بورس در هفته اول آذر ماه

سایه‌های نااطمینانی در بورس از بین می‌رود؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 53
  • 0
  سایه‌های نااطمینانی در بورس از بین می‌رود؟
  شاخص کل بورس که در پایان هفته قبل به حدود یک میلیون و 411 هزار واحد رسیده بود، در آخر این هفته به یک میلیون و 394 هزار واحد افت کرد. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد شاخص کل بورس در این هفته 1.18 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

  در هفته‌ای که گذشت، بازار سهام با افت روبرو بود و در پایان چهارشنبه سوم آذر، به کمتر از 1.4 میلیون واحد رسید. این افت در حالی رخ می‌دهد که دلار امروز شاهد افزایش بود. دشواری احیای برجام و مذاکرات تاثیر زیادی روی قیمت دلار به خصوص امروز چهارشنبه داشت. در ادامه نگاهی به وضعیت بورس در هفته جاری خواهیم انداخت و بیم و امیدهای آن را برای روزهای آینده بررسی می‌کنیم.

  دلار در کانال 29 هزار تومان

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد رشد داشت. بهای هر دلار که در چهارشنبه هفته گذشته به 28280 تومان رسیده بود، در چهارشنبه این هفته از مرز 29 هزار تومان عبور کرد و حتی تا 29300 تومان نیز افزایش یافت. با وجود این، بورس واکنشی به این موضوع نشان نداد. به نظر می‌رسد افزایش قیمت دلار به این سطح و بالا ماندن انتظارات تورمی می‌تواند پتانسیل‌هایی برای رشد بازار در هفته آینده فراهم کند.

  افت شاخص کل در روزهای نخست آذر

  همان طور که گفتیم، در هفته‌ای که گذشت شاخص کل بازار سهام با افت روبرو بود و به کمتر از 1.4 میلیون واحد رسید. این شاخص که در پایان هفته قبل به حدود یک میلیون و 411 هزار واحد رسیده بود، در آخر این هفته به یک میلیون و 394 هزار واحد افت کرد. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد شاخص کل بورس در هفته جاری 1.18 درصد از ارزش خود را از دست داده است. هرچند شاخص کل بورس تهران روز ابتدایی آذر ماه را با رشد پشت سر گذاشته و بار دیگر وارد کانال 1.4 میلیون واحدی شده بود، ولی دو روز بعدی را با افت سپری کرد و در پایان هفته کار خود را در کانال 1.3 میلیون واحدی به پایان رساند.

  کدام شرکت‌ها بازندگان بزرگتری بودند؟

  برای آن که بدانیم کدام شرکت‌ها بیشتر و کدام کمتر زیان کرده‌اند، می‌توانیم شاخص هم‌وزن را بررسی کرده و رشد یا افت آن را با شاخص کل مقایسه نماییم. نگاهی به شاخص هم وزن نشان می‌دهد این شاخص به 383 هزار واحد افت کرده که در مقایسه با هفته گذشته 0.85 درصد کاهش یافته است. به این ترتیب، با مقایسه افت شاخص کل و هم‌وزن نتیجه می‌گیریم شرکت‌های کوچک‌تر کمتر از شرکت‌های بزرگ‌تر زیان کردند.

  بیشتر بخوانید: بهترین بازار سرمایه‌‎گذاری 8 ماه اول سال

  جمع‌بندی: سایه‌های نااطمینانی در بورس از بین می‌رود؟

  بررسی بازار سهام در این هفته نشان می‌دهد که بورس با وجود رشد دلار، انتظارات تورمی بالا و اخبار نه چندان مثبت از مذاکرات، همچنان با افت روبرو بوده است. به نظر می‌رسد یکی از اصلی‌ترین عواملی که موجب می‌شود همچنان بازار سهام واکنش خاصی به چنین خبرهایی نشان ندهد، سایه سنگین نااطمینانی به بازار و برخی سیاست‌های اقتصادی است. با این حال، تداوم چنین شرایطی می‌تواند عملا به معنای رشد بازار سهام در هفته‌های آتی باشد. از 21 شهریور تا امروز سوم آذر، یعنی حدود دو ماه و نیم اخیر، شاخص کل بازار سهام بین 1.3 تا 1.5 میلیون واحد حرکت کرده است. هر چند شاخص 1.4 میلیون واحدی این روزها به سطحی جدی برای بورس تبدیل شده، با این حال تداوم وضعیت فعلی می‌تواند منتهی به عبور از آن شود. باید منتظر ماند و خبرهای بیشتری از مذاکرات شنید، اما توصیه ما این است که به جای ورود مستقیم به بازار سهام، از صندوق‌های سهامی معتبر مانند آوای سهام کیان و آهنگ سهام کیان استفاده کنید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها