بهترین صندوق‌های طلا در فروردین 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 516
  • 0
  بهترین صندوق‌های طلا در فروردین 1402
  برای شروع سرمایه گذاری در صندوق‌های طلا نیازی به حضور فیزیکی نیست و با حداقل 500 هزار تومان امکان آن وجود دارد.

  طلا یکی از گزینه‌های سرمایه گذاری خانوارهای جامعه در شرایط تورمی است. با توجه به این که فضای اقتصادی ایران درگیر شرایط تورمی است، سرمایه گذاری در طلا می‌تواند موجب حفظ قدرت خرید افراد جامعه شود. بسیاری از مردم برحسب تجربه متوجه شده‌اند که در شرایط تورمی، در صورت عدم سرمایه گذاری، وجوه نقدی که دارند کم‌ارزش‌تر شده و قدرت خرید خانوارها را کاهش می‌دهد. به همین دلیل هم عده‌ای دست به خرید طلا می‌زنند. در این مطلب به بررسی روش‌های سرمایه گذاری در طلا می‌پردازیم و بهترین صندوق‌های طلا در فروردین 1402 را نیز معرفی می‌کنیم.

  چشم‌انداز قیمت طلا در ایران و جهان

  در ایران قیمت طلا علاوه بر این که متاثر از قیمت دلار است، به قیمت جهانی طلا نیز بستگی دارد. در روزهای اخیر قیمت جهانی طلا به دو هزار دلار به ازای هر اونس رسیده است و قیمت فلز زرد در داخل کشور نیز رشد چشمگیری داشته است. رشد قابل توجه قیمت طلا در داخل کشور در یک سال اخیر و تداوم انتظارات تورمی، سرمایه گذاری در طلا را برای عده زیادی قابل توجیه کرده است. طلا روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری دارد و هر کدام از این روش‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. در ادامه به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.

  روش سرمایه گذاری اول: خرید فیزیکی طلا

  معمول‌ترین روش سرمایه گذاری در طلا، خرید این فلز گرانبها به صورت فیزیکی است. خریدن طلای فیزیکی دسته‌بندی‌های مختلفی دارد و طلای زینتی، سکه طلا و طلای آب شده هر کدام ریسک های خاص خود را دارند. در خرید طلای فیزیکی، دارنده این سرمایه همیشه در معرض ریسک به سرقت رفتن آن قرار دارد. از سوی دیگر خرید طلای زینتی که خانوارها به آن بسیار علاقمند هستند دارای هزینه‌های زیادی مانند اجرت است که در زمان تبدیل کردن طلای خریداری شده به وجه نقد و فروش آن، از قیمت اولیه‌اش کسر می‌گردد. علاوه بر اجرت ساخت، این هزینه‌های اضافی عبارتند از: سود فروشنده و مالیات بر ارزش افزوده که چیزی حدود 30 درصد به قیمت طلا اضافه می‌کنند.

  یک مشکل دیگر این است که هنگام رشد دلار، قیمت سکه در بازار آزاد می‌تواند دچار حباب شود و بخش بزرگی از قیمت سکه طلا به آن اختصاص پیدا کند که برای سرمایه گذاری زیان‌بار است.

  گروهی دیگر از سرمایه گذاران نیز معتقد به سرمایه گذاری در طلای آب شده هستند، اما خرید طلای آب شده نیز ریسک‌های بخصوص خود را دارد. به طور کلی در این بخش امنیت و اطمینان به خرید طلا اهمیت زیادی دارد.

  روش سرمایه گذاری دوم: خرید صندوق‌های سرمایه گذاری طلا

  روش دیگری که برای سرمایه گذاری در طلا وجود دارد، سرمایه گذاری در صندوق‌های طلا است. این صندوق‌ها دارای ویژگی‌های بارزی هستند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به امنیت این صندوق‌ها در برابر سرقت اشاره کرد. از طرف دیگر دارایی این صندوق‌ها مبتنی بر گواهی سپرده سکه طلا است و حجم بزرگی از پورتفوی آنها به همین گواهی‌های سپرده سکه طلا اختصاص دارد. این صندوق‌ها امکان سرمایه گذاری با پول کم در سکه امامی را برای افراد فراهم می‌آورند و به همین دلیل حباب قیمتی بسیار پایین‌تری نسبت به سکه‌های کوچک‌تر موجود در بازار دارند. به علاوه، هنگام سرمایه گذاری در صندوق‌های طلا ریسک جعل عیار طلا وجود ندارد.

  صرف نظر از این موارد، می‌توان ویژگی‌های مثبت دیگری برای صندوق های سرمایه گذاری در طلا عنوان کرد. مثلا برای سرمایه گذاری در این صندوق‌ها نیازی به حضور فیزیکی برای انجام سرمایه گذاری وجود ندارد. همچنین، برای شروع سرمایه گذاری در صندوق طلا حداقل به 500 هزار تومان وجه نقد نیاز دارید اما برای سرمایه گذاری در طلای فیزیکی سرمایه بالاتری نیاز است. این صندوق‌ها در یک سال اخیر بازدهی بهتری نیز در مقایسه با طلای گرمی داشته‌اند. با توجه به این موارد، سرمایه گذاری در صندوق‌های طلا مناسب به نظر می‌رسد. اما بهترین صندوق‌های طلا در فروردین 1402 کدام صندوق‌ها بودند؟

  بهترین صندوق های طلا در فروردین 1402

  در ماه اول سال 1402 نه صندوق طلا در ایران فعال بوده‌اند. در این بازه زمانی، یعنی از پایان سال 1401 تا پایان فروردین امسال، صندوق طلای کیان با نماد گوهر 5.6 درصد رشد را تجربه کرده که نسبت به سایر صندوق‌های طلا بالاتر بوده است. این در حالی است که در همین بازه زمانی، قیمت هر سکه امامی نه تنها رشد نکرده بلکه کاهش هم داشته و قیمت هر گرم طلای 18 عیار نیز ارزان‌تر شده است. اما نکته قابل تامل این است که گرچه در این بازه زمانی یک ماهه همه صندوق‌های سرمایه گذاری طلا بازدهی مثبتی داشته‌اند، اما بازدهی آنها با هم متفاوت بوده است. در زیر نمودار بهترین صندوق‌های طلا در فروردین 1402 را مشاهده می‌کنید.

  جمع بندی

  با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، در فروردین ماه سال 1402 صندوق طلای کیان با نماد گوهر با رشد 5.6 درصدی، بازدهی بالاتری نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه گذاری طلا داشته است. این در حالی است که قیمت سکه طلا و طلای گرمی در این بازه زمانی افت کرده‌اند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها