بهترین صندوق های سرمایه‌گذاری در فصل اول 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 736
  • 0
  بهترین صندوق های سرمایه‌گذاری در فصل اول 1401

  در بازه سه ماهه از میان 84 صندوق سهامی مورد بررسی، صندوق آهنگ سهام کیان توانسته بازدهی 19.1 درصدی کسب کند و در رتبه سوم بهترین صندوق‌های سهامی فصل بهار 1401 قرار گیرد.

  در فصل بهار امسال بازارهای سرمایه‌گذاری با رشد متفاوتی همراه بودند. در این میان، قیمت دلار نیز رشد زیادی را تجربه کرد. نگاهی به گزارش‌های مرکز آمار ایران هم نشان می‌دهد که میزان افزایش قیمت‌ها در سه ماه اول امسال و به ویژه خرداد ماه چشمگیر بوده است. همگام با رشد بازارهای سرمایه‌گذاری، بسیاری از صندوق‌ها هم بازدهی خوبی را پشت سر گذاشتند. در ادامه به بررسی بازده میانگین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در فصل اول 1401 می‌پردازیم.

  وضعیت تورمی در فصل بهار

  گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که تورم صرفا در خرداد ماه امسال به 12.2 درصد رسیده است. اگر تورم را در بازه سه ماهه بهار در نظر بگیریم نیز خواهیم دید که سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات در این مدت حدود 20 درصد رشد داشته است. این تورم گسترده نشان می‌دهد در صورتی که پول ما نقد باقی بماند تا چه میزان می‌تواند در شرایط فعلی ارزش خود را از دست بدهد. همین مسایل موجب می‌شود جدی‌تر به سرمایه‌گذاری فکر کنیم.

  کارنامه بازار سهام و صندوق‌های سهامی در فصل اول سال

  در ماه‌های مختلف فصل بهار، بازار سهام شاهد بازدهی متفاوتی بود. در ماه اول سال، این بازار بسیار پررونق بود اما در ماه بعد رونق آن کاسته شد و در نهایت خرداد ماه بازار سهام با افت همراه بود. در مجموع، شاخص کل در فصل اول سال 12.6 درصد رشد داشت که کمتر از میزان بالا رفتن تورم است. شاخص هم وزن در این بازه زمانی رشد بهتری را پشت سر گذاشت. این شاخص در فصل بهار 1401 حدود 21.6 درصد صعود کرد و بهتر از تورم عمل کرده است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم از وضعیت کلی بازارها در این فصل تاثیر پذیرفتند.

  در نخستین ماه سال، صندوق‌های سهامی به طور میانگین 11.2 درصد رشد کردند، در ماه دوم این میزان به 4.3 درصد رسید و در نهایت در خرداد ماه، همگام با افت بازار سرمایه، صندوق‌های سهامی هم به طور متوسط 3.8 درصد افت کردند. با این حساب، در مجموع سه ماهه صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی 12.7 درصد رشد داشتند که اندکی بیش از رشد شاخص کل در این بازه زمانی است. یعنی شما بدون این که دانش و وقت گذاشته باشید، به طور متوسط به اندازه شاخص کل بازدهی کسب می‌کردید.

  بهترین صندوق‌های سهامی بهار 1401

  نگاه دقیق به وضعیت صندوق‌های سهامی در سایت فیپیران، حاکی از آن است که در ماه خرداد که بازار سهام با افت همراه بود، برخی صندوق‌های سهامی عملکرد خوبی داشته‌اند. صندوق آوای سهام کیان در این ماه توانست 0.24 درصد عایدی کسب کند و علاوه بر این که از شاخص کل و هم وزن بهتر عمل کند، در رتبه سوم بهترین صندوق‌های سهامی این ماه قرار بگیرد و صندوق آهنگ سهام کیان هم اگرچه در خرداد با افت اندک 0.87 درصدی روبرو بود، باز هم از شاخص کل و هم وزن ماه خرداد بهتر عمل کرده و در رتبه دهم بهترین صندوق‌های سهامی جای بگیرد.

  بهترین صندوق‌های طلا در فصل سبز سال

  در فصل بهار امسال قیمت دلار در بازار آزاد رشد زیادی داشت و همین موضوع باعث اوج‌گیری طلا شد. قیمت هر سکه امامی در این بازه زمانی سه ماهه از 12 میلیون و 408 هزار تومان به 15 میلیون و 497 هزار تومان رسید و بازدهی 24.9 درصدی داشت. این در حالی است که نگاهی به بازدهی صندوق‌های طلا نشان می‌دهد بازدهی آنها بهتر بوده است. صندوق‌های طلا به طور متوسط در فصل اول سال 1401 بازدهی 29.5 درصدی را به ثبت رساندند. جالب اینجاست میانگین بازدهی صندوق‌های طلا در هر ماه مثبت و به ترتیب در فروردین 8.7، در اردیبهشت 8.7 و در خرداد 9.6 درصد بود. صندوق سکه طلای کیان با بازدهی 30.8 درصدی در رتبه دوم بهترین صندوق‌های طلا در فصل بهار 1401 قرار داشته است.

  کارنامه صندوق‌های درآمد ثابت در نخستین فصل سال

  صندوق‌های درآمد ثابت در این فصل هم مانند همیشه حرکت آهسته و پیوسته خود را ادامه دادند. این صندوق‌ها به طور متوسط در فصل اول سال 1401 بازدهی 4.45 درصدی داشتند. اگر بخواهیم این مقدار را با سود بانکی مقایسه کنیم، خواهیم دید که سود بانکی برای سپرده یک ساله در طول یک فصل حدود 4.1 درصد است. نکته اینجاست که از نظر ریسک نیز این صندوق‌ها فرق خاصی با بانک‌ها ندارند. با این حال، برخی از صندوق‌ها عملکرد بهتری هم داشته‌اند. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کیان در فصل بهار امسال عایدی 5.1 درصدی داشته که از متوسط صندوق‌های درآمد ثابت و سپرده بانکی یک ساله بهتر است. صندوق ندای ثابت کیان هم در فاصله 28 اسفند 1400 تا 31 خرداد 1401 5.45 درصد سود عاید سرمایه‌گذارانش کرده است. این صندوق از نوع تقسیم سودی محسوب می‌شود و ماهانه به سرمایه‌گذاران سود پرداخت می‌کند. سود سالانه این صندوق 18 درصد پیش‌بینی شده است.

  جمع‌بندی: بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری

  همان طور که در این مطلب مشاهده کردیم، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در 3 ماه اول سال رشد خوبی داشته‌اند. صندوق‌های طلا در این مدت توانسته‌اند بهترین بازدهی را داشته باشند و صندوق‌های سهامی کیان نیز عملکرد مناسبی را نشان داده‌اند. در این میان، صندوق‌های درآمد ثابت همچنان به رشد آهسته و پیوسته خود ادامه می‌دهند. با توجه به وضعیت فعلی، در شرایطی که برجام به نتیجه نرسد، صندوق‌های طلا می‌توانند گزینه مناسب سرمایه‌گذاری باشند اما در صورت احیای برجام و کنترل تورم انتظاری، صندوق‌های درآمد ثابت گزینه مناسبی خواهند بود. این در حالی است که با کمتر شدن سایه نااطمینانی، بازار سهام و صندوق‌‎های سهامی نیز راه خود را پیدا خواهند کرد.