بیمه چیست و انواع آن کدامند؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 415
  • 0
  بیمه چیست و انواع آن کدامند؟

  بیمه راهی برای مدیریت ریسک شماست. هنگام خرید بیمه محافظت در برابر ضررهای مالی غیرمنتظره را خریداری می‌کنید. اگر اتفاق بدی برای شما بیفتد، شرکت بیمه به شما یا شخصی که انتخاب کرده‌اید، پول می‌دهد.

  تا حالا فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان بسیاری از ریسک‌های زندگی را از بین برد یا کاهش داد؟ انسان‌ها نمی‌توانند همه ریسک‌هایی که ممکن است بر سر راهشان باشد را از بین ببرند. اما شرایطی وجود دارد که می‌تواند بسیاری از ریسک‌هایی که ممکن است در زندگی برای ما اتفاق بیفتد را کاهش یا از بین ببرد. انسان‌ها برای انجام این کار از مقوله‌ای به نام بیمه استفاده می‌کنند. اکثر مردم نوعی بیمه دارند، بیمه برای ماشین، خانه یا حتی زندگی خود افراد. با این حال، بسیاری از ما به این فکر نمی‌کنیم که بیمه چیست و انواع آن کدامند یا چگونه کار می‌کند.

  بیمه چیست؟

  بیمه قراردادی است که توسط یک بیمه نامه منعقد می‌شود که در آن بیمه‌گذار از یک شرکت بیمه حمایت مالی یا بازپرداخت در برابر خسارت دریافت می‌کند. به بیان دیگر، بیمه راهی برای مدیریت ریسک شماست. هنگام خرید بیمه محافظت در برابر ضررهای مالی غیرمنتظره را خریداری می‌کنید. اگر اتفاق بدی برای شما بیفتد، شرکت بیمه به شما یا شخصی که انتخاب کرده‌اید، پول می‌دهد. این در حالی است که اگر بیمه ندارید و حادثه‌ای رخ دهد، ممکن است مسئول تمام هزینه‌های مربوطه باشید. حالا که توضیح دادیم بیمه چیست به چگونگی کارکرد آن اشاره می‌کنیم.

  بیمه چگونه کار می‌کند؟

  انواع مختلفی از بیمه نامه‌ها وجود دارند و تقریباً هر فرد یا کسب و کاری می‌تواند شرکت بیمه‌ای را بیابد که مایل به بیمه کردن وی باشد. رایج‌ترین بیمه نامه‌ها شامل بیمه خودرو شخصی، سلامت، خانه و عمر است. البته باید توجه کرد که بیمه خودرو طبق قانون الزامی است. کسب و کارها به انواع خاصی از بیمه نامه نیاز دارند تا در برابر انواع خاصی از خطراتی که یک کسب و کار خاص را تهدید می‌کنند، مورد محافظت قرار گیرند. به عنوان مثال، یک فست فود به بیمه‌ای نیاز دارد که آسیب‌های ناشی از آتش گرفتن یا پخت و پز با سرخ کن را پوشش دهد. اما یک فروشنده خودرو در معرض این نوع خطر نیست، بلکه برای آسیبی که ممکن است در حین رانندگی رخ دهد نیاز به پوشش ریسک دارد. همچنین برای نیازهای بسیار خاص، بیمه نامه‌هایی مانند آدم ربایی، قصور پزشکی و بیمه مسئولیت حرفه‌ای که به عنوان بیمه خطا و قصور نیز شناخته می‌شود، وجود دارد.

  هنگام انتخاب بیمه نامه، مهم است بدانیم بیمه چگونه کار می‌کند. درک دقیق این مفاهیم به شما کمک می‌کند تا بیمه‌ای را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت داشته باشد. سه جزء هر نوع بیمه بسیار مهم است: حق بیمه، سقف بیمه نامه و فرانشیز (مبلغ قابل کسر). موارد زیر در مورد این که بدانید بیمه چیست بیشتر به شما کمک می‌کنند.

  حق بیمه

  حق بیمه نامه، قیمت آن است که معمولاً به عنوان هزینه ماهانه بیان می‌شود. حق بیمه توسط بیمه‌گر بر اساس مشخصات ریسک شما یا کسب و کارتان تعیین می‌شود. با این حال، بیمه‌گران مختلف ممکن است حق بیمه‌های متفاوتی را برای بیمه نامه‌های مشابه دریافت کنند. بنابراین یافتن قیمتی که برای شما مناسب است نیاز به کمی جستجو دارد.

  سقف بیمه نامه

  سقف بیمه نامه حداکثر مبلغی است که بیمه‌گر تحت بیمه نامه برای خسارت تحت پوشش پرداخت می‌کند و حداکثر در هر دوره (به عنوان مثال، مدت سالانه یا ماهانه)، برای هر ضرر یا آسیب در طول عمر بیمه نامه که به عنوان حداکثر طول عمر نیز شناخته می‌شود، تنظیم می‌شود. به طور معمول، محدودیت‌ها و پوشش‌های بیشتر، حق بیمه بالاتری را به همراه دارد. برای یک بیمه نامه عمر، حداکثر مبلغی که بیمه‌گر پرداخت می‌کند، ارزش اسمی نامیده می‌شود و مبلغی است که در هنگام فوت بیمه شده به ذینفع پرداخت می‌شود.

  فرانشیز

  فرانشیز مبلغ مشخصی است که بیمه‌گذار باید قبل از پرداخت خسارت توسط بیمه‌گر از جیب خود بپردازد. فرانشیزها به عنوان بازدارنده‌ای برای حجم زیادی از مطالبات کوچک و ناچیز عمل می‌کنند. فرانشیزها بسته به بیمه‌گر و نوع بیمه‌نامه می‌توانند برای هر بیمه یا خسارت اعمال شوند. بیمه‌های با فرانشیزهای بسیار بالا معمولاً هزینه کمتری دارند.

  انواع بیمه‌ها

  انواع مختلفی از بیمه وجود دارد از جمله بیمه سلامت، بیمه خانه، بیمه خودرو و بیمه عمر.

  بیمه سلامت

  با توجه به بیمه درمانی، افرادی که مشکلات سلامت مزمن داشته یا نیاز به مراقبت‌های پزشکی منظم دارند باید به دنبال بیمه‌هایی با فرانشیز کمتر باشند. زیرا این افراد به دلیل بیماری خود ممکن است در سال چندین بار به مراکز درمانی مراجعه کنند و اگر بیمه آن‌ها دارای فرانشیز پایین باشد از لحاظ مالی به سود آنان خواهد بود.

  بیمه خانه

  بیمه خانه، از خانه و دارایی‌های شما که در آن وجود دارد در برابر آسیب یا سرقت محافظت می‌کند. این بیمه علاوه بر اینکه می‌تواند خود ملک مسکونی را از آسیب‌هایی همچون زلزله و سیل پوشش دهد، می‌تواند وسایل و دارایی‌های موجود در آن را نیز در برابر سرقت یا بلایای طبیعی در بر گیرد.

  بیمه خودرو

  هنگام خرید خودرو، محافظت از آن بسیار حائز اهمیت است. در صورت تصادف یا سرقت، خرابکاری یا آسیب دیدن وسیله نقلیه در اثر بلایای طبیعی، دریافت بیمه خودرو می‌تواند اطمینان خاطری را به شما بدهد. مردم به جای پرداخت از جیب خود برای حوادث رانندگی، حق بیمه سالانه را به یک شرکت بیمه خودرو پرداخت می‌کنند. سپس شرکت تمام یا بیشتر هزینه‌های مرتبط با تصادف خودرو یا سایر آسیب‌های وسیله نقلیه را پرداخت می‌کند.

  بیمه عمر

  بیمه عمر قراردادی است که بین بیمه‌گر و صاحب بیمه نامه منعقد می‌شود. بیمه نامه عمر تضمین می‌کند که بیمه‌‌گر در ازای حق بیمه پرداخت شده توسط بیمه‌گذار در طول عمر، مبلغی را به ذینفعان نامبرده در هنگام فوت بیمه شده پرداخت کند.

  بیمه سفر

  بیمه مسافرتی نوعی بیمه است که هزینه‌ها و خسارات ناشی از سفر را پوشش می‌دهد. این محافظت برای کسانی که در داخل یا خارج از کشور سفر می‌کنند مفید است.

  جمع‌بندی

  در این مطلب به بررسی این موضوع پرداختیم که بیمه چیست و انواع مختلف آن کدامند. بیمه در بسیاری از موارد به افراد کمک می‌کند تا در صورت بروز حادثه‌ای غیرمنتظره بتوانند تا حدودی آن را پوشش دهند.