تحلیل بیت کوین در هفته اول بهمن ماه 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 177
  • 0
  تحلیل بیت کوین در هفته اول بهمن ماه 1400

  روز سوم بهمن 1400، شاخص ترس و طمع بیت کوین روی عدد 11 از 100 قرار گرفت. در ماه ژانویه یعنی همین ماه این شاخص تا 24 نیز رسیده بود. شاخص ترس و طمع به ما می‌گوید: وقتی در بخش قرمز قرار داشته باشیم، بازار خرسی (کم‌رونق) است و هراس شدیدی از افت قیمت وجود دارد.

  این روزها برای بازار ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاران نوپای بیت کوین، خوب سپری نشده است. اغلب رمزارزها و در صدر آنها بیت کوین هفته گذشته نیز به افت خود ادامه دادند. بیت کوین در 7 روز منتهی به یکشنبه (3 بهمن) 15.7 درصد افت کرد و به 36 هزار دلار رسید. البته در طول هفته قیمت بیت کوین تا 34 هزار دلار نیز پایین آمد. برای بسیاری از سرمایه‌گذاران این پرسش وجود دارد که مهمترین ارز دیجیتال تا کجا پایین می‌آید و چشم‌انداز قیمت بیت کوین در هفته اول بهمن ماه چیست؟ در ادامه با استفاده از تحلیل وبسایت معتبر fxempire تلاش می‌کنیم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

  مروری بر وضعیت ارزهای دیجیتال

  همان طور که اشاره کردیم این روزها وضعیت بازار ارزهای دیجیتال خوب نیست. در 7 روز گذشته «آدا» بیش از 20 درصد افت داشته، «اتریوم» 24 درصد از ارزش خود را از دست داده و «ریپل» نیز با کاهش 19 درصدی مواجه شده است. برخی ارزها حتی بیش از این هم زیان کرده‌اند. ارزش بازار ارزهای دیجیتال هم در 7 روز منتهی به 3 بهمن ماه، 408 میلیارد دلار افت کرد و به 1661 هزار میلیارد دلار رسید. این در حالی است که در ماه‌های گذشته بازار ارزهای دیجیتال ارقام بیش از 3 هزار میلیارد دلار را هم تجربه کرده بود.

  چه عواملی روی بیت کوین اثر خواهند گذاشت؟

  در ادامه به چند عامل تاثیرگذار روی قیمت بیت کوین اشاره می‌کنیم. سیاست‌های پولی فدرال رزرو (معادل با بانک مرکزی آمریکا) را می‌توان عامل اصلی اثرگذار در هفته گذشته دانست. تلاش‌های فدرال رزرو برای بالا بردن نرخ بهره می‌تواند روی بیت کوین آثاری در پی داشته باشد. علاوه بر این، قانون‌گذاری‌ها هم در هفته قبل روی بازار رمزارزها تاثیرگذار بودند. به دنبال انتشار اخباری در خصوص تلاش بانک مرکزی روسیه به منظور تدوین طرحی برای ممنوعیت استخراج و معامله ارزهای دیجیتال، بازار رمزارزها در این روزها تاثیر منفی دیگری را تجربه کردند. چنین اتفاقی می‌تواند در کنگره آمریکا نیز روی بدهد. نکته قابل توجه این است که اکنون مقدار قابل توجهی از بیت کوین در آمریکا و روسیه استخراج می‌شود. طبق آخرین گزارش‌ها، بیش از یک سوم استخراج بیت کوین در آمریکا و 11 درصد در روسیه رخ می‌دهد. در مجموع، احتمال قانون‌گذاری روی فعالیت بیت کوین افزایش یافته است.

  هفته گذشته، مقامات کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، در مورد افزایش نظارت در آینده نزدیک خبر داد و نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز خواهان همکاری بین‌المللی و رویکردی مشترک برای چالش‌های ارزهای دیجیتال در اجلاس معروف داووس در سال 2022 شده است.

  شاخص ترس و طمع بیت کوین چه می‌گوید؟

  روز سوم بهمن 1400، شاخص ترس و طمع بیت کوین روی عدد 11 از 100 قرار گرفت. در ماه ژانویه یعنی همین ماه این شاخص تا 24 نیز رسیده بود. شاخص ترس و طمع به ما می‌گوید: وقتی در بخش قرمز قرار داشته باشیم، بازار خرسی (کم‌رونق) است و هراس شدیدی از افت قیمت وجود دارد. اگر همه جوانب سنجیده شده باشد، گاهی چنین موقعیت‌هایی می‌تواند برای خرید مناسب باشد. هر چه عدد این شاخص بالاتر رفته و به 100 نزدیک‌تر شویم، بازار پررونق‌تر است. البته نشان دهنده این است که طمع در بازار بالا بوده و گاهی با سنجش جوانب شاید بهتر است دست به فروش بزنیم. در شرایط فعلی، بهتر است کمی منتظر بمانید تا اوضاع کمی شفاف‌تر شود ولی بعد، این شاخص می‌تواند راهنمای شما باشد. هرچند، باید از ابزار تکمیلی هم استفاده کنید.

  همگامی بازار رمزارزها با بازار اوراق بهادار آمریکا

  در هفته قبل بازار نزدک آمریکا 7.5 درصد افت داشت. اگر نزدک از روز یکشنبه که آغاز هفته در آمریکا محسوب می‌شود، صعود خوبی داشته باشد، می‌تواند روی قیمت بیت کوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال هم تاثیر مثبت بگذارد. البته این تنها عامل اثرگذار بر وضعیت بیت کوین در این هفته نیست.

  چشم‌انداز بیت کوین در هفته اول بهمن ماه 1400

  در زمان نگارش این مطلب (ظهر روز دوشنبه چهارم بهمن)، بیت کوین با افت قیمت نسبت به روز قبل به 34 هزار دلار رسیده است. اگر در 7 روز پیش رو، قیمت بیت کوین به 37 هزار 918 دلار برسد، می‌تواند بار دیگر وارد کانال 40 هزار دلاری شود و تا نخستین مقاومت مهم آن، یعنی 41 هزار و 981 دلاری هم صعود کند.

  در صورتی که پیوت این هفته در عبور از 37 هزار و 918 دلار ناکام بماند، بیت کوین برای دومین هفته متوالی تحت فشار قرار خواهد گرفت. در چنین شرایطی، قیمت بیت کوین می‌تواند تا نخستین سطح حمایت یعنی 32 هزار و 245 دلار هم افت کند. اگر افت بیت کوین ادامه‌دار باشد، انتظار می‌رود دومین حمایت مهم خود را در سطح 28 هزار دلار نشان دهد.

  تازه‌ترین‌ها