واکسن کرونا کی تزریق می‌شود؟ بریتانیا در صف اول

  • اشتراک‌گذاری
  • 37
  • 0
واکسن کرونا کی تزریق می‌شود؟ بریتانیا در صف اول

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های موجود در کشور‌های جهان این است که بالاخره تزریق واکسن کرونا از چه زمانی آغاز می‌شود. بی شک با شروع توزیع واکسن کرونا همه چیز رنگ عوض می‌کند و بازارهای سرمایه و کار دوباره به حرکت در می‌آیند و آزادی عمل در نوع بشر تقریبا به حالت پیشاکرونایی بر می‌گردد. اما با کشف واکسن کرونا، تا کنون کدام کشورها اقدام به تولید و تزریق این واکسن کرده‌اند؟ آینده نوبت را به کدام کشورها خواهد داد و کدام یک از آن‌ها اعلام آمادگی برای شروع تزریق عمومی واکسن کرده‌اند؟ خبری که تا امروز در مورد تزریق واکسن به دست رسیده این است که گروه‌های حساس مانند کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند و البته سالمندان در اولویت دریافت واکسن قرار دارند. اما به جزئیات این روند در ادامه خواهیم پرداخت.

واکسن کرونا

بریتانیا در صف اول

اولین کشوری که اعلام کرده تا هفته آینده تزریق واکسن کرونا را بعد از آزمایشات بسیار روی گروه‌های جمعیتی مختلف شروع خواهد کرد بریتانیا خواهد بود. بدیهی است که انگلستان با آمار بیش از ۵۸۰۰۰ مرگ ناشی از ویروس کرونا بیش‌تر به دنبال نتیجه گیری از واکسن کوید ۱۹ باشد. بریتانیا مرگبارترین کشورهای اروپایی از زمان شیوع کرونا شناخته شده است. دولت انگلیس موافقت کرده تا ۳۵۰ میلیون دوز از واکسن کرونا تولید شده به دست شرکت Moderna آمریکا به ۳٫۵ میلیون نفر از شهروندان خود تزریق کند و به این ترتیب، فاز اول واکسیناسیون را از هفته آینده آغاز کند. ناگفته نماند که شرکت‌های داروسازی دیگری مانند BioNTech و Pfizer نیز از ۷ دسامبر ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن‌های خود را به دولت انگلیس تحویل می‌دهند.

تا پایان ۲۰۲۰

واکسن‌های تولید شده به دست شرکت مدرنا و فایزر به نوبت ۹۵ و ۹۴٫۵ درصد در آزمایشات صورت گرفته جواب داده‌اند و ایالات متحده آمریکا نیز خود را در صف کشورهای واکسینه شده تا پایان ۲۰۲۰ می‌بینید. در حال حاضر، شرکت داروسازی فایزر با سازمان دارو و غذا آمریکا در حال آماده سازی قراردادی برای تزریق کلی واکسن در تمام ایالات آمریکا هستند. لازم به ذکر است که در فاز اول تزریق واکسن کرونا در تمام کشورهای پیشگام، سالمندان بالای ۸۰ سال در اولویت اول هستند.

آلمان در نوبت بعدی

در گام‌های اول تصمیم گیری در تزریق واکسن کرونا، دولت آلمان همچنان بی اعتماد بود. اما بعد از مدتی، جنس اسپان، وزیر بهداشت این کشور برای جلوگیری از بیش از اندازه شدن این فراگیری دستور واکسیناسیون ۵۵ تا ۶۵ درصد سالمندان آلمان را در ماه آتی صادر کرده است.

بیشتر بخوانید: کشف واکسن کرونا چه آثار اقتصادی دارد؟

چه زمانی نوبت به واکسینه شدن ایران می‌رسد؟

در کشاکش این رقابت بر سر اولین بودن در تولید و تزریق واکسن کرونا، ایران نیز مدعی پیشگامی است و با تولید و واردات واکسن کرونا خود را یکی از کشورهای صف اولی در تزریق عمومی واکسن کرونا معرفی کرده است. خبرها جسته و گریخته است اما این طور که از نظردهی‌ها بر می‌آید، ایران هم ممکن است تا پایان سال ۱۳۹۹ یکی از شروع کنندگان این واکسیناسیون کلی در میان کشورهای جهان شود.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها