سرمایه+>بورس>کارنامه بورس در هفته چهارم آذر 1400>

افت شاخص کل بازار سهام به کانال 1.2 میلیون واحدی

کارنامه بورس در هفته چهارم آذر 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 37
  • 0
  کارنامه بورس در هفته چهارم آذر 1400
  در این هفته شاخص کل از یک میلیون و 349 هزار واحد به یک میلیون و 293 هزار واحد کاهش یافت. این افت به معنای آن است که شاخص کل بازار سهام در هفته جاری 4.16 درصد از ارزش خود را از دست داده است. بورس مدتی است که هفته‌های خوبی را شاهد نبوده و در حال حاضر به پایین‌ترین سطح از 21 تیر 1400 رسیده است.

  در هفته جاری شاخص کل بورس با کاهش قابل توجهی روبرو بود و به کانال 1.2 میلیون واحدی افت کرد. کاهش بازار سهام با وجودی ادامه یافته که مدت‌ها است دلار در بازار آزاد صعودی بوده و به 30 هزار تومان نیز رسیده است. در این مطلب به بررسی تحولات دلار در 7 روز اخیر می‌پردازیم و بازدهی شاخص کل و هم وزن در هفته چهارم آذر را نیز ذکر می‌کنیم.

  تحولات دلار در بازار آزاد

  در هفته اخیر دلار شاهد نوساناتی بود. این ارز معتبر جهانی که در چهارشنبه هفته گذشته به قیمت 30750 تومان معامله می‌شد، در اواسط هفته و با گمانه‌زنی‌های خوب در مورد سرنوشت مذاکرات وین به میانه کانال 29 هزار تومان هم افت کرد. با این حال، در سه‌شنبه و چهارشنبه بار دیگر با انتشار خبرهایی جدید قیمت دلار بالا رفت و در حال حاضر 30 هزار و 400 تومان معامله می‌شود. به این ترتیب بهای دلار در این 7 روز با افت 1.1 درصدی روبرو بوده است. با این حال، در طول هفته‌ای که گذشت، بازار سهام واکنش خاصی به تغییرات قیمت دلار چه در حال افزایش و چه در حال کاهش نداشت.

  بیشتر بخوانید: بورس چیست؟

  شاخص کل بازار در هفته جاری

  در این هفته شاخص کل از یک میلیون و 349 هزار واحد به یک میلیون و 293 هزار واحد کاهش یافت. این افت به معنای آن است که بازار سهام در هفته جاری 4.16 درصد از ارزش خود را از دست داده است. بازار سهام هفته‌های خوبی را شاهد نبوده است و به پایین‌ترین سطح از 21 تیر 1400 تاکنون رسیده است. همان طور که می‌دانیم، شاخص کل سهام با ایراداتی همراه است و بسیاری آن را معیاری خوبی برای وضعیت بازار نمی‌دانند. به دلیل آن که این شاخص از شرکت‌های بزرگ تاثیرپذیری بالایی دارد، نمی‌تواند وضعیت شرکت‌های کوچک‌تر بورسی که اتفاقا تعداد آنها بسیار بیشتر است را به خوبی نشان دهد. به همین دلیل بهتر است از شاخص هم وزن سهام نیز استفاده کنیم.

  شاخص هم وزن همچنان در مسیر نزولی

  اگر نگاهی به شاخص هم وزن بازار سهام بیندازیم، خواهیم دید که در این هفته نیز با بازده منفی روبرو بوده‌ایم. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل 363 هزار و 590 واحد بود، در پایان این هفته به 344 هزار و 506 واحد افت کرد. به این ترتیب شاخص هم وزن برای پنجمین بار متوالی بازده هفتگی منفی را به ثبت رساند. در این هفته بازده شاخص هم وزن 5.25- درصد شده است. اگر بازدهی شاخص کل را با شاخص هم وزن مقایسه کنیم، خواهیم دید بازده منفی شاخص هم وزن بیش از شاخص کل بوده است. این به معنای آن است که شرکت‌های کوچک بورسی در این هفته به طور متوسط بیش از شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی زیان دیده‌اند.

  بیشتر بخوانید: بهترین بازار سرمایه‌‎گذاری 8 ماه اول سال

  جمع‌بندی

  همان طور که اشاره شد در هفته اخیر، بازار سهام با افت روبرو شد و شاخص کل و هم وزن بازدهی منفی به ثبت رساندند. به نظر می‌رسد بزرگترین عامل در افت بورس نااطمینانی باشد که بر بازار و مذاکرات حاکم است، هرچند عده‌ای مباحث بودجه‌ای را نیز در افت این هفته بورس موثر می‌دانند. مشخص شدن سرنوشت مذاکرات می‌تواند در حل مساله نااطمینانی در بورس تاثیر زیادی داشته باشد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها