تحلیل قیمت بیت کوین در هفته سوم اسفند 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 207
  • 0
  تحلیل قیمت بیت کوین در هفته سوم اسفند 1400

  در یک هفته گذشته قیمت بیت کوین در بازار جهانی بالا رفت. با این حال همچنان هم مسائلی وجود دارد که می‌تواند در روزهای آتی روی قیمت رمزارزها تاثیر بگذارد.

  از آنجا که بیت کوین مهمترین رمزارز محسوب می‌شود و بیشترین سهم بازار ارزهای دیجیتال در اختیار آن قرار دارد، تغییرات قیمتی آن هم روی کل بازار تاثیر زیادی خواهد گذاشت. ارزش کل بازار رمزارزها در حال حاضر حدود 1.7 هزار میلیارد دلار است که بیش از 700 میلیارد دلار از آن متعلق به بیت کوین است. در واقع بیش از 41 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال تنها در اختیار بیت کوین قرار دارد. این موضوع اهمیت قیمت بیت کوین و وضعیت آن را برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد. در ادامه بر اساس تحلیل وبسایت معتبر fxempire به بررسی وضعیت بیت کوین در روزهای اخیر می‌پردازیم.

  دورنمای قیمت بیت کوین

  در 7 روز اخیر، بهای بیت کوین با افزایش همراه بود. هر واحد از این ارز دیجیتال که در 8 اسفندماه حدود 37 هزار و 600 دلار معامله می‌شد، در یکشنبه این هفته، 15 اسفند به حدود 38 هزار و 700 دلار رسید. با این حال، در 4 روز هفته بیت کوین نزولی بود و نتوانست در بالای 40 هزار دلار تثبیت شود. وضعیت برای سایر رمزارزها نیز چندان مساعد نبود. به عنوان مثال اتریوم که یکی دیگر از معتبرترین رمزارزها است، در هفت روز اخیر از حدود 2800 دلار به حدود 2600 دلار کاهش یافت.

  شاخص ترس و طمع در بیت کوین

  یکی از شاخص‌های مهمی که برای سنجش وضعیت بازار رمزارزها مطرح می‌شود، شاخص ترس و طمع است. این شاخص عددی بین صفر و صد را نشان می‌دهد. هر چه ما به صفر نزدیک‌تر باشیم، به معنی آن است که ترس در بازار به شدت حاکم است. در این شرایط معمولا قدرت در دست فروشندگان است و قیمت افت می‌کند. البته وقتی این شاخص به کمتر از 25 می‌رسد، به معنی ترس شدید در بازار است. در چنین شرایطی ممکن است زمان خرید خوبی فرا رسیده باشد.

  از سوی دیگر، هر چه عدد شاخص به 100 نزدیک‌تر باشد، نشان دهنده طمع بالایی است که سرمایه‌گذاران به بیت کوین دارند و قیمت‌ همگام با افزایش خریداران بالا می‌رود. در این وضعیت، اصطلاحا دارایی بیش‌خرید شده است. در چنین شرایطی موقع خوبی برای فروش دارایی پیش آمده است. وقتی شاخص بالای 75 باشد، در وضعیت طمع شدید قرار داریم. در حال حاضر شاخص ترس و طمع بیت کوین عدد 23 را نشان می‌دهد که می‌تواند موقعیت خرید خوبی باشد. اما قبل از دست زدن به خرید و فروش باید از متغیرهای دیگر هم کمک گرفت و شرایط را به نحو همه جانبه سنجید.

  سناریوهای ترس و طمع

  اگر بازار بیت کوین پررونق شود، شاخص ترس و طمع باید به 54 برسد تا قیمت به 50 هزار دلار بازگردد. از سوی دیگر، اگر شاخص به زیر 20 افت کند، قیمت را به کمتر از 30 هزار دلار سوق خواهد داد.

  دغدغه‌ها پیرامون تحریم‌های اعمال شده بر روسیه از طریق و نقش بازار ارزهای دیجیتال همچنان به نااطمینانی موجود در این بازار دامن می‌زند. بررسی‌های دولت‌ها در خصوص این بازار می‌تواند فشار را بر آن افزایش دهد زیرا قانون‌گذاران به دنبال راه‌هایی برای کنترل کردن تراکنش‌های رمزارز در روسیه باشند. پس از این که بایننس، کوین بیس، و برخی صرافی‌های ارز دیجیتال دیگر از ایجاد ممنوعیت برای کاربران روسی خودداری کردند، احتمالا قانون‌گذاری دقیق‌تر از قبل پیگیری خواهد شد.

  تحلیل قیمتی بیت کوین

  همان طور که اشاره کردیم، قیمت بیت کوین در حال حاضر حدود 38 هزار دلار است. برای آن که بیت کوین با افزایش قیمت روبرو شود، نیاز دارد تا از پیوت 38 هزار و 750 دلاری عبور کند. در این صورت این ارز دیجیتال خواهد توانست تا سطح مقاومت اول یعنی 39 هزار و 329 دلار افزایش پیدا کند. با رسیدن به اولین سطح مقاومت، رشد قیمت بیت کوین احتمالا متوقف می‌شود یا حتی ممکن است با کاهش قیمت روبرو شویم. با این حال، اگر بازار با حمایت خرید خوبی روبرو شود، می‌تواند مقاومت اول را بشکند و تا سطح مقاومت دوم یعنی 40 هزار و 304 دلار بالا برود. سومین مقاومت بیت کوین نیز در 41 هزار و 856 دلار قرار دارد.

  در صورتی که بیت کوین نتواند به پیوت 38 هزار دلاری نرسد، سناریوی نزولی آن می‌تواند آغاز شود. در این حالت، بیت کوین ممکن است تا سطح حمایت اول یعنی 37 هزار و 819 دلار کاهش یابد. با رسیدن به سطح حمایت اول، افت قیمت احتمالا متوقف می‌شود و حتی ممکن است با افزایش قیمت هم روبرو شویم. اما در صورتی که فروش در بازار قدرتمند باشد و نااطمینانی شدیدی در آن حس شود، بیت کوین شاید تا سطح حمایت دوم یعنی 37 هزار و 819 دلار هم افت کند.

  نگاه آخر

  نگاهی به میانگین‌های متحرک نمایی و کندل‌های 4 ساعته نشان می‌دهد وضعیت بازار بیت کوین همچنان نشانه‌های نزولی دارد. بیت کوین همچنان کمتر از میانگین متحرک نمایی 50 روزه خود حرکت می‌کند. در روزهای اخیر میانگین متحرک نمایی 50 روزه، میانگین متحرک‌های نمایی 200 روزه و 100 روزه را قطع کرده است که احتمال افت قیمت را بالا برده است. رسیدن به میانگین متحرک نمایی 50 روزه که فعلا در محدوده 40 هزار و 300 دلاری قرار دارد، حمایت را ایجاد خواهد کرد. با تمام این حرف‌ها اگر قصد ورود به این بازار را دقت کنید و همه جوانب را مورد بررسی قرار دهید.

  تازه‌ترین‌ها