سرمایه+>موفقیت>۷ تبعات اقتصادی کرونا بر جهان / چگونه کووید-۱۹ دنیا را متحول می‌کند؟>

۷ تبعات اقتصادی کرونا بر جهان / چگونه کووید-۱۹ دنیا را متحول می‌کند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 19
  • 0

شوک‌های اقتصادی نظیر کرونا فقط هر چند نسل یک بار رخ می‌دهند و تغییرات دائمی و گسترده ایجاد می‌کنند. اقتصاد جهان در حال گذر از رکودی است که کم‌تر کسی در طول تاریخ آن را به خود دیده است. واکسن کرونا به بهبود و جهش دوباره اقتصاد در سال ۲۰۲۱ کمک می‌کند اما به هر حال تبعات ناشی از کرونا سال‌های متمادی ادامه خواهد داشت و زمان می‌برد دوباره به رشد و جهش اقتصادی روزهای قبل از کرونا برسیم. برخی از تبعات افتصادی کرونا کاملا مشهود هستند. ربات‌ها اغلب کارهای خدماتی و کارخانه‌ای را انجام می‌دهند و بیش‌تر کارمندان در خانه خواهند ماند. نابرابری در سراسر دنیا بیش‌تر می‌شود. دولت‌ها نقش پر رنگ‌تری در زندگی افراد ایفا می‌کنند. در ادامه به بررسی تبعات افتصادی کرونا می‌پردازیم.

تبعات اقتصادی کرونا

دولت‌های بزرگ و کسری بودجه، یکی از تبعات افتصادی کرونا

در سراسر جهان دولت‌ها برای محافظت از اقتصاد در برابر کرونا با کسری بودجه مواجه شده‌اند. خیلی از آنها برای حمایت از کسب و کارها و افراد در دوران کرونا از محل بودجه به آن‌ها کمک‌های فراوانی کرده‌اند و در نتیجه با کسری بودجه مواجه شده‌اند. حتی کشورهای با اقتصاد پیشرفته که نرخ بهره پایین و بازارهای سرمایه با عملکرد بهتر دارند هم تا حدودی با بحران مواجه شدند. آمار جدید نشان می‌دهد دولت‌ها می‌بایست سیاست‌های مالی را هوشمندانه‌تر به کار گیرند تا بتوانند باعث جهش اقتصاد شوند چرا که کسری بودجه که یکی از تبعات اقتصادی کرونا است در بلند مدت منجر به افول اقتصاد کشور می‌شود.

بانک‌ها، پول پاشی و تورم

سیاست تسهیل مقداری که یکی دیگر از تبعات اقتصادی کرونا است به این معنی است که در شرایط بحران مالی، بانک‌ها در اغلب نقاط جهان به منظور تسهیل مشکلات اقتصادی نرخ بهره را به پایین‌ترین حد ممکن می‌رسانند و از برنامه‌های دولت حمایت می‌کنند. با شیوع ویروس کرونا بانک‌ها به تسهیل مقداری روی آورده‌اند. تمام این مداخله‌های مالی آسان‌ترین شرایط مالی را در طول تاریخ ایجاد کرده و منجر به سرمایه‌ گذاری‌های هیجانی زیادی شده است. در نتیجه بسیاری از تحلیلگران بازار نگران پیامدهای منفی و مخرب سرمایه گذاری هیجانی سرمایه گذاران هستند. اما در این شرایط بانک‌های مرکزی نمی‌توانند از بسیاری از کسب و کارها و شرکت‌ها و به خصوص بازار کار که بسیار شکننده هستند حمایت نکنند چرا که ممکن است به طرز بدی زمین بخورند و نابود شوند. این موضوع همچنین احتمال تورم را نیز افزایش داده است.

گسترش فقر و عقب ماندگی اقتصادی

بر خلاف کشورهای ثروتمند، کشورهای فقیر و کشورهای در حال توسعه منابع لازم برای حمایت از مشاغل و کسب و کارها را ندارند و حتی نمی‌توانند واکسن کرونا بخرند. به منظور خرید واکسن و حمایت از مشاغل، این کشورها ممکن است با بحران ارزی روبرو شوند. بانک جهانی هشدار می‌دهد که کرونا علاوه بر باعث افزایش فقر باعث عقب ماندگی چند ساله این کشورها می‌شود که این موارد از دیگر تبعات اقتصادی کرونا می‌باشند.

خیزش ربات‌ها و بیکاری افراد

افزایش نرخ بیکاری یکی از تبعات اقتصادی کرونا است. در بسیاری از مشاغل نظیر خرده فروشی، انبارداری و مهمان داری رعایت فاصله گذاری اجتماعی دشوار است. یکی از راه حل‌های مواجهه با کرونا به خصوص در مواردی که فاصله گذاری اجتماعی دشوار بوده، جایگزینی انسان با ربات بوده است. در نتیجه ماشینی شدن بسیاری از کسب و کارها، نرخ بیکاری بالا می‌رود و خیلی از افراد شغل خود را از دست می‌دهند. البته پیش از کرونا نیز روند افزایش استفاده از ربات‌ها شدت گرفته بود.

تعطیلی همه جا در کرونا

هیچ کاری نکردن و هیچ جایی نرفتن نیز از دیگر تبعات اقتصادی کرونا است. مسافرت در کرونا چه مسافرت تفریحی چه مسافرت کاری بسیار کم شده حتی می‌توان گفت تقریبا دیگر کسی در این دوره به مسافرت نمی‌رود. کنسرت‌ها و جشن‌های زیادی نیز در کرونا بر کنار شده‌اند. حتی اگر این فعالیت‌ها بعد از کرونا از سر گرفته شوند باز هم به قوت دوران قبل از کرونا نمی‌شوند. در مسافرت نیز باید پروتکل‌های سختی را رعایت کنیم و همیشه قبل از مسافرت تست کرونا دهیم.

جهانی شدن متفاوت

از دیگر تبعات اقتصادی کرونا تغییر نحوه جهانی شدن است. با شیوع ویروس کرونا در نتیجه تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها و کسب و کارها شوک بزرگی به همه جا منتقل شد و در نتیجه دولت‌ها و کسب و کارها در رویکردهای خود تجدید نظر کردند و سعی کردند خود را با شرایط ناشی از کرونا وفق دهند و به اصطلاح پوست بیاندازند. در نتیجه این تطبیق بسیاری از کسب و کارها فعالیت خود را به شکلی دیگر ادامه دادند.

بیشتر بخوانید: پس از کرونا اقتصاد چگونه است؟

حرکت به سوی اقتصاد سبز و دوستدار محیط زیست

با شیوع ویروس کرونا، هواپیماها بال‌هایشان را بستند و مردم در خانه ماندند. تقاضا برای سوخت‌های فسیلی کاهش یافت و فعالیت‌های اقتصادی نیز کمتر شدند. همچنین برخی کشورها متوجه اهمیت اقتصاد سبز شده‌اند و از ممنوعیت فروش ماشین‌های بنزینی و دیزلی تا سال ۲۰۳۵ خبر داده‌اند. این خبر بسیار خوبی است که از تبعات مثبت کرونا محسوب می‌شود.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...