سرمایه+>سرمایه‌گذاری>بهترین فرصت‌ سرمایه‌ گذاری یک سال اخیر/ ۳ نکته مهم در بازدهی و تورم>

بهترین فرصت‌ سرمایه‌ گذاری یک سال اخیر/ ۳ نکته مهم در بازدهی و تورم

  • اشتراک‌گذاری
  • 34
  • 0

چقدر به گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری فکر کرده‌اید؟ چقدر نگران حفظ سرمایه و دسترنج سال‌ها کار خود بوده‌اید؟ این سوالات همیشه برای افراد و خانواده‌ها مطرح است، اما در شرایطی بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد. در یک سال اخیر، تورم شدیدی در کشور حاکم بوده و نرخ تورم نقطه به نقطه آذر ماه به ۴۴٫۸ درصد رسیده است. از سوی دیگر، همسو با این تورم، بازارهای دارایی افزایش قیمت بالایی را تجربه کرده‌اند. این موضوع ممکن است افراد را به این فکر بیندازد که بهترین فرصت‌ سرمایه‌ گذاری چه بوده است؟ موضوعی که در این میان پیش می‌آید این است که معمولا بازدهی یکساله و فارغ از نرخ تورم در نظر گرفته می‌شود. این در حالی است که مقایسه بازدهی ماهانه نیز نکات مهمی دارد. در ادامه رشد گزینه‌های مختلف دارایی را به صورت ماهانه مورد بررسی قرار می‌دهیم و آنها را با نرخ تورم مقایسه می‌کنیم.

بهترین فرصت سرمایه گذاری

بهترین فرصت‌ سرمایه‌ گذاری یکساله

مقایسه بازدهی سرمایه گذاری یکساله نشان می‌دهد بهترین گزینه‌های سرمایه‌ گذاری در ماه‌های مختلف تفاوت داشته‌اند. بورس در اغلب ماه‌های سال پیشتاز بوده و به جز اسفند ۱۳۹۸، در فاصله دی ۹۸ تا تیر ۹۹ بالاتر از سایر گزینه‌ها حرکت کرده است. در اسفند ماه ۹۸، سکه بیشترین بازدهی را در مقایسه با سایر گزینه‌های سرمایه گذاری داشت. از مرداد تا آبان ۹۹، بورس به اصلاحی بزرگ فرو رفت. در این بازه، طلا و سکه در مرداد و شهریور و مسکن در دو ماه نخست پاییز، بیشترین بازدهی را کسب کردند. به نظر می‌رسد از میانه آبان و پس از انتخابات آمریکا، انتظارات از آینده متغیرهای اقتصادی تغییر کرده باشد. در آذر ماه دوباره بورس به فرصتی برای جذب سرمایه تبدیل شد و بیشترین بازدهی را بین گزینه‌های دیگر تجربه کرد.

مقایسه بازدهی یکساله با تورم ماهانه

همان طور که گفتیم، بازدهی گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری در یک سال اخیر حاکی از رشد قابل توجه آنها در مقایسه با تورم است. با این حال، مقایسه نرخ تورم ماهانه با بازدهی نشان می‎دهد از پاییز امسال شرایط تا حدودی فرق کرده است. در مهر و آبان گران شدن کالاهای خوراکی موجب افزایش تورم ماهانه شده است. در آبان ماه تمام گزینه‌های سرمایه گذاری بازدهی منفی داشتند، در حالی که تورم ماهانه ۵٫۲ درصد بود. در آذر نیز مسکن بازدهی منفی را تجربه کرد، سکه کمتر از تورم ماهانه رشد کرد و طلا نیز تقریبا به اندازه تورم افزایش یافت. بهترین فرصت سرمایه گذاری در آذر ماه بورس بود. اما از این اعداد و ارقام چه نتیجه‌ای می‌توان گرفت؟ در ادامه به توضیح این موضوع خواهیم پرداخت.

۳ نکته در مورد انتخاب بهترین فرصت‌ سرمایه‌ گذاری

این آمارها چند نکته مهم را به ما یادآوری می‌کنند. نکته اول، اهمیت توجه به تورم است. ایران در بلندمدت با تورم ۲۰ درصدی روبرو بوده است. به نظر می‌رسد امسال هم با این مشکل دست و پنجه نرم کند. در این شرایط، سرمایه‌ گذاری می‌تواند سرمایه شما را حفظ کند، زیرا همان طور که نشان دادیم ممکن است از تورم نیز فراتر ‌رود. بنابراین اصل سرمایه گذاری را بیش از پیش مورد توجه قرار دهید. نکته دوم در این خصوص آن است که در شرایط تورمی، گزینه‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت معمولا به اندازه تورم رشد نمی‌کنند. مقایسه سود بانکی و تورم ماهانه به خوبی نشان دهنده این موضوع است. بنابراین صرفا قرار دادن پول در بانک و قلمداد کردن این موضوع به عنوان سرمایه‌گذاری کمک چندانی به حفظ سرمایه شما نمی‌کند. نکته سوم در انتخاب بهترین فرصت‌ سرمایه‌ گذاری ، این است که بازارهای دارایی به خصوص در کشورهایی که نوسانات زیادی را تجربه می‌کنند، ریسک دارند. به همین دلیل نیز توزیع ریسک و انتخاب سبدی مناسب از دارایی‌های گوناگون می‌تواند در کاهش ریسک به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید: ایران در رتبه ششم استخراج بیت کوین در جهان/ فرصت‌ها و تهدیدات بیت کوین

جمع‌بندی

با توجه به آنچه گفته شد، بهترین فرصت‌ سرمایه‌ گذاری در یک سال اخیر هرچند بورس بوده است، البته بازدهی برخی صندوق‌های سهام حتی از شاخص کل نیز بیشتر بوده است. به هر صورت، با توجه به نوسانات ماه‌های اخیر، بهتر است گزینه‌های مختلفی را در نظر داشت و سبدی را تشکیل داد. به عنوان مثال، پیشنهاد می‌شود برای کاهش ریسک، بخشی از سرمایه در گزینه‌های درآمد ثابت سرمایه گذاری شود. از آنجا که بازدهی بانک بسیار پایین است، صندوق‌های درآمد ثابت جایگزین مناسبی برای آن هستند. این کار می‌تواند شامل صندوق طلا یا گزینه‌های دیگر نیز باشد. این کار می‌تواند شما را در برابر ریسک‌های سیاسی و اقتصادی آینده بیمه کند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...