر از نکات مهم سرمایه گذاری این است که در نظر داشته باشید چه مدت می‌توانید پول تان را در حالت سرمایه گذاری نگاه دارید. برای مثال شما گاهی پول خود را پس انداز می‌کنید به امید اینکه ظرف یکی دو سال آینده صاحب خانه شوید. پس در این حالت هرگز نباید به طور مستقیم سراغ سرمایه گذاری در سهام بروید چرا که ارزش آن بالا و پایین می‌‌رود و مدیریت آن بدون داشتن دانش کافی بسیار دشوار و برای سرمایه خطرناک است. در عوض می‌توانید در صندوق درآمد ثابت سرمایه گذاری کنید. با خود فکر کنید و ببینید چه مدت می‌تواتید پول خود را در این حساب نگه دارید. زمان برحسب اهداف مختلف متغیر است که این موضوع می‌تواند بر ریسک پذیری شما نیز تاثیر بگذارد. مثلا سرمایه گذاری‌های بلند مدت مثل سرمایه گذاری برای بازنشستگی، ممکن است در کوتاه مدت زیان ده باشند حال آن‌که این سرمایه گذاری در بلند مدت بهتر می‌تواند بر تورم غلبه کند و در نهایت شما را به هدف پس انداز برای بازنشستگی برساند.

برای سرمایه گذاری خود طرح و برنامه بریزید

با سرمایه گذاری در موارد کم ریسک مثل صندوق درآمد ثابت مسیر سرمایه گذاری خود را شروع کنید و به محض اینکه نیازها و اهداف خود را شناختید و متوجه شدید تا چه اندازه ریسک پذیر هستید، طرح یک برنامه سرمایه گذاری را بریزید. داشتن یک طرح برای سرمایه گذاری یکی از بهترین راه‌های سرمایه گذاری است. اگر در خود می‌بینید که می‌توانید سرمایه گذاری با ریسک متوسط را نیز به فهرست برنامه خود اضافه کنید، با مشورت با مشاور سرمایه گذاری، بهترین گزینه‌ها را مدنظر قرار دهید. حتما این جمله معروف را شنیده‌اید که “نباید همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد بگذارید!” این به این معنی است که پول خود را در بخش‌های مختلف سرمایه گذاری کنید تا کم‌تر ریسک کنید. اگر فکر سرمایه گذاری پر ریسک به سرتان زد باید ریسک از دست دادن پول خود را نیز بپذیرید!

تضمین سرمایه گذاری با صندوق‌های سرمایه گذاری

اگر وقت ندارید و نمی‌دانید کجا و به چه میزان سرمایه گذاری کنید، حتما از مشاوران مالی کمک بگیرید و یا اینکه در موارد مطمئن که بازدهی دارند سرمایه گذاری کنید صندوق‌های سرمایه گذاری گزینه مناسبی برای شما هستند و از بهترین‌ راه های سرمایه گذاری محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: 7 روش برای پرورش نگرش مثبت در سرمایه گذاری

با سرمایه گذاری بلند مدت سود بیش‌تری کسب کنید

هرگز بی برنامه اقدام به خرید و فروش یا کاهش و افزایش سرمایه نکنید. بسیاری از افراد روزانه به بررسی سرمایه خود می‌پردازند که این امر اغلب موجب ضرر آن‌ها می‌شود . حال آن‌که از بهترین راه های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری بلند مدت است. هستند افرادی که سرمایه گذاری بلند مدت دارند و در گذر زمان اجازه می‌دهند که سرمایه‌شان به بازدهی مطلوب برسد و رشد کند. بهتر است قبل از هر اقدامی با دیدی آینده نگر پا به عرصه سرمایه گذاری بگذاریم و از طریق سازمان‌های معتبر و دانش محور در این امر وارد بازارهای مالی و سرمایه گذاری شویم.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...