گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد

رونق معاملات مسکن در آخرین ماه پاییز 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 104
  • 0
  رونق معاملات مسکن در آخرین ماه پاییز 1400
  بر اساس گزارش بانک مرکزی تعداد خانه‌های معامله شده در شهر تهران در آذر امسال به 9772 واحد رسیده است که در مقایسه با آذر ماه سال گذشته 282 درصد رشد کرده است. علاوه بر این، تعداد خانه‌های معامله شده در آبان ماه امسال 7304 واحد بود که با توجه به مقدار فعلی، در آذر ماه حدود 34 درصد رشد کرده است.

  تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت مسکن در شهر تهران در آذر ماه 1.8 درصد افزایش یافته است. به این ترتیب، متوسط بهای هر متر مربع خانه در پایتخت به 32 میلیون و 590 هزار تومان رسیده است. این رشد مسکن همگام با رشد دلار در آذر ماه رخ داده است. در ادامه به مهمترین تحولات مسکن در ماه آذر و قیمت دلار در بازار آزاد اشاره می‌کنیم.

  قیمت دلار در آذر ماه

  در آخرین ماه از فصل پاییز سال 1400، قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش همراه بود. دلار که در پایان آبان ماه در کانال 28 هزار تومان معامله می‌شد، در آذر ماه تا 31 هزار تومان هم افزایش یافت اما در نهایت در کانال 30 هزار تومانی به کار خود خاتمه داد. این رشد بیش از 6 درصدی دلار در بازار آزاد، طول کشیدن مذاکرات و مولفه‌های اقتصاد کلان کشور عواملی برای تورم انتظاری بوده‌اند. به نظر می‌رسد همان طور که در گزارش‌های پیشین هم اشاره کردیم، تا زمانی که دلار به رشد خود ادامه می‌دهد بازار مسکن نیز روندی صعودی دارد و احتمالا شاهد رکود معاملات نباشیم.

  معاملات قابل توجه مسکن در آذر ماه

  بر اساس این گزارش تعداد خانه‌های معامله شده در شهر تهران در آذر امسال به 9772 واحد رسیده است که در مقایسه با آذر ماه سال گذشته 282 درصد رشد کرده است. علاوه بر این، تعداد معاملات مسکن در آذر ماه از تعداد خانه‌های معامله شده در آذر 1398 هم بالاتر است. تعداد خانه‌های معامله شده در آبان ماه امسال 7304 واحد بود که با توجه به مقدار فعلی در آذر ماه حدود 34 درصد رشد کرده است. این تعداد معاملات می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که مسکن دور از رکود قرار دارد.

  قیمت هر متر مسکن چند؟

  همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، مطابق با گزارش بانک مرکزی، قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران به طور متوسط از 32 میلیون و 590 هزار توکان هم عبور کرده که نسبت به آذر 99 حدود 21 درصد و نسبت به آبان 1400 حدود 1.8 درصد رشد قیمت داشته است.

  چه مسکن‌هایی بیشتر خواهان دارند؟

  طبق همین گزارش، رشد میزان معاملات برای خانه‌های کمتر از 5 سال ساخت کمتر از سایر خانه‌ها بوده و سهم خانه‎های نوساز نسبت به آذر ماه پارسال حدود 7 درصد کمتر شده است. این موضوع نشانه‌ای از تمایل بیشتر خریداران برای معامله خانه‌های با عمر بیشتر است. البته گران‌تر بودن قیمت خانه‌های نوساز هم در این میان تاثیرگذار است. از سوی دیگر، سهم خرید خانه‌های 6 تا 10 سال ساخت تغییر زیادی نکرده است. در نهایت، متقاضیان بیشتر خریدار خانه‌های بیش از 10 سال ساخت بوده و سهم خرید این خانه‌ها افزایش یافته است.

  کدام مناطق بیشتر معامله شده‌اند؟

  بیشترین میزان معاملات در شهر تهران مربوط به منطقه 5 بوده که 14.3 درصد از خرید و فروش را به خود اختصاص می‌‎دهد. پس از این منطقه به ترتیب منطقه 10، منطقه 2، منطقه 4، منطقه 14 و منطقه 8 جای دارند.

  گران‌ترین منطقه تهرات در حال حاضر منطقه یک است که هر متر خانه به طور متوسط به بهای 69 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. پس از آن نیز منطقه 3 با متوسط 61 میلیون تومان و منطقه 2 با میانگین 50 میلیون تومان قرار گرفته‌اند. ارزان‌ترین مناطق نیز منطقه 18 با میانگین متری 15.8 میلیون تومان و منطقه 16 با میانگین 16.9 میلیون تومان هستند.

  نرخ کرایه در یک سال اخیر چقدر افزایش یافت؟

  بر اساس آخرین گزارش تحولات مسکن بانک مرکزی، شاخص اجاره‌بها در شهر تهران نسبت به آذر 1399 افزایش 51.2 درصدی داشته و در کل مناطق شهری کشور نیز اجاره 54.2 درصد رشد کرده است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها