سرمایه+>سرمایه‌گذاری>بیت کوین در یک قدمی قله تاریخی/ چه کسانی بیت کوین بخرند؟>

بیت کوین در یک قدمی قله تاریخی/ چه کسانی بیت کوین بخرند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 17
  • 0

قیمت بیت کوین دیروز ۴ آذر ماه از ۱۹ هزار دلار گذشت و حتی به ۱۹۴۰۰ دلار نیز نزدیک شد. اما قیمت این ارز دیجیتال برگشت و فعلا در حدود ۱۹ هزار دلار قرار دارد. با این حساب بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۳ درصد رشد داشته و بازده آن از ابتدای سال میلادی تاکنون به ۱۶۱ درصد رسیده است. در این میان اتریوم، ارز دیجیتال معروف دیگر، دیروز روز خوبی را سپری نکرد. اتریوم نیز در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲ درصد افت کرد ولی با وجود این، بازده آن از ابتدای سال میلادی به ۳۴۸ درصد رسید. این رشدهای قابل توجه برای بسیاری این سوال را مطرح می‌کند که آیا در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

فراز و نشیب بازار ارزهای دیجیتال

ارزهای معتبر دیجیتال مانند اتریوم و بیت کوین در یک سال اخیر روند صعودی قابل توجهی داشته و به رکوردهای تاریخی خود در سال ۲۰۱۷ نزدیک شده‌اند. این اتفاق می‌تواند پیامدهایی از جمله استقبال بیشتر افراد از ارزهای دیجیتال را در پی داشته باشد. همین استقبال هم می‌تواند به عاملی برای افزایش قیمت این ارزها بدل شود و با افزایش تعداد گره‌ها، ارزش شبکه را افزایش دهد. البته نوسانات ارزهای دیجیتال ثابت کرده است باید مراقب ورود و خروج به این بازار بود. در غیر این صورت ممکن است با زیان روبرو شویم.

چرا بیت کوین بالا رفت؟

برخی کارشناسان علت رشد بیت کوین در یک سال اخیر را ۳ موضوع می‌دانند. کمتر شدن عرضه بیت کوین، افزایش تقاضای سرمایه گذاری و ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری مهم به این بازار در کنار افزایش مقبولیت و پذیرندگی ارزهای دیجیتال، به خصوص بیت کوین در اقبال به آنها موثر بوده است. البته در هفته‌ اخیر پیش‌بینی می‌شد بیت کوین روی خوشی به نهایی شدن انتخاب بایدن نشان دهد.

بیت کوین چقدر بالا می‌رود؟

در مورد قیمت آینده بیت کوین گمانه‌زنی‌های زیادی انجام می‌شود که برخی از آنها کمی از دور از انتظار به نظر می‌رسد. به عنوان مثال سیتی بانک گزارش کرده است بر اساس پیش‌بینی شرکت‌های سرمایه‌گذاری قیمت بیت کوین می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۳۰۰ هزار دلار نیز برسد. با وجود این، در حال حاضر این اعداد و ارقام کمی خوشبینانه به نظر می‌رسد و با توجه به سابقه معاملات بیت کوین به نظر می‌رسد نتوان عدد و رقم قطعی برای آینده آن مشخص کرد.

حدی برای سود و ضرر بیت کوین وجود دارد؟

همان طور که گفتیم بازدهی بیت کوین و اتریوم در یک سال گذشته بسیار قابل توجه بوده اما بازار ارزهای دیجیتال همیشه به این صورت نبوده است. سه سال پیش همین موقع قیمت هر واحد اتریوم بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار بود. یازدهم ژانویه ارزش هر واحد اتریوم به بیش از ۱۱۴۹ دلار رسید. یعنی رشد ۱۷۸ درصدی قیمت تنها در ۴۸ روز! اما بعد چه اتفاقی افتاد؟ از ۱۱ ژانویه تا ۵ آوریل ۲۰۱۸ قیمت اتریوم شروع به سقوط کرد و ظرف کمتر از ۳ ماه به ۳۷۳ دلار رسید! همین موضوع در مورد بیت کوین هم رخ داده است. از نیمه سپتامبر تا نیمه دسامبر ۲۰۱۷ در کمتر از ۳ ماه قیمت بیت کوین از حدود ۳۶۰۰ دلار به حدود ۱۹ هزار دلار رسید و با طی مسیری نزولی در انتهای سال ۲۰۱۸ به کمتر از ۴ هزار دلار رسید!

در واقع از آنجا که سنجش ارزش ذاتی این ارزها تا حدود زیادی مبهم است، نمی‌توان حد خاصی برای رشد یا سقوط آنها تصور کرد. علاوه بر این، بیت کوین فاقد نهادی مانند بانک مرکزی است و به همین دلیل نوسانات آن از سوی یک ناظر یا عامل بیرونی کنترل نمی‌شود. همین موضوع بیت کوین را برای سرمایه‌گذارانی که ریسک‌پذیر نیستند، تبدیل به گزینه‌ای نامناسب می‌کند.

بیشتر بخوانید: قیمت بیت کوین و اتریوم در هفته آینده چقدر تغییر می‌کند؟

چه کسانی بیت کوین بخرند؟

با وجود رشد قابل توجه بیت کوین در یک سال اخیر، باید توجه کرد که ارزهای دیجیتال فاقد نهاد متمرکزی برای نظارت و کنترل نوسانات آنها هستند. به همین دلیل نیز ممکن است در صورتی که خروج سرمایه‌گذاران بزرگ از این بازار صورت بگیرد، نوسانات آن چشمگیر باشد. همین مسائل موجب می‌شود که توجه به نکاتی برای انتخاب ارزهای دیجیتال و آشنایی با سازوکار بیت کوین و ارزهای مشابه لازم باشد. علاوه بر این، تجربه تاریخی ارزهای دیجیتال و بالا و پایین شدن چشمگیر قیمت در آنها به معنی این است که سرمایه گذاران آشنا به مفاهیم دیجیتال و افراد ریسک پذیر باید در آن سرمایه گذاری کنند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...