بهترین صندوق‌های شاخصی و سهامی قابل معامله در فروردین 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 414
  • 0
  بهترین صندوق‌های شاخصی و سهامی قابل معامله در فروردین 1402
  در بازه یک ماهه فروردین ماه سال 1402 در میان صندوق‌های شاخصی موجود در بازار سهام ایران، صندوق شاخصی هم وزن کیان بالاترین رشد را داشته است.

  شاید در جاهای مختلفی این جمله را شنیده باشید که بازار سهام در بلندمدت بازدهی بالاتری را نسبت به سایر بازارهای سنتی به سرمایه گذاران خود ارائه داده است. این بازار از اواخر زمستان سال 1401 رشد خود را شروع کرد. اوایل سال 1402 بود که شاخص کل بورس رکورد جدیدی را ثبت کرد. این رشد همچنان در اردیبهشت هم ادامه دارد و ورود پول به این بازار در روزهای اخیر قابل توجه بوده است. در پایان فروردین ماه سال 1402 شاخص کل از مرز 2.3 میلیون واحد گذشت. در واقع، شاخص کل بازار سهام در فروردین ماه حدود 18.5 درصد رشد کرده است. رشد چشمگیر بازار سهام روی بازدهی صندوق‌های سهامی هم تاثیر زیادی گذاشته است. در ادامه به بررسی پرسودترین صندوق‌های شاخصی و سهامی قابل معامله در بورس در بازه فروردین 1402 می‌پردازیم.

  چشم‌انداز بورس و شاخص‌ها

  در بالا به رشد شاخص کل در فروردین 1402 اشاره کردیم. شاخص هم وزن نیز در این مدت زمان رشد بالایی داشته است. شاخص هم وزن در این بازه حدود 30 درصد رشد کرده و به 760 هزار و 754 واحد رسیده است. این موضوع یک نتیجه مهم دارد: شرکت‌های کوچک‎‌تر بورسی در این بازه زمانی بازدهی بهتری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ‌تر بازار سهام داشته‌اند. همین موضوع هم نشان می‌دهد که چرا گزینه شاخصی مبتنی بر هم وزن می‌تواند بازدهی قابل توجهی در شرایط فعلی داشته باشد. از تابستان سال 99 که بازار سهام با افت شدید روبرو شد، برخی از شرکت‌های کوچک افت شدیدی داشتند و حالا با بازگشت آنها، شاخص شاهد رشد مناسبی است.

  سرمایه گذاری در بورس

  برای سرمایه گذاری در بورس دو راه وجود دارد، سرمایه گذاری مستقیم و سرمایه گذاری غیرمستقیم. سرمایه گذاری مستقیم در بورس همان روشی است که افراد جامعه آشنایی بیشتری با آن دارند. در این روش فرد سرمایه گذار با توجه به تحلیل شخصی وارد معامله در بورس می‌شود و سهامی که قرار است برای سرمایه گذاری انتخاب کند را بر اساس دانش خود از بازار انتخاب می‌کند. روش غیرمستقیم به این صورت است که سرمایه گذار به جای این که خود سبد سهام سرمایه گذاری را انتخاب کند، در یک صندوق سرمایه گذاری شروع به فعالیت می‌کند. فرد سرمایه گذار در این روش حق انتخابی برای تعیین سبد سرمایه گذاری ندارد بلکه مدیران و تحلیل‌گران این صندوق‌ها که افراد دارای دانش اقتصادی بالایی هستند، سبد سهام موجود در صندوق را انتخاب می‌کنند.

  صندوق‌های شاخصی چیستند؟

  سرمایه گذاری در صندوق‌های شاخصی یکی از راه‌های سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس به حساب می‌آیند. صندوق‌های شاخصی در ایران بر اساس سه شاخص اصلی بازار سبد سرمایه گذاری خود را تشکیل می‌دهند. این سه شاخص عبارتند از: شاخص کل، شاخص هم وزن و شاخص 30 شرکت بزرگ. پورتفوی صندوق شاخصی باید طوری چیده شود که شاخصی که بر مبنای آن تشکیل شده را نمایندگی کند یا به عبارت دیگر به اندازه آن بالا یا پایین برود.

  پرسود‌ترین صندوق‌های شاخصی در فروردین 1402

  از میان صندوق‌های شاخصی که در ایران بسیار معدود هستند. یک صندوق بر مبنای 30 شرکت و یک صندوق بر مبنای شاخص هم وزن است و سایر صندوق‌های شاخصی بر اساس شاخص کل بورس هستند. در بازه یک ماهه منتهی به فروردین 1402 در میان صندوق‌های شاخصی، صندوق شاخصی هم وزن کیان که تنها صندوق شاخصی بر مبنای شاخص هم‌وزن در ایران است، دارای بیشترین بازدهی یک ماهه بوده است. هر واحد از این صندوق در فروردین سال جاری حدودا 25.5 درصد رشد کرده است. در واقع صندوق شاخصی هم وزن کیان بهترین صندوق شاخصی در فروردین ماه بوده است.

  پر سود‌ترین صندوق‌های سهامی قابل معامله در فروردین ماه 1402

  از دیگر راه‌های سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس، سرمایه گذاری در صندوق‌های سهامی به شمار می‌آید. پورتفوی این صندوق‌ها برخلاف صندوق‌های شاخصی برمبنای یک شاخص به خصوص چیده نشده است. بلکه مدیران صندوق‌های سهامی بر اساس روند بازار و تحلیل‌های اقتصادی می‌توانند سهام موجود در سبد سرمایه گذاری صندوق را انتخاب نمایند. نمودار زیر بازده صندوق‌های سهامی قابل معامله در بورس (و غیرشاخصی) را در بازه یک ماهه منتهی به فروردین ماه سال 1402 را نشان می‌دهد. همان طور که در این نمودار می‌بینید، بازدهی 10 صندوق برتر قابل معامله در بورس و غیرشاخصی بین 22.8 تا 33.6 درصد بوده‌اند.

  جمع‌بندی

  در این مطلب به بررسی 10 صندوق برتر سهامی قابل معامله در بورس در بازه یک ماهه منتهی به فروردین 1402 پرداختیم و بهترین صندوق شاخصی اولین ماه بهار امسال را نیز معرفی کردیم. همان طور که می‌بینیم این صندوق‌ها بازدهی بهتری در مقایسه با شاخص کل داشته‌اند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها